Getting Rreth Barcelonës: Autobusët

Bus, Barcelona

Në qoftë se ju jeni të vijnë për të Barcelonës dhe janë në kërkim për të marrë maksimumin e udhëtimit tuaj, atëherë mënyra më e mirë për të bërë rrugën tuaj rreth qytetit është me transport publik. Dhe një nga mënyrat më të lehta dhe më të lira për të marrë ju nga A në B është me autobus. Transportet Mitropolitët de Barcelona (TMB) ofron një mënyrë të pastër, efikas, të shtrirë, dhe të lehtë për ta përdorur e transportit, dhe për më tepër, autobusët Barcelonës ju jap qasje të drejtpërdrejtë në më shumë vende sesa metro.

Sistemi i TMB Biznes ka një flotë prej mbi 1.000 autobusë, me mbi 100 linja të cilat mbulojnë një sipërfaqe prej mbi 900 km në dhe rreth Barcelonës, duke ju lejuar të lehtë të kontrolloni off të gjitha sendet në tuaj Barcelonës në listën e. Pra, nëse ju jeni duke shkuar për të Gaudí's Park Guell, shkon për të bukur Sagrada Familia apo edhe të goditur një nga të famshëm FC Barcelona ndeshjet e futbollit, autobusët e Barcelonës mund të ju atje.

Blerja e biletave

Bus Turistic, Barcelona Biletat mund të blihet në asnjë nga shumë stacione të metrosë në të gjithë qytetin, si dhe në vetë autobusët. Ata janë çmime të arsyeshme dhe mund të mbulojë udhëtimin nga një udhëtim të vetëm në një qëndrim të pakufizuar mujor.

Çmimet (përafërsisht.):

• biletë të vetme: 2 €
• T- Día (ticket ditë): 7.25 €
• T-10 (dhjetë udhëtimet vetme): 9.80 €
• T-50/30 (pesëdhjetë udhëtimet në tridhjetë ditë): 39.20 €
• T-Mes (pakufizuar udhëtimit metro mujore): 52,75 €

Këshillë: Nëse jeni duke qëndruar për më shumë se një ditë, ju mund të kurseni të holla duke blerë një biletë T-10. Kjo biletë ju lejon 10 udhëtime për 9.80 € dhe është zgjedhja më e përshtatshme dhe ekonomike për një qëndrim prej disa ditësh.

Bileta hola BCN ofrojnë udhëtimit të pakufizuar në ndonjë nga shërbimet TMB për një kohëzgjatje mes 2-5 ditë, varësisht nga planet tuaja të udhëtimit.

Si të përdorni autobusët në Barcelonë

Autobusët zakonisht drejtuar nga 06:00-22:00. (Shih më poshtë për orë natë)

Mënyra më e lehtë për të gjetur autobusin e drejtë është të vizitoni faqen e internetit TMBwww.tmb.cat . Aty do të gjeni një shumëllojshmëri të karakteristika për t'ju ndihmuar.

  • "Shkuarja në": Ky funksion ju lejon për të planifikuar udhëtimin tuaj në tërësinë e saj thjesht duke hyrë në vendndodhjen tuaj të tanishme dhe destinacionin e dëshiruar. Ju pastaj do të jetë i tha se çfarë autobus (es) ju duhet të marrë, ku ata janë, dhe kohës së parashikuar të udhëtimit.
  • "Ku jam unë": Një mënyrë për të orientuar veten dhe për të marrë informacion mbi ku autobusët më të afërt dhe ndalesa metro janë në vendndodhjen tuaj. Ai gjithashtu do të ju tregojnë se çfarë kohë autobusët ardhshme po largohen nga këto vende, dhe nëse ka ndonjë ndërprerje me shërbimin.
  • App celular: Për shumë, planet e udhëtimit janë bërë në lëvizje. TMB ofron një app për smartphones Android dhe iPhone që e bën planifikojnë udhëtimet tuaja ditore dhe rrugët super të lehtë dhe të arritshme. Shkarko TMB Virtual app për smartphone tuaj ose iPad për të përdorur të gjitha tiparet informative në faqen e internetit TMB ndërsa jashtë dhe rreth.

Karakteristika të tjera të ofruara nga app përfshijnë: një shërbim inovativ virtuale realitet që ju lejon të shihni autobus ndalesa më e afërt për vendndodhjen tuaj duke vënë në aparatin e telefonit tuaj në çdo drejtim. Cool, e drejtë?

Këshillë: Shumë kafene dhe restorante kanë WiFi falas. Të përfitojnë nga kjo për të përdorur app, ndërsa në Barcelonë!

Disa të dobishme Rrugët Barcelona Bus

Bus stops, Barcelona Për të marrë në ngjyra Parku Guell të marrë ndonjë nga autobusët e mëposhtme: 24-31-32-H6-92-Bus del Barri 112

Për të marrë në Parc de la Ciutadella marrë ndonjë nga autobusët e mëposhtme: 14-39-40-41-42-51-71-92-141-B20-B25-V21

Për të marrë në Sagrada Familia të marrë ndonjë nga autobusat: 9, 33, 34, 43, 44, 50 y 51

Për të marrë në Camp Nou të marrë ndonjë nga autobusët e mëposhtme: 7-15-33-43-56-63-67-68-70-72-74-75-78-113-153-157-158-167

Shërbime të tjera të rëndësishme dhe të dobishme

Nitbus, Barcelona Aerobus: Ky autobus do të ju merr në ose nga aeroporti Barcelona El-Prat, që ndodhet në periferi të qytetit. Autobusi shkon shpesh dhe ka qasje në dy Terminal 1 dhe 2. Kjo është sigurisht më e lirë se sa një taksi.

Çmimi: Afërsisht. 5.90 € 1-mënyrë, ose 10.20 € për një kthim.

NitBus: NitBus është një shërbim që shkon gjithë natën e gjatë, në mes orëve 10:00-06:00, në varësi të linjë. Shumica autobusët kalojnë nëpër Placa Catalunya, e cila është e dobishme në qoftë se ju jeni një pak të humbur pas një nate të gjatë jashtë në qytet.

Autobus turistik : Një aktivitet shumë popullor turistik në Barcelonë, "hop mbi hop off 'Bus turistik është një autobus ndonjë gjë e cila ka tre linja, duke lejuar qasje të gjerë në spote kryesore turistike të qytetit. Rrugët blu dhe të kuqe të largohet nga Placa Catalunya, ndërsa rruga e gjelbër lë nga Port Olimpic. Bare në mendje, linjat për këto autobusë të merrni shumë e gjatë kështu që do të ishte e mençur për të treguar më shumë se disa minuta e hershme! Çmimi: përafërsisht. 23,40 € për 1 të rritur.

Pra, mos kini frikë për të marrë rreth kur viziton Barcelonën. Shërbimet e autobusëve janë të sigurta, të besueshme dhe të ju lejojnë të lëvizë lehtësisht nëpër qytet, duke siguruar që ju nuk do të humbasë një mundi të udhëtimit tuaj Barcelona!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi , Guide Turistike , Transportit dhe Shërbimet dhe tagged , , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>