Festivalet më të mira në Spanjë jashtë Barcelonës

Festivali Tomatina

Barcelona është i njohur për të pasur disa nga festivalet më të mira në Spanjë, të tilla si javën masiv të zjarrit shkon dhe kulla të njeriut në Festivalin Merce La në shtator. Por në qoftë se ju doni të gërmoj nëpër libra në më shumë traditat spanjolle në të gjithë vendin, lista jonë e Fiestas lartë jashtë Barcelonës do të ju jap një dorë!

Sitges karnaval

Kur: mesi i shkurtit
Ku: Sitges, Barcelona

Carnaval Sitges Në javën e shpie deri në Lent, Sitges karnaval është i njohur mirë për parada e saj shumëngjyrëshe. Krahasohet me karnaval mbajtur në Rio de Janeiro, kjo është një nga ngjarjet më të mirë "Carnaval" të mbajtura në të gjithë Spanjën. Mbreti Carnestoltes (mbreti karnavalesh) arrin në stilin me një lulëzojë e ngjyrës dhe aktivitetit të fillojë festivalin. E vendosur vetëm 30 minuta jashtë Barcelonës, ky festival është i përsosur udhëtim ditë nga qyteti.

 

Feria de Sevilla

Kur: April
Ku: Sevilla

Ky panair popullor pranverë zhvillohet dy javë pas festimeve për Semana Santa Pashkëve në Spanjë. Ajo përfaqëson shumë më të mirë të kulturës andaluziane me tenda përafrimin bregun e lumit, ku ju mund të përjetojnë ushqim, pije, këngë e valle. Catch panairin nga mesnatës të hënën të gjithë rrugën deri në dielën në mbrëmje kur ajo përfundon me një zhurmë me një amazing fishekzjarre tregojnë përgjatë lumit. Sigurohuni që ju të provoni disa nga tapas mëdha në ofertë.

La Tomatina

Kur: E mërkurë e fundit të gushtit
Ku: Buñol, Valencia

Një nga më të mirë-njohur spanjisht Tomato Festival Valencia festivale është La Tomatina, aka festivalin e hedhur domate. Kjo ngjarje lloji tjetër është mbajtur në qytetin e vogël të Buñol afër Valencias, vetëm disa orë nga Barcelona me tren. Festivali i parë ndodhi në vitin 1945, kur një turmë të zemëruar filluan të gjuanin me domate pas një djalë ra nga një noton në një paradë gjigante figura. Në vitet në vijim, njerëzit filluan të sjellin domate e tyre për ta bërë atë një traditë e cila është ende i fortë sot. Edhe pse, festivali u ndalua disa herë para se ai erdhi një ngjarje zyrtare në vitin 1975.

Las Fallas

Kur: Mid-mars
Ku: Valencia

Las Fallas Valencia Gjithashtu duke u zhvilluar në Valencia, Las Fallas është një koleksion i kukullave gjigande të krijuara nga çdo lagje të qytetit. Kukullat janë më pas dogjën në një zjarr i madh për të festuar Shën Jozefin. Ngritja e fondeve për këtë festival zhvillohet gjatë gjithë vitit, por dëshmon të jetë e vlefshme në ditën kur bonfires, muzikë, fishekzjarre dhe festime në rrugë të marrë mbi qytet.

 

San Fermin - Drejtimin e Bulls

Kur: 06-14 korrik
Ku: Pamplona, ​​Navarra

I ndodhur në qytetin e Pamplona, ​​pranë Bilbao, Festivali i San Fermin është një festë e rrënjosur thellë. Ngjarja kryesor mbahet në festival është drejtimin e demat e vegjël (encierro në spanjisht) Kjo përfshin të popullit që vinte para një grupi të vogël të bagëtisë nëpër rrugët e Pamplona. Edhe pse dem running është mbajtur në qytete të tjera, festivali San Fermin është vlerësua më ndërkombëtar me mbi 1.000.000 të pranishmit në këtë ngjarje. Ky festival mund të jetë i rrezikshëm prandaj sigurohuni që të jenë të kujdesshëm në qoftë se ju vendosni të provoni fatin tuaj!

Mbeturinat Nagusia

Kur: në mes të gushtit
Ku. Bilbao

Aste Nagusia Festival Spain

Aste Nagusia, i njohur gjithashtu si Javën e Madhe të Bilbaos, fillon të dielën, pasi 15 e parë të gushtit. Kjo është festivali më i madh në veri të Spanjës, që zgjat 9 ditë. Ajo feston shumë më të mirë të kulturës bask, duke shfaqur mbante guri, priste dru, parada dhe, natyrisht, ushqim i madh dhe pije! Ju gjithashtu mund të shihni një txupinazo (raketë) shtënë në qiell dhe nuskë e festivalit (Marijaia) duke bërë një pamje në ballkonin e Teatrit Arriaga. Një nga pikat kryesore të këtij festivali është tregon firework po ndodhin çdo natë nga 10:30.

Rreth Apartament Barcelona

Apartament Barcelona është një apartament me qira kompani udhëheqëse me bazë në Barcelonë. Ata kanë mbi 900 apartamente Barcelona me qira për qëndrime të shkurtra dhe afatgjata, si dhe apartamente për shitje.
Kjo hyrje ishte postuar në Events, Shtëpi, Places, Tourist Guide. Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>