5 најдобри плажи во Коста Брава

Platja де електронското пријатели, Коста Брава

Кога метежот и ритамот на секојдневниот живот тера масите да се бараат малку викенд повлекување, бегство во многу тивка крајбрежјето на Коста Брава. Се наоѓа во провинцијата Жирона на североисточна Шпанија, неверојатна убавина Коста Брава во комбинација со релативно близина на Барселона прави идеална дестинација за одмор за секој уморен градот-енергија човек прави.

Од романтични вечери во близина на француската граница за започнување скокање заедно карпести терени, Коста Брава навистина има она што е потребно за да ги поддржат своите добро заработил репутација како еден од најпопуларните дестинации за одмор во Шпанија. Сепак, постои најшироко привлечен карактеристики на областа во бројни природни плажи кои се нудат на посетителите уживање за безброј години.

За оваа причина, ние да се преземат на време да се создаде листа на, она што го чувствува се, најдобрите плажи во Коста Брава.

1) Platja де Castell - Palamos Platja de Castell, Costa Brava

Ова добро скриена плажа област се наоѓа северно од градот Коста Брава на Palamos. За разлика од многу други плажи кои го сочинуваат северниот брег на Коста Брава, Platja де Castell остана релативно под влијание на развојот на големи центри. Оваа песочна светилиште е опкружен со неверојатен шумарство и големи карпи кои го зајакнуваат чувството на осаменост. Ние препорачуваме земајќи натопи во јасни сини води или пешачење патеката старата шверцер, која се протега по должината на плажа.

2) Platja де електронското пријатели - електронското пријатели

Се наоѓа во близина на средина на експанзивна Коста Брава крајбрежје, Platja де електронското пријатели е совршена плажа за оние што бараат некои високо енергетски дејности. Иако Коста Брава може да се преведе во "груб и карпест брег", ова особено плажа бега од титулата. Всушност, за разлика од другите карпести Коста Брава плажа дестинации, целиот две милја истегнување може да се пофали мек златен песок. Ова го прави Platja де електронското пријатели идеален за различни медитерански плажа спортови, како што се одбојка, сурфање на ветер и многу повеќе. Исто така препорачуваме да одјавувањето еден од врвен голф само чекори надвор од плажа!

Tossa de Mar, Costa Brava 3) Platja Гран - Tossa de Mar

Центриран еквидистанца меѓу Барселона и Јужна Франција, Platja Гран не е непознат за култура. Со историскиот град Вила Вела во грбот, посетителите доаѓаат од сите околу да одиме на плажа, додека гледањето на урнатините што останало од минатото римски доселеници. По долго ден на сонцето исполнето релаксација на популарната летувалиштето Tossa de Mar во Коста Брава, нудиме грабање еден касај да јадат во еден од многу автентични ресторани Каталонски исклучи правото на плажа. Со добро балансирана комбинација на култура, кујна и beachside забава, нема негирајќи дека Platja Gran е идеална Коста Брава плажа дестинација.

4) Platja де Сент Луис - Cadaqués

Ако истражување на природата е нешто што апелира до вашите интереси, ние Ви препорачуваме да вложување надвор да Platja де Сент Луис. Оваа плажа може да се најде во природен резерват на Кап де Creus која може да се пофали прекрасен рок формации и огромниот Пустина. Поминат денот traversing на груба терени околните плажа или се движат во природна карпа дрвата. Оваа "Playa" е познат и по својата опуштена атмосфера, па не заборавајте да донесе сите ваши плажа најважен да Лазе околу на песок по вашето време откривање на природата се потрошени.

5) Platja де Tamariu - Tamariu Tamariu, Costa Brava

За некое семејство забава во сонцето, се спакуваат во багажникот и над главата на Platja де Tamariu, повеќето семејство-пријателски плажа место Коста Брава е. Околината на оваа прекрасна плажа е дом на бројни семејство летувалишта, како и голем број на активности привлечен за возбуда азил од сите возрасти. Ресторани, барови и кафулиња во градот Tamariu се наоѓа само на нозе надвор од работ на Platja де Tamariu, исто така.

Тоа е општо познато дека низ цела Шпанија шармантната плажите на Коста Брава биле волшебна интересот на посетителите со децении. Без разлика дали ќе се обратите за тивка плажа одмор на еден ден патување од Барселона, културно искуство во близина на Мед песок, или сонцето исполнето семејни одмори, не постои сомнеж дека има плажа на Коста Брава, кој е совршен за вас!

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Насловна, Лето, туристички водич и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>