Барселона -Still една од главните туристички дестинации на 2011 !!!

4 Барселона во Топ 9 зборот дестинации

Барселона именуван за еден од најдобрите места за да патуваат во 2011 година!

Секоја година, различни експерти и уредници, оцени најдобрите градови, острови, плажи планините, ски-центрите и други интересни дестинации, со цел да се избере врвни дестинации. Еден од оние ранг листи беше направено од страна на CNN која беа вклучени препорака од три туристички експерти: Роберт Рид, патување уредник на САД за Lonely Planet ; Полин Frommer, творец на водичи Полин Frommer е ; и Мартин Рап, постар заменик претседател на продажбата на одмор во Altour .

Ако мислите дека некои други туристички дестинации заслужуваат да бидат во листата Ве молиме да направите вашите предлози во коментари.
Читај повеќе: http://edition.cnn.com/2010/TRAVEL/12/28/top.destinations.2011/index.html?iref=allsearch

1. Њујорк

А огромна туристичка дестинација во било која година, градот ќе биде особено незаборавни како што се одбележува 10-годишнината од терористичките напади од 11 септември следната година.

Посетителите, кои се собираат во нултата конечно се очекува да добие шанса да му оддадат почит на жртвите на 11 септември Националниот меморијал , кој треба да биде отворен во време на годишнината.

"Тоа се случува да биде голем момент за Њујорк", рече Рид. "Се чувствува како почнува лекување."

Посетителите, исто така не треба да пропуштите високите линија , откако една напуштена покачена железничката пруга и тоа е се претвори во популарна парк. Тоа се шири во текот на пролетта, на големо задоволство на жителите на Њујорк.

"Тоа беше како тајна градина во средината на Њујорк", рече Frommer. "Таа стана еден парк кој другите урбани центри се школуваат, бидејќи тоа е донесе нов живот, нов виталност во областа под него."

Не е чудо што се наоѓа на врвот на Биг Епл листата на најдобрите 10 градови за 2011 Lonely Planet е .

2. Нов Зеланд

На Светското првенство во рагби , ќе се одржи следната есен во Нов Зеланд, додавајќи возбудата на веќе популарна дестинација.

Велингтон, кој сам по себе брендови како "најкул малку капитал во светот", ќе биде домаќин на некои од активностите и се надева дека ќе го привлече фанови кои сакаат да истражуваат и други делови на земјата.

"Тоа е одличен вид на отскочна даска", рече Рид, кој се планира да се посети и е решена да ги научите на haka, жестокиот маорски танц се користи за да го вознемири противници пред записи.

Велингтон е познат како "Wellywood" благодарение на просперитетна филмската индустрија и режисер Питер Џексон, кој сега работи на "Хобитот". Всушност, навивачите на "Господарот на прстените" филмови веќе знаете Нов Зеланд за некои од прекрасните локации кои се користат во трилогијата.

Рап, исто така, се препорачува земјата за нејзиниот "најголем фантастично луксузни домови", вклучително и фарма во Кејп киднаперите, Huka Lodge и Otahuna Ложа.

3. перуанскиот Амазон

Кога многу луѓе мислат на Амазон, тие мислат на Бразил, но Перу нуди одлична база за истражување на регионот: Iquitos, метропола на речиси половина милион луѓе во срцето на перуанската џунгла.

Iquitos е фитинг дестинација за 2011 година, кој е прогласен од страна на Обединетите нации како Меѓународна година на шумите .

"Можете да креирате своја сопствена авантури кога сте таму", рече Рид.

Тоа е најголемиот град не може да вози во светот, додаде тој. Ќе мора да летаат во или се земе еден брод.

Да се ​​доживее на регионот во уникатен начин, Рап се препорачува земање на реката Амазон крстарење од Iquitos на Делфин или Аква експедиции.

4. Барселона, Шпанија

Посетителите можат да добијат шанса да се види Ла Саграда фамилија, зачудувачки, но се уште не завршена Католичката базилика, како никогаш порано, по посетата на папата Бенедикт XVI во ноември поттикна напредок во внатрешноста на локалитетот, вели Frommer.

"За прв пат по многу години, повеќето од скеле таму ја нема", рече таа.

"Сите знаат колку е вчудовидувачки е од надвор. Внатрешноста е исто толку славно. "

Foodies имаат свои причини да ја посетите Барселона и околниот регион. Ел Bulli , познатиот ресторан готвач Феран Адрија е, се затвора за добра следната година.

