Антони Гауди Архитектура

Антони Гауди Барселона
Антони Гауди бил архитект Каталонски, лидер на модернизмот каталонски.
Gaud бев архитект со вродена смисла на геометријата и волуменот, како и одличен имагинативна способност која му овозможува да ментално проект на поголемиот дел од неговите дела пред да го одмине ги за да се авиони. Всушност, ретко се изведуваат детални цртежи на неговите дела, претпочитајќи да ги рекреираат на три-димензионални модели, лиење сите детали кои доаѓаат требаше ментално. Во други времиња, јас бев импровизации на мува, давајќи им инструкции за неговиот персонал за она што мораше да го направи.
Со силна интуиција и креативна способност, Гауди замислен неговите згради на глобално ниво, служејќи и структурни решенија како што се функционални и декоративни. Студирал до најмалите детали од неговите креации во архитектурата интегрирање на голем број на ракотворби дека тој владее до совршенство: керамика, стакларија, железо фалсификување, столарија, итн Таа, исто така, воведе нови техники во третманот на материјали, како што познатата "trencadís" направени со керамика отпад.
По некои рани под влијание на нео-готски уметност и одредени ориентална трендови, предводена Гауди модернизам во неговите најтврди динамична ера помеѓу крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век. Сепак, архитектот Reus отиде подалеку од православна модернизмот, креирање на личен стил врз основа на набљудување на природата, плод на која беше неговата употреба на геометриски правила, како што хиперболичен параболоид, на hyperboloid, хеликс и conoid.
Архитектура Гауди е обележана со силен личен печат, се карактеризира со потрага по нови структурни решенија, која дојде по својот живот посветен на анализа на оптимална структура на зградата, интегрирани во неговата околина и да се биде синтеза на сите уметности и занаети. Преку Gaudi проучување и практикување на нови и оригинални решенија, работата на Гауди ќе кулминира во органски стил, инспирирани од природата, но без губење на стекнатото искуство од претходните стилови, создавање на архитектонски работа која е совршена симбиоза на традиција и иновации. Исто така, неговата работа е обележана со оние кои беа неговите четири големи страсти во животот: архитектура, природа, религија и љубов за Каталонија.
Работа на Гауди го достигна со текот на времето со широка меѓународна изложеност, и безброј студии посветени на неговото разбирање на архитектура. Денес тој е восхитуваат од страна на професионалци и на јавноста воопшто: на Саграда фамилија сега е еден од најпосетените споменици во Шпанија.
Ако планирате да ја посетите Барселона и сакаат да видат некои од најпознатите дела на Гауди, кои престојуваат во центарот на градот Барселона стан е добра опција. Особено, кои престојуваат во Ramblas стан во Барселона или Саграда фамилија стан во Барселона е одличен начин да уживаат во неговите неверојатни архитектура секојдневно. Можете исто така да се земе турнеја низ Eixample област каде што може да се види две интересни работи на Гауди: La Pedrera (исто така познат како Каса Мила) и Casa Batlló.
Submit to StumbleUpon http://www.welcome-to-barcelona.com/wp-content/uploads/2011/02/gaudi1-150x150.jpg Digg This Submit to reddit

За Стан Барселона

Стан Барселона е една од водечките стан за изнајмување компанија со седиште во Барселона. Тие имаат над 650 Барселона апартмани за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Насловна , Места и обележани , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>