Точно модернизам во Болницата Сант Пау во Барселона

Болница Сант Пау

Значи сте одеше на Ramblas и nudged на вашиот пат низ Ла Boqueria. Сте заскитале прекрасниот готски населба и huffed на вашиот пат до врвот на Саграда фамилија. Сте изедов на вашиот пат низ чинии со прст-лижење предјадења и ги полее со неколку чаши каталонски Кава. Дека сте 'направи' Барселона? Размислете повторно. Ти всушност сум пропуштил ниту на еден од најдобрите примери за модернистичка архитектура во светот и еден од најпознатите неверојатни (сепак чудно занемаруваат) конструкции Барселона - The Amazing болница Сант Пау.

Барселона, болница Сант Пау Стравопочит-инспиративна Архитектура

Дизајниран од страна на Луис Доменех i Muntanter, човекот зад неверојатниот Палау де ла Музика Catalana и кој, всушност, учител на Гауди, болницата де ла Дедо Кру з Сант Пау е изградена помеѓу 1902 и 1930 година и сега е категоризиран како Светско наследство на УНЕСКО. Тој е еден од најинтригантните конструкции во Барселона и добро вреди да одвоите време да ја посетите.

Сант Пау, Барселона

Познато по својот прекрасен Арт Нову стил и нејзините чудни и прекрасни форми и бои, тоа е точно да модернизмот карактеристики на ера. Тоа, исто така, сепак има магична атмосфера на средновековен замок. Кубе и засводен тавани се создаде домот, драматични атмосфера додека неверојатно детални прозорци, украсени лустери и џиновски дрвени врати, даде вистинска смисла на возвишеност. Црквата и библиотека се особено впечатливи делови од комплексот.

За разлика од други болници од времето што би обично се прилично депресивно места, светлина и вентилација се важни карактеристики на болницата Сант Пау во Барселона, кој заедно со неговите прекрасни внатрешна декорација, даде повеќе весели чувство на место.

Долготрајно присуство во градот

Болница Сант Пау, Барселона

Прекрасните мозаици виделе околу зградите претставуваат историјата на болницата од средновековниот потеклото на своите модернистички обнова. Со историја датира од 1401 година и последиците од чума, овој средновековен болница, првично наречен болница де ла Дедо Кру и се наоѓа во квартот Raval, служи на граѓаните на Барселона со векови.

Со експлозивни индустриската револуција сепак, и огромното урбаниот развој на градот, во болницата не бил во можност да им служи на потребите на зголемување на населението на Барселона. Од страна на 19-тиот век, таа стана јасно дека тоа беше само премногу мали и не можат да се држи чекор со напредокот во медицината од времето ...

Барселона, Сант Пау Авангарда решение

Во 1896 година, Пау Гил з Сера, богат каталонски банкар тогаш живее во Париз почина. Во својата волја, тој изјавил дека некои од своето богатство да бидат наменети за изградба на нова болница во Барселона. Тој имаше два услови: дека во болницата мораше да биде најдобар во однос на медицината, архитектурата и технологијата; и дека треба да го носат неговото име. Доменеш Монтанер беше човек за оваа работа.

Тој се посвети на изградбата на она што требаше да биде најдобра болница на денот и дизајниран навистина уникатен комплекс што треба да се наоѓа во новата област Еихампле. Неговата стравопочит-инспиративна болница Сант Пау состои од дванаесет павилјони сите поврзани со километар на подземни премини. Неговата визија беше дека градбата ќе биде светот на свој, прибежиште далеку од прометните градски живот. Престојуваат верен на Пау Гил з Сера, иницијали великодушната донаторот се комплексно врежан во фасадите на болницата.

Hospital de Sant Pau Болница Сант Пау Денес

Во 2009 година за улогата на Сант Пау како работна болница дојде до својот крај. Таа сега е во процес на реновирање и е преуредена како културен центар. Во посета на комплексот е неверојатно искуство, нуди уникатна увид во историјата на Барселона како и можност да се најде некој од неговите најфасцинантните агли! Исто така е можно да ја посетите на оригиналниот болница во Raval, сега наречен Антиќ болница де ла Дедо Кру з Сант Пау и кој во моментов е дом на Националната библиотека на Каталонија.

Тури на болница Сант Пау се достапни на англиски и се понудени секој ден во 10:00, 11:00 и 01:00 12:00. Цените се како што следува:

Возрасни: 10 €
Под 18 години, над 65s и невработени: 5 €
Модернизам рута попуст: 50% од двете цени.
Бас Туристик попуст: 20%
Барселона City Tour попуст: 20%

Метро: Сант Пау / ДОС де Maig (L5) или Guinardó / Болница де Сант Пау (L4)

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, Што да се стори и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>