Барселона во јануари 2012 година - На врв настани за вашиот зимски одмор

Roscón де Рејес

По божикните прослави декември поминаа, а ние го славеа на ноќта далеку за Нова Year's Ева ... што следува? Јануари е време за рефлексиите на изминатата година, резолуции за следниот, и, се разбира, брзо стартување на Барселона! Ова доаѓа јануари каталонскиот главен град ќе биде домаќин на многу возбудливи настани за да се доживее, да не зборуваме големи зделки за летови и Барселона апартмани, па навистина не е оправдување да не се третираат на зимски одмор во овој прекрасен град.

Тука нашите Барселона туристички водич ви дава само неколку причини да ја посетите Барселона овој јануари ...

La Cabalgata де лос Рејес Magos

Еден од најстарите и најважните Божиќ традиции во Шпанија е произлегувањето на Reyes Magos, или три кралеви. На 6 јануари-ти семејствата се собираат да се отвори подароци дадено од страна на кралевите и уживањето во посебен празник, кој вклучува Roscón де Рејес (горе): слатка Три Кралеви-тематските торта. Но, во пресрет на јануари 6-та, на кралевите, или три мудреци како што често се познати на англиски јазик, да учествува во парадите во градовите низ цела Шпанија. Најголемата парада во Каталонија е дека на центарот на градот Барселона, каде што локалните жители и туристите се собираат за да се види како секој од кралевите минува на неговиот плови. Бонбони се фрлени од страна на помагачи Kings' на народот подолу, додека музиката игра, и до 1км на свечена плови турнеја на улиците на Барселона. Парадата патувања масовен 5 километри и има околу 1200 учесници секоја година!

Каде: Почнува на Мол де ла Fusta, Порт Вел пред патувањето околу Барселона, завршувајќи во близина на Магијата Фонтаната на Монџуик.

Кога: 5-ти јануари, 16:30-09:30

Како да одам таму: Метро L3 - Drassanes (Мол де ла Fusta)

Tres гробници фестивал

Обично на крајот на првата недела од јануари, Барселона го слави фестивал Tres гробници, во чест на светецот-заштитник на животните, Сант Антони. Фестивалот Saint's започнува на 13-ти јануари, а има многу партии во текот на еднонеделниот прослави. На Tres гробници фестивал, ќе видите неколку коњ поворки и благослов на животните од страна на свештеници. Кои се одвиваат во Сант Андреу и Еихампле области на Барселона, како и од областа Виланова (околу 40 минути со воз од Барселона), овој интересен приказ на благодарност на животните е нешто што не сакате да ја пропуштиме.

Каде што: Виланова, Сант Андреу и Еихампле, Барселона

Кога: 22 јануари 10:30 па натаму

Како да одам таму: Renfe воз од Сантс станица или станицата Passeig de Gracia (Виланова)
Метро Л1 - Сант Андреу (Сант Андреу)
Метро L2 - Сант Антони (Mercat де Сант Антони, Еихампле)

Sa Pobla фестивал

Во последната недела од јануари секоја година, СА Pobla фестивал се одржува во округот Barcelona's Mallorcan, Грација. Исто така, му оддаде почит на Сант Антони, овој фестивал се одликува пејачи, тапанари, Црвените Ѓаволи и многу повеќе. Прослави многу во Балеарските Острови, особено Мајорка, Са Pobla е возбудлив настан за да се види па дури и повеќе возбудливо да се приклучат во, како што може да учествува во оган ора и традиционалниот Mallorcan билет. Тука исто така ќе најдете некои вкусни Mallorcan храна, како што sobresada: вкусна месо со АП јаделе -како текстура.

Каде што: Gracia, Барселона

Кога: 28/29-ти јануари, на различни периоди од денот

Како да одам таму: Метро L3 - Фонтана

Барселона Можност недела

Барселона Можност недела затвора месец јануари со страшен тресок. Започнува на 27-ти јануари до 5 февруари-ти, BCNOW нуди бројни попусти за ресторани, маркети, цвеќари, како и вашите омилени атракции. Во прилог на големи зделки, дел од парите потрошени за некои од понудите во текот на оваа недела се донира на секој конкретен vendor's добротворна на избор. Над 40 ресторани ќе се нудат фантастични се занимава на друг начин скапи јадења и ексклузивни продавници ќе ви даваат можност за купување на врвот етикети во повеќе пристапни цени. На врвот на сето тоа, ќе има и специјални изведби и слободни влезови во некои музеи за Постави де Cultura, партнер настан на Барселона Можност недела се одржува во исто време. Остане еден од становите во Барселона Ramblas и над главата на музејот на Пикасо за слободна водени турнеја во текот на Барселона Можност недела! За повеќе информации за кои продавачите се учествува, посетете ја официјалната веб-страница.

Каде што: разни локации во Барселона

Кога: BCNOW -January 27 - февруари 5-ти 2012
Постави де Cultura - јануари 28 - 6 февруари 2012-та

Како да одам таму: Метро линии низ градот

Книга на еден од многуте станови центарот на градот Барселона сега и Немој да пропуштите шанса да се доживее некои од овие прекрасни културни настани и врвот зделки кои Барселона има да понуди, а не да се спомене и сите други фантастични атракции ќе најдете во каталонски капитал овој јануари.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Настани, Старт и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>