Barcelona Turizmi: Accessibility për Vizitorët Aftësi të Kufizuara

Accesible Barcelona

Accessible Beach, Barcelona Barcelona është e njohur si një qytet të aftë për të ofruar turizmin qasshme për të gjithë ata që vizitojnë. Me përditësimin e vazhdueshëm të ndërtesave, stacionet e metrosë dhe rrugëve, vizitorët me aftësi të kufizuara në Barcelonë lehtë mund të bëjnë rrugën e tyre rreth kryeqytet katalanisht. Nga ashensorët, parket projektuar posaçërisht për trotuare probleme shikimi, dhe shumë lehtësisht të arritshme për të gjithë sistemin e autobusëve të qytetit duke u pajisur me platforma të pjerrëta, Barcelona siguron se gjithkush ndihet i qetë gjatë qëndrimit të tyre.

Për vizitorët me aftësi të kufizuara, Turne monumentet e mëdha mund të bëhet qetë dhe të lehtë, sidomos kur shoqërohet. Por këtu ne ju ofrojmë disa këshilla se si për të hyrë më mirë disa nga pamjet më të lartë Barcelonës.

La Pedrera dhe Casa Batllo

Accessible Tourism, Casa Batlló Këto shtëpi të jashtëzakonshme Gaudi, të dy tërheqjet jashtëzakonisht popullore, janë vërejtur për objektet dhe aksesin e tyre për personat me aftësi të kufizuara në Barcelonë. Casa Mila u dha edhe një çmim në Awards Aksesueshëm Turizmit. Të dy përmbajnë shumë pajisje të përshtatura posaçërisht të tilla si tregon prekshëm, lente zmadhuese, ligjërata duke përdorur gjuhën e shenjave, dhe informacion në shumë gjuhë nëpërmjet udhëzon audio, transkriptet, dhe Braille.

Karrige me rrota speciale të përshtatura janë në dispozicion në Casa Batlló të cilat janë të një madhësie të përshtatshme për përdorimin e ashensorëve. Edhe pse ka disa kufizime lëvizshmërisë mbi hapat tavanë, shumica e të dy ndërtesave mund të jenë të gëzuar plotësisht. Seksione informative janë dhënë në faqet e internetit të të dy ndërtesave të cilat hollësi objektet në dispozicion.

Metro: Passeig de Gracia L2 / L3 / L4 (Kjo është disi e një stacioni të komplikuar për të manovruar përreth Diagonal, L2 / L5 megjithëse pak më larg është shumë më i kapshëm.)

Linjat e autobusëve: 7/16/17/22/24

Sagrada Familia

Barcelona shënon Familia Sagrada si një duhet-shih për të gjithë ata që vizitojnë kryeqytetin Catalan. Ndihma është e dobishme në hyrje për vizitorët me vështirësi të lëvizshmërisë për shkak të një devijim mjaft të pjerrët, megjithatë brendshme të bazilikës është e sheshtë, duke lejuar vizitat e rehatshme për të gjithë.

Materialet prekshëm për vizitorët e verbër janë në dispozicion, si dhe udhëzon audio në dispozicion në nëntë gjuhë të ndryshme. Nëse bukuria e ndërtimit ka lënë ju të dashur për të mësuar më shumë, atëherë shikoni tregon që përmbajnë informacion mbi historinë e kësaj ndërtese interesante. Një gjë për të mbajtur në mend, megjithatë, është se qasja në tavanë është për fat të keq i kufizuar si karrige me rrota nuk përshtaten brenda në ashensor.

Metro: Sagrada Familia L2 / L5

Linjat e autobusëve: 50/51

Santa Maria del Mar, Accessible Tourism, Barcelona Santa María del Mar Church

Kjo bazilike mesjetare është një nga ndërtimet fetare më intrigues dhe të bukur në qytet. Ndryshe nga shumë ndërtesa të tjera historike, kjo nuk përbën problem për ata me lëvizshmëri të kufizuar vizituar Barcelona dhe është edhe vlerë vizitë. Ka qasje karrocë vetëm në të djathtë të hyrjes kryesore, dhe një banesë, komplikimeve pa brendshme.

