Tre Kings Dita në Barcelonë

Tre Kings Barcelona

Ka shumë festimet në Barcelonë gjatë gjithë sezonit të festave vlerë përjetuar: Noche Buena (prag të Krishtlindjeve), Noche Vieja (New Year's Eve), dhe në veçanti ditën e Los Reyes Magos (Tre Mbretërve). Kjo është ndoshta dita më e rëndësishme e sezonit të Krishtlindjeve në Spanjë si njerëzit japin dhurata, të përgatisë festat dhe festuar ardhjen e Tre Mbretërve. Këtu, Barcelona udhëheqësi ynë turistik ju tregon shumë për këtë ngjarje unmissable ...

Histori

Aktual Tre Kings Dita më January 6 të, Epiphany, dhe kjo rrjedh nga histori në Ungjillin e Mateut, librin e parë të Dhiatës së Re. Këtu thuhet se Tre urti Men nga Lindja mbërriti në Betlehem për të vizituar fëmijën Jezus, duke e çuar atij dhuratat e ari, temjan, dhe mirrë. Edhe pse ditë vetë është plot me festimet, festimet për të përkujtuar ardhjen e mbretërve të fillojë një natë më parë. Parada Grand zhvillohen në qytete në të gjithë Spanjën, me cabalgata më të madhe në Barcelonë duke u zhvilluar në qendër të qytetit.

Parada

Paradë fantastike Barcelona përfshin mjaft e muzikës dhe gjithandej të mëdha të cilat turne qytetin për një masiv 5 kilometra. Tre gjithandej kryesore janë ato të cilat transporti secili prej Mbretërve: Balthazar, Melchior dhe Gaspar, nga Port Vell, ku ata arrijnë në barkë Santa Eulalia, me shatërvan Magjike në Montjuïc. Ka rreth 1200 pjesëmarrës në këtë paradë ngjyra, dhe kjo është veçanërisht emocionuese për fëmijët si ata përpiqen për të kapur ëmbëlsirat hedhur nga gjithandej në turmat.

Dhuratat

Pas paradës, familjet kthehen në shtëpitë e tyre, ku fëmijët do të vënë jashtë për ushqimin e Mbretërve, ujë edhe për devetë e tyre, dhe një palë këpucë jashtë derë apo dritare, me shpresën se Kings do të kalojë nga dhe plotësuar ato me dhurata . Të nesërmen në mëngjes, ata zgjohen për të parë që paraqet njerëz të ditur kanë sjellë ato. Disa mund të gjeni edhe një gungë të thëngjillit të sheqerit në qoftë se ata kanë qenë veçanërisht të sjellë jo mirë se viti!

El Dia de Los Reyes Magos

Dita e Reyes është një magjike, ashtu si ditën e Krishtlindjeve, ku familjet të vijnë së bashku për një festë të madhe. Një ëmbëlsirë tipike ju do të gjeni në këtë ditë është Roscón de Reyes. Round-formë dhe nganjëherë e mbushur me krem, kjo tortë e shijshme ka dy elemente të fshehura: Një bathë të thata dhe një figurinë e vogël mbret. Nëse ju ndodh që të gjeni mbretin në pjesën tuaj të Roscón, ju merrni për të veshin një kurorë dhe janë quajtur mbretin / mbretëreshën për ditë. Por, në qoftë se ju të gjeni Bean brenda fetë tuaj, ju duhet të paguani për ëmbëlsirë!

Nëse jeni duke menduar të vijnë në Barcelonë këtë Krishtlindjes, nuk e lë jashtë për këtë shans për të përjetojnë festimet e Ditës së Tre Mbretërve. Ju mund të gjeni shumë oferta minutën e fundit për apartamente të Barcelonës në qendër të qytetit, duke ju lejuar për të qëndruar afër të gjitha veprimet për këto festimet pabesueshëm. Libri banesën tuaj në Barcelonë tani dhe të përjetojnë Krishtlindjeve në stilin e vërtetë spanjisht!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Events , Faqja , Travel & Pushimet dhe tagged , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>