Најдобрите фестивали во Шпанија надвор од Барселона

Tomatina фестивал

Барселона е познат поради тоа што некои од најдобрите фестивали во Шпанија, како што се масивните недела на оган-патеки и човечки кули во Ла Mercè фестивал во септември. Но, ако сакате да истражувам во повеќе шпанската традиции низ целата земја, нашата листа на Топ фиести надвор Барселона ќе ви даде рака!

Ситгес карневал

Кога: средината на февруари
Каде што: Ситгес, Барселона

Carnaval Sitges Во недела доведоа до позајми, на Ситгес карневал е добро познат по своите шарени паради. Спореди со карневал во Рио де Жанеиро, ова е еден од најдобрите настани "Карневал" се одржа во Шпанија. Кралот Carnestoltes (кралот на карневалот) пристигнува во голем стил со процветаат на боја и активност за започнување на фестивалот. Се наоѓа на само 30 минути надвор од Барселона, овој фестивал е совршен ден патување од градот.

 

FERIA де Севиља

Кога: април
Каде што: Севиља

Оваа популарна пролетен саем се одржува две недели откако прослави Велигден Semana Дедо Мраз во Шпанија. Тој го претставува најдоброто од Андалузија култура со шатори усогласување на брегот на реката, каде што може да се доживее храна, пијалок, музика и танцување. Фати на саемот од полноќ во понеделникот по целиот пат до недела вечер кога тој завршува со страшен тресок со неверојатен огномет течението на реката. Бидете сигурни дека ќе се обидат некои од големите предјадења на понуда.

La Tomatina

Кога: Минатата среда на август
Каде што: Bunol, Валенсија

Еден од најпознатите шпански Tomato Festival Valencia фестивали е La Tomatina, ака фестивал домати фрлање. Овој чукнат настан се одржа во малиот град на Bunol во близина на Валенсија, за само неколку часа од Барселона со воз. Фестивалот прв случи во 1945 година кога бесен толпата почнала да фрла домати по едно момче паднал од плови на џиновска фигура парада. Во наредните неколку години, луѓето почнаа да си донесат свои домати таа да стане традиционална, кои се уште се случува силен денес направи. Иако, на фестивалот било забрането неколку пати пред таа да дојде официјален настан во 1975 година.

Лас Fallas

Кога: Средината на март
Каде што: Валенсија

Las Fallas Valencia Исто така, се одвива во Валенсија, Лас Fallas е збирка на џиновски кукли создадена од секое маало во градот. Куклите се подоцна се запалени на клада за да го прослават Свети Јосиф. Прибирање финансиски средства за овој фестивал се одржува во текот на целата година, но докажува да биде достоен за тоа на денот кога огнови, музика, огномети и улични прослави го преземе градот.

 

Сан Fermin - водењето на бикови

Кога: 6-14 јули
Каде што: Памплона, Навара

Наоѓа во градот Памплона, во близина на Билбао, фестивал Сан Фермин е длабоко вкоренето прослава. Водечки настан се одржа на фестивалот е на трката со бикови (encierro шпански) ова вклучува луѓе трчање пред една мала група на добиток низ улиците на Памплона. Иако бик трчање се одржа и во другите градови, фестивал Сан Фермин е најмногу меѓународно признати со преку 1.000.000 присутните на настанот. Овој фестивал може да биде опасно, така бидете сигурни дека да се биде внимателен, ако одлучи да се обиде својата среќа!

Aste Nagusia

Кога: средината на август
Каде. Билбао

Aste Nagusia Festival Spain

Nagusia отпадните материјали, исто така познат како Големата Недела на Билбао, почнува во првата недела по 15-ти август. Тој е најголемиот фестивал во северниот дел на Шпанија, во траење од 9 дена. Тоа го слави најдобрите на баскиски култура, во кој камен торбичка, дрво сечкање, паради и, се разбира, одлична храна и пијалаци! Исто така можете да ја видите txupinazo (ракета) истрел во небото и маскота на фестивалот (Marijaia) правејќи изглед на балконот на Театарот Arriaga. Еден од најважните моменти на овој фестивал е на огномет шоуа се случуваат секоја вечер од 10:30 часот.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

Апартман за Барселона

Стан Барселона е водечка компанија за изнајмување стан со седиште во Барселона. Тие имаат над 900 Барселона станови за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Настани, Насловна, Места, туристички водич. Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>