Dëshironi të mësoni disa spanjisht në Barcelonë, Spanjë?

A doni të udhëtojë për në Barcelonë, por ju nuk e dini se një fjalë e spanjisht? Këtu janë disa të dobishme, fjalë përditshme dhe frazat që do t'ju lejojë të bëni të gjitha aktivitetet që Barcelona ka për të ofruar.

Hola- Përshëndetje

Buenos Días- Good Morning

Buenos Tardes- Good Afternoon

Buenas Noches- Good Evening

Adiós- Good-bye

Hasta luego- Shih të ju më vonë

Hasta mañana- Shihemi nesër

¿Que tal / ¿como está -?? Si jeni?

Bien, ¿y tú -? Mirë, dhe ju?

¿Que hora es - Sa është ora?

POR favor- Ju lutem

Gracias- Faleminderit

De nada- Ju jeni të mirëpritur

Mañana- Nesër / Morning

Tarde- Pasdite

Noche- Night

Ayer- Dje

Hoy- Sot

Está bien- Ajo është e mirë / Çdo gjë është e mirë

¿Habla inglés? - A ju flisni anglisht?

Jo entiendo ... - Unë nuk e kuptoj

Grande- Large

Pequeño- Vogla

¿Tiene ... -? A keni ...?

Hyrja Entrada-

Exit Salido-

Abierto- Hapur

Cerrado- Mbyllur

¡Ayuda -! Ndihmë!

¡Al ladron -! Grabitës!

¿Donde está el Bano -? Ku është banjo?

Me gustaría ... - Unë do të doja ...

Esto / Eso- Ky / Kjo

Estoy perdido- unë jam i humbur

¿Donde está ... -? Ku është ...?

Pérdon ... - Më falni ...

Derecha- drejta

Izquierda- Left

Derecho- Drejt në

¿Cuanto Cuesta? - Sa është ajo?

¿Acepta las tarjetas de Credito -? A e pranoni kartat e kreditit?

¿La Cuenta, favor POR -? Faturë, ju lutem?

Mëngjesi Desayuno-

Dreka Almuerzo-

Darka Cena-

Uji Agua-

Birra Cerveza-

Vino (roja / blanco) - Wine (e kuqe / bardhë)

Me këto fjalë dhe fraza, ju do të jetë në gjendje për të marrë rreth Barcelonës me më shumë lehtësi. Ka një popullsi e madhe e njerëzve të cilët mund të flasin anglisht në Barcelonë, por me këto fjalë dhe fraza, ju mund të jetojnë dhe flasin si vendasit.

Barcelona është me të vërtetë një parajsë për të gjithë që duan për të zbuluar thesaret e saj. Nëse jeni duke u përpjekur për të gjetur strehim, të marrë me qera një apartament të Barcelonës është një mënyrë e madhe për të parë qytetin. Ju mund të gjeni gjithmonë apartament Barcelona oferta speciale nëse ajo është një apartament plazh në Barcelonë ju kërkoni, ose diçka më shumë në qendër të qytetit. Të përfitojnë nga kjo mundësi për të eksploruar Barcelona!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , shtëpi dhe tagged , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>