Но, дури и ако не можете да склучите резервација на многу тешко-да-се-во ресторан, Барселона е полн со ресторани инспириран од Адриа врвни кујна, како Мо, која Frommer нарекува "за восхит."

Биде преполн со туристи, тоа е најдобро да книга вашиот Барселона стан во однапред, се обезбеди да добие најдобар избор од плажа апартмани во Барселона да Las Ramblas апартмани во Барселона.

5. Норвешка

За љубителите на отворено, Норвешка нуди особено исклучително искуство, рече Рап. Авантуристички патници може да оди Хели скијање, параглајдерство и скачам скокање. (Рап се размислува за себе банџи скок во текот на претстојната летна посета на Норвешка.)

За повеќе весел искуство, ангажира приватни брод на фјордови и да одат малку хотели, кои не можете да добиете за да од страна на патот, или да остане на Amot Опера фарма за необична комбинација на сместување и музика.

"Сите од Скандинавија е навистина потценета", рече Рап.

"Луѓето [обично] одат во поголемите градови, Копенхаген, Стокхолм и Осло, но на село е извонредна. Вистински величествената планина, и фјордови се едноставно неверојатни - тие се чини бескрајна кога сте таму. "

6. Албанија

Прв избор на листата Lonely Planet е на топ 10 земји за 2011 година може да биде изненадување за многумина, но Албанија дава патници вкус на Медитеранот без народот и на цените, рече Рид.

Вистинската дестинација е зголемувањето на Ѓирокастро, град чија историскиот центар е на УНЕСКО за светско наследство, додаде тој.

"Тоа е оваа калдрма град со отоманската ера куќи", рече Рид. "Тоа е многу атмосферски место каде што има многу историја."

Со живописните плажи, добра храна и голем број на културно наследство, Албанија нема да биде надвор од тепани песна за многу подолго, Lonely Planet, вели во својот преглед.

7. Јапонија

Многу луѓе се уште имаат погрешна претстава дека Јапонија е премногу скапо да ги посети, но штом ќе се таму, тоа може да биде повеќе прифатлива од одмор во Њујорк, изјави Рид.

Зошто да одам во 2011 година? Земјата е ramping до туристички маркетинг напорите по некои понови разочарувачки години, па се очекува бројот на посетители да се зголеми брзо.

"Ние сметаме дека на народот ќе се обидеме да се влоши. Можеби е време да се размислува за тоа сега ", рече Рид.

За помош со резервации прифатлива престој, тој препорачува посета на Меѓународен туризам центар на Јапонија и гледајќи во minshuku, традиционални куќи за гости, кои нудат многу едноставен, но чисти и евтини сместување. Можете да плаќаат 40 $ за вечер во Токио, на пример.

8. Гватемала

Повеќе од 10 години по крајот на граѓанската војна, Гватемала доаѓа во свои како туристичка дестинација, рече Frommer.

Државата е привлечна алтернатива за луѓе кои бараат да патуваат јужно од границата и се обидува да филијала надвор популарни места како Костарика, додаде таа. Откако таму, ќе бидете воодушевени од страна на сајтови - и ниски цени.

"Lake Atitlan е едно од најубавите места во светот. Всушност, Aldous Huxley рече дека е поубава од езерото Комо. Јас бев таму во март, и јас би се согласил ", рече Frommer.

Таа повика на дестинација "зделка на чудата." Лет двупосочен од Њујорк чини Frommer $ 350, "пристојно хотели" обвинет за малку, како и $ 35 за една ноќ, и еден оброк во ресторан седат надолу може да ви го врати назад само $ 3, рече таа.

9. Бугарија

Следната година се одбележува 20-годишнината од падот на Советскиот Сојуз, што ќе предизвика интерес во поранешните советски држави блокот.

Омилен избор Рид е на таа листа е Бугарија, која има најдобар црноморскиот брег ентузијасти за на плажа и нуди голема скијање во планините во текот на зимата, рече тој.

"Јас сакам тоа патот патувања во Бугарија. Таа моли за тоа. Тоа е убава, и таму не е многу сообраќај. Таа се чувствува многу безбедно ", рече Рид, кој се возеле низ земјата минатата година, во времето на Советскиот Сојуз 1972 Moskovich, што ја купил за 500 $.

Рид препорачува посета на Велико Трново , антички град, и живописен град Пловдив , каде што живеат римските урнатини.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Места , Патување и распусти и обележани , , , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>