Топ Барселона Настани во февруари 2012

Карневалот Ситгес

Се уште не е донесена патување оваа зима? Над главата на Барселона во февруари оваа година и искуство што овој прекрасен град има да понуди, вклучувајќи и некои чудесната настани. Од светла костимот партии, за да оган-патеки, за иднината на комуникација, градот Gaudí's има многу да им понуди на туристите и локалните жители, затворање на зимската сезона со страшен тресок! Прочитајте за да дознаете зошто треба да ја посетите Барселона во февруари ...

GSMA Mobile World Congress

Кон крајот на февруари, Барселона ќе биде преполна со возбуда (буквално) како најголем мобилен телефон збор за изложба градот. Кој на најновата технологија од целиот свет, на GSMA Mobile World конгресот е настан каде експерти, фанатици и индустриски лидери се собираат заедно за да се прикаже, да покаже и да дискутираат за сите во областа на мобилни телефони. Повеќе не е само средство за комуникација, овие уреди денес се нашите книги, туристички водичи, забава и многу повеќе. Со повеќе од 60.000 луѓе се очекува да присуствуваат на оваа година, може да биде меѓу првите да учествуваат во натпревари стан и да видиме што ќе дојдат следната во иднината на мобилната светот.
Кога: 27 февруари - 1 Март, 2012 година

Каде што: Фира де Монџуик, Барселона

Како да одам таму: Метро станица - Espanya (L1 и L3)

Сместување: најдете голем број на Барселона апартмани во центарот на градот и во близина на Светскиот мобилен конгрес

Ситгес карневал

Може да се чуе на познатиот бразилски карневал но што вие не мора да одат по целиот пат до Јужна Америка за да се добие вкус на овој фантастичен фестивал! Карневал се слави насекаде низ Барселона, но најголеми партии се одржи во Ситгес, живописен плажа град во предградието на градот. Само 30-40 минути возот вози од Барселона, Ситгес е познат по своите големи геј заедницата, се осветлува во текот на месец февруари со шарени паради, плажа партии, поворки, жива музика и танц, во еден од најголемите настани на годината. Немој заборавајте да понесете со вас вашиот костим!

Кога: 16-22 Февруари, 2012 - паради кои се одвиваат во неделата на 19 и вторник 21 февруари

Каде што: Ситгес, во близина на Барселона

Како да одам таму: Renfe возовите од Passeig de Gracia, Сантс или Plaça Каталонија да Sigtes кандидира често

Сместување: Останете еден од многуте станови Ситгес или стан во Барселона и да ги преземат кратко возење воз

Барселона детски фестивал - Ла Laia

Исто така познат како Festes де Санта Eulàlia, ова е веројатно најголемиот настан за децата во Барселона, откако тоа го слави животот на еден од светите city's патрон - Santa Eulàlia. Откако одбила да ја порекне христијанството, Eulàlia (само еден тинејџер во тоа време) претрпе страшни маки, вклучувајќи се стркала надолу еден рид во внатрешноста нож исполнето барел. И покрај тоа што е познат како детско фестивалот и има над сто активности, овој настан Барселона е пријатно за сите како што ветува многу каталонски традиции, вклучувајќи, gegants (гиганти), correfocs (оган-патеки), sardanes (фолк танц) и castellers (човечки кули), како и куклени претстави и работилници. Ова е одлична можност да се доживее некои фантастични Барселона култура.

Кога: 11 - 12 Февруари, 2012

Каде што: Плаза Сант Жом (Готски населба) и на различни места низ градот, вклучувајќи ги и музеите и замокот Монџуик - кликнете тука за повеќе информации за дневните активности

Како да одам таму: Метро станица - Jaume I (L4) за Плаза Сант Жом

Сместување: Изберете од една од многуте централна апартмани Барселона за одличен пристап до која било од земјите-учеснички локации

Cirque du Soleil - Corteo 2012

Дојде до Барселона и доживее издание од најпознатите фантастични циркуска претстава на светот 2012: Cirque du Soleil. Оваа година на акробатски авантура не води низ имагинацијата на кловн како го слика сопствениот погреб земање место во карневалска атмосфера празнично. Шоуто одликува неверојатни акробации, се смееш-out-гласно скици и разни шарени ликови. Исполнет со комедија, страст, спонтаност и, се разбира, неверојатен талент, Cirque du Soleil е еден од life's "мора да се види" настапи.

Кога: 20 јануари - 26 фе 2012

Каде: Гран при Chapiteau Платформа зоолошката Марино, Барселона

Како да одам таму: Метро станица - Selva de Mar или Maresme-форум (L4)

Сместување: Изберете една од многуте Барселона плажа станови, во близина на местото на одржување

Дојде во Барселона во февруари оваа година и да уживате во овие фантастични настани, како и сите други знаменитости кои овој прекрасен град има да понуди!

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Настани, Насловна, Патување и распусти и обележани Обележувач на Линк до.

2 Responses to Топ Барселона Настани во февруари 2012

 1. poulalion вели:

  Умот serons на Barcelone du 15 о 26 février 2012 (Хотел régencia колон)
  qu'elles sont les манифестации et à fetes voir? et tout Отре сајт, lieux итн ... Merci де votre aimable réponse

  • Персонал вели:

   Здраво Ана,

   Ќе ви биде мило да знаат дека може да се види од главните паради на Ситгес карневал во неделата Февруари 19 и вторник 21 февруари. Можете да преноќи во Ситгес стан, ако би сакале да не се оди и да се врати во еден ден. Исто така, ќе најдете дека Cirque du Soleil има емисии во текот на датуми сте престојуваат во Барселона, а билети може да се купат со следење на линкот во блог статија.
   Покрај тоа, постојат многу други исклучителни настани во Барселона за време на вашиот престој. Еве линк каде што може да видите информации за многу повеќе концерти, фестивали и активности во Барселона во февруари http://bit.ly/ypBLRl

   Престојувајте во Барселона!

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>