Три кралеви ден во Барселона

Три Кралеви Барселона

Постојат многу прослави во Барселона во текот на целата сезона во вредност доживува: Noche Buena (Бадник), Noche Vieja (Нова Year's Ева), а особено на денот на Лос Рејес Magos (Три Кралеви). Ова е веројатно најважниот ден од Божиќ сезона во Шпанија како луѓето даваат подароци, подготви празници и слави доаѓањето на три кралеви. Еве, нашата Барселона туристички водич ви кажува нешто повеќе за овој unmissable настан ...

Историја

Вистинските три кралеви ден на 6 јануари-ти, на Водици, а тоа произлегува од приказната во Евангелието по Матеј, првата книга на Новиот Завет. Тука се вели дека три мудреци од Исток пристигнаа во Витлеем во посета на бебето Исус, го носат подароци од злато, ливан и смирна. Иако самиот ден е полн со свечености, прослави во чест на доаѓањето на кралевите започне ноќта пред тоа. Големиот паради се одржи во градовите низ цела Шпанија, со најголем cabalgata во Барселона се случува во центарот на градот.

Паради

Фантастиката Барселона парада вклучува многу музика и големи пловки кој турнеја на градот за голем 5 километри. Трите главни плови се оние кои ги транспортираат секоја од кралевите: Balthazar, Мелкиор и Гаспар, од пристаништето Vell, каде што ќе пристигнат на бродот Santa Eulalia, на Магијата Фонтаната на Montjuïc. Постојат околу 1200 учесници во овој колоритен парада, а тоа е особено возбудливо за деца како што тие се борат да се фати на слатки фрлени од лебди во народот.

Подароци

По парадата, семејства се вратија во своите домови, каде што децата ќе се стави на храна за кралевите, вода за нивните камили, и еден пар на чевли надвор од вратата или прозорецот, во надеж дека на кралевите ќе помине и пополнете ги со подароци . Следното утро, тие се разбуди да се види кој претставува мудреци ги донесе. Некои дури може да се најде грутка шеќер јаглен, доколку тие се особено misbehaved таа година!

El Dia de los Reyes Magos

Денот на Рејес е еден магичен еден, слично како Божиќ, каде што семејствата се собираат заедно за голема гозба. Еден типичен десерт ќе ги најдете на овој ден е Roscón де Рејес. Тркалезна форма, а понекогаш и полни со крем, оваа вкусна торта има две скриени елементи: А суви грав и мал цар фигура. Ако се случи да се најде на царот во вашиот дел од Roscón, можеш да носи круна и се именувани цар / кралица за тој ден. Но, ако се наоѓате на грав во вашиот парче, ќе мора да плаќаат за десерт!

Ако се мисли на кои доаѓаат во Барселона Christmastime, не пропуштаат на овој шанса да се доживее на прославата на Денот на три кралеви. Можете да најдете многу последен момент на Барселона апартмани во центарот на градот, што ќе ви овозможи да останат во близина на сите акција за овие чудесната свечености. Книга вашиот стан во Барселона сега и да се доживее Божиќ во вистински шпански стил!

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Настани , Насловна , Патување и распусти и обележани , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>