Fiesta de La Merce 2011 - Përvoja Festivali më i madh Barcelona's

Thuaj lamtumirë të verës dhe përshëndetje për vjeshtë mënyrë katalanisht, duke marrë pjesë Barcelona's partia më e madhe në rrugë - La Fiesta de la Merce. Në nder të shenjt mbrojtës i Barcelonës, festivali ka mbi 500 ngjarje duke e bërë atë më të madhe dhe një nga më të rëndësishme në kulturën Catalonian.

Këtë vit Fiesta fillon të enjten në shtator 22 dhe përfundon të dielën në 25 Sht me ngjarjet më të njohura, duke përfshirë parada, koncerte dhe kullat e njeriut (shih më poshtë për këtë year's thekson). Shumica e ngjarjeve janë të lirë dhe nuk do të jetë diçka ndodh çdo ditë të fundjavës, kështu që edhe në qoftë se ju jeni të vijnë në Barcelonë për një kohë të shkurtër, ju nuk mund të humbasë këtë përvojë fantastike!

Duhet-shih Pikat e La Merce

Gegants dhe Capgrossos (gjigandët dhe Kryetarët e madhe) janë një tërheqje e madhe dhe e bukur për të parë. Shifrat gjatë letër-mache janë të veshur me "gjigande-transportuesit" dhe të kryejnë vallet, ndërsa ata të veshur me kokat e mëdha paradë nëpër rrugët, shpesh në drejtimin e turmave për argëtim shtuar.
Info: E premte 23 Sht - 22:00
Fillon në Carrer de Montalegre dhe përfundon në Placa de Sant Jaume

Correfoc (drejtuar zjarri) është një nga më të popullarizuara të ngjarjeve ku dragons, djajtë dhe "bestiari de foc" (kafshët e zjarrit) të tjerë kryejnë vallet dhe parada me zjarr. Nuk janë zakonisht rreth 80.000 fishekzjarre të përdorura në correfoc kështu që ajo mund të jetë mjaft i lartë, por ka edhe një devils' zjarr'little drejtuar veçanërisht për fëmijët e cila fillon në 18:30 të dielën dhe udhëton përgjatë Via Laietana.
Info: 25 e diel shtator - 20:30
Fillon në Via Laietana dhe mbaron në Consulado del Mar

castellers janë emocionuese për të parë si ata të ndërtuar vetë në kullat e njeriut duke u ngjitur lart njëri-tjetrin, shpesh me një prej fëmijëve në grup kalojnë në majë të kullës për një finale gripping. Që daton në shekullin e 18, tradita fillimisht vjen nga Tarragona, vetëm jashtë Barcelonës. Ekipet e lartë e castellers do të vijnë nga e gjithë Katalonjës për të kryer në La Merce.
Info: 25 e diel shtator - 12:00 në Placa de Sant Jaume

Koncerte BAM (Barcelona Acció muzikore) janë një shumëllojshmëri të koncerteve nga grupe ndërkombëtare të muzikës në veçanti të organizuara për La Merce. Me më shumë se 60 koncerte gjatë një periudhe 3 ditë dhe 8 faza të ndryshme të vendosura rreth Barcelonës si La placa Reial, Parc del Forumit dhe La Placa del Rei, ato janë nxjerrë në pah muzikore të festivalit.
Info: 22 e enjte shtator - 24 shtator e shtune kohë të ndryshme dhe vende

Për më shumë informacion mbi La Fiesta de La Merce dhe për një program të plotë të ngjarjeve të shkojnë në http://www.bcn.cat/merce/en/index.shtml .

Të interesuar të shkojnë në Barcelonë për La Fiesta de La Merce? Apartament Barcelona ka mbi 500 apartamente të pajisura plotësisht me qira për qëndrime afat të shkurtër dhe të gjatë. Me apartamente Las Ramblas, apartamente Sagrada Familia dhe shumë oferta speciale për apartamente Barcelona, ​​ju do të gjeni strehim tuaj të përsosur për të shijuar festimet La Mercè's.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , Events , Places , Travel & Pushimet dhe tagged , , , , , , . Bookmark Permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>