Metro: Jaume I L4 (ka hapa në stacionin e bërë të vështirë për përdoruesit me rrota)

Linjat e autobusëve: V17 / 45/120

Camp Nou

Një nga më të mëdha të famshëm të Barcelonës është ekipi i tij i futbollit. Kur vizituar qytetin, përse nuk kalojnë disa orë të pranishëm një lojë? Stadiumi përmban dy zona të veçanta me qasje të lehtë, dhe bileta për këto zona me rrota miqësore mund të blihen në faqen e internetit FC Barcelona. Stadiumi ka një shërbim i quajtur 'T'acompanyem' ku anëtarët e vullnetarë të Kryqit të Kuq për të shoqërojë përdoruesit me rrota në dhe nga vendet e tyre në fillim dhe në fund të ndeshjes. Më shumë informata mund të gjenden rreth shërbimeve të arritshme në Camp Nou në faqen e klubit.

Metro: Maria Cristina L3, L5 Collblanc

Linjat e autobusëve: 6/7/33/34/63/66/67

Plazhet e Barcelonës

Accessible Barcelona Kapitali Katalonje mburret me një vend të awesome bregdetare, dhe plazhet e saj janë me siguri me vlerë ndalimin nga. Boardwalk pranë plazheve është e sheshtë dhe i përshtatshëm për ata me lëvizshmëri të kufizuar. Si edhe kjo, shumë plazhe janë përshtatur për të lejuar ata që janë në karrige me rrota për të gëzojnë plotësisht këtë zonë. Sant Sebastià Beach, për shembull, ka shtigjet prej druri në buzë të ujit, një zonë preferencial për bathers aftësi të kufizuara, një dhomë ndryshimin, një tualet të përshtatur, dhe dush cubicles. Nova Icària dhe BARCELONETA Plazhet gjithashtu kanë karakteristika të ngjashme, si dhe ofrimin e asistencës banje për ata të paaftë për të hyrë në ujë vetëm.

Metro: BARCELONETA L4

Linjat e autobusëve: 45/59 / D20

Montjuic

MNAC, Barcelona Me pamje të bukura të qytetit dhe Detit Mesdhe, së bashku me parqe harlisur gjelbër, tavanë i Barcelonës, Montjuic kodër, është një duhet-shih vendndodhjen. Këtu, një numër i muzeve janë gjetur, duke përfshirë MNAC (Muzeu Kombëtar i Artit i Katalonjës) i cili ka një gamë të gjerë të objekteve të qasshme tilla si platformat e pjerrëta dhe ashensorët për të gjitha kate, turne udhëzuar, udhëzon audio, dhe të nënshkruajë PDAs gjuhësore. Merrni me litar nga stacioni i metrosë paralele në krye të Montjuïc. Kjo është plotësisht e kuptueshme për përdoruesit me rrota në Barcelonë edhe pse ajo është e rekomanduar për të përdorur transportin e parë në mënyrë që të shmangë hapat me të arritur.

Metro: PARALELE L3

Linjat e autobusëve: 13/23/55

Turistike Bus

Bus Turístic, Barcelona Një mënyrë të rehatshme dhe të lehtë për përdoruesit me rrota në Barcelonë për të parë pamjet e qytetit është hop-on-hop-off autobus ndonjë gjë. E pajisur me platforma të pjerrëta, këto autobusë të lejojë qasje me rrota në kuvertë të ulët. Gjithashtu në dispozicion janë miq audio në gjuhë të shumta, duke u ofruar informata të dobishme dhe Insightful rreth pamjeve gjatë rrugës.

Rruga Bus fillon në Placa Catalunya

Metro: Catalunya L1 / L3 (ka hapa në stacionin e bërë të vështirë për përdoruesit me rrota)

Linjat e autobusëve: 9/14/17/24/58/59/141

Barcelona ka diçka për të ofruar të gjithë vizitorët e saj, dhe është mirë e meriton reputacionin e saj si një qytet me të vërtetë të arritshme si ajo vazhdimisht punon për të përmirësuar më tej objektet e ofruara. Më shumë informacion në lidhje me aksesueshmërinë në Barcelonë mund të gjenden në zyrën e turizmit internetit . Këtu ju mund të gjeni seksione që mbulojnë një shumëllojshmëri të subjekteve të tilla si transporti, monumente, muzeume, dhe parqe.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi , guide turistike dhe tagged , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>