Barcelona Nattliv: De 10 bästa klubbarna i Barcelona

CDLC Club, Barcelona

Den livliga nattlivet i Barcelona är bara en av många anledningar till varför miljontals besökare från alla hörn av världen gör sin väg till den katalanska huvudstaden varje år. Med massor av häftiga lokaler och top notch klubbar spridda tvärs över staden, är Barcelona stället för levande musik, läckra drinkar och en partystämning som ingen annan. Luta sig tillbaka och njuta av en cocktail på en av de chica strand platser eller bege sig till en av de många kända klubbar i närheten av Las Ramblas, oavsett vad du väljer, är en sak säker, Barcelona inte kommer att svika även de mest härdade reveler!

Se till att du inte missar ett beat av stadens fantastiska nattliv och kolla vår guide till de 10 bästa nattklubbarna i Barcelona:

1. bikini

Bikini är en av Barcelonas bästa arenor för både levande musik visar galna utekvällar. Den eleganta interiören tillsammans den senaste hiphop, R & B låtar och housemusik spunnet av några av de mest kända DJs i branschen gör för den perfekta kombinationen för att säkerställa en minnesvärd fiesta! Kolla in den officiella Bikini hemsida och ta reda på om den här klubbens olika temakvällar inklusive "broderskap Night".

Hur man tar sig dit: Avinguda Diagonal, 547. Tunnelbanestation: Maria Cristina (L3)

2. CDLC

CDLC är en av Barcelonas mest lyxiga klubbar. Här möter Mellanöstern KRAFT Medelhavet charm, skapar den perfekta bakgrunden för en utsökt middag och en natt av dans! Vi rekommenderar att du försöker super läckra sushi och glöm inte att skölja ner med en av CLDC är smaskiga Mojitos.

Hur man tar sig dit: Passeig Maritim de la Barceloneta, 32. Tunnelbanestation: Ciutadella / Vila Olímpica (L4)

3. Opium Mar

Denna exklusiva Barcelona klubb är ett utmärkt val för dig som vill mingla med Barcelonas Opium Mar, Barcelona "Det" folkmassan! Med förstklassig mat och en chic nattetid inställning är Opium Mar den perfekta platsen att njuta av det bästa av Barcelonas nattliv - allt med Medelhavet i bakgrunden.

Hur man tar sig dit: Passeig Maritim de la Barceloneta, 34. Tunnelbanestation: Ciutadella / Vila Olímpica (L4)

  4. Shoko

Denna Barcelona klubb är en oöverträffad asiatiska Medelhavsområdet fusion restaurang på dagen och en vild fest plats på natten och är ofta en typisk tillhåll för kändisar besöker staden, inklusive sådana som Coldplay och Madonna. Var noga med att gå till Shoko på sommaren när du kan njuta av din drycker precis vid vattnet!

Hur man tar sig dit: Passeig Maritim de la Barceloneta, 36. Tunnelbanestation: Ciutadella / Vila Olímpica (L4)

5. Sutton

Sutton Night Club, Barcelona Cocktails, bästa låtar och en fantastisk atmosfär ... Sutton är en annan exklusiv Barcelona nattklubb, en som är känd för de uppmärksammade kändisar som ofta nåd denna top-notch plats, inklusive Paris Hilton och Mario Casas. Blandning häftiga beats med en elegant atmosfär, är denna klubb ett måste

för dem som vill mingla med Barcelonas vackra människor!

Hur man tar sig dit: Calle Tuset, 13. Tunnelbanestation: Diagonal (L3 eller L5)

6. Upp & Ner

För de allra bästa universitets parter i Barcelona, ​​är detta hotell i Barcelona klubb, som ligger i Les Corts, ett perfekt alternativ för din natt på stan. Missa inte "Fresh fredagar" och "kanske" lördagar ... Up & Down garanterar en minnesvärd kväll för alla!

Hur man tar sig dit: Avinguda del Doctor Marañón, 17. Metro Station: Zona Universitària (L3)

7. Sala Razzmatazz

För bästa livemusik i Barcelona, ​​det finns bara ett val: Razzmatazz! Detta Razzmatazz, Barcelona lager-stil klubb har fem olika platser, vilket innebär att det finns något för varje musiksmak. Oavsett om du dansa hela natten till några topp poplåtar eller rocka loss till ditt favoritband, festa på detta språk gör för en otrolig kväll. Med oändliga konserter varje månad, se till att kolla in Razzmatazz hemsida för mer info om kommande akter.

Hur man tar sig dit: Carrer Pamplona, ​​88. tunnelbanestation: Bogatell (L4)

8. Sala Apolo

Sala Apolo i Barcelona är bästa valet för dem som åtnjuter de musikstilar av indieband. Också värd för några av de bästa reggae låtar och elektroniska beats, här lägger eklektisk blandning av musik som erbjuds till överklagandet av denna Barcelona klubb. Med två musikteatrar, är denna plats definitivt värt att checka ut om livemusik är upp din gränd. Var noga med att kolla in en av denna klubbens bästa festerna: Nasty måndagar på Sala Apolo på måndag kvällar!

Hur man tar sig dit: Nou de la Rambla, 113. tunnelbanestation: Paral.lel (L2 eller L3)

  9. Jamboree

Jamboree Jazz Club, Barcelona Jamboree är en av Barcelonas bästa jazzklubbar. Att spela värd för en line-up av både lokala och internationella jazzartister, har denna kvalitet plats rygg mot rygg visar nattlig vid 8pmand 22:00. Var noga med att kolla in deras "Jam Sessions" varje måndag kl 08:00 och efter tolvslaget njuta av denna plats som en av Barcelonas trendigaste nattklubbar med en mängd olika låtar att kittla dina musikaliska smaklökar.

Hur man tar sig dit: Plaça Reial, 17. Metro: L3 (Liceu)

10. elefant

Söker en elegant och trendig lokal för en minnesvärd utekväll? Elephant Club i Elephant Club, Barcelona Barcelona är en av Barcelonas nyaste klubbar och är väl värt att kolla in. Det är uppdelad i fyra områden, och "Marquee" är en av de mest anmärkningsvärda, med sina brons elefanter, Buddhor och en skvätt Indokina inredning. Jive hela natten till den senaste "hus" låtar i huvudbaren, eller vandra iväg till andra sektioner för några olika musikaliska genrer!

Hur man tar sig dit: Passeig de los Tilos, 1. Tunnelbanestation: Maria Cristina eller Palau Reial (L3)
Bästa tips för klubba i Barcelona: Barcelona klubbar erbjuder gratis inträde innan en viss tid, och allt du behöver göra är att kolla in de olika Facebook-sidor för att komma med på listan.

Om Marina - Marknadsföringsavdelning

Marina är en författare från Barcelona och är passionerade när det gäller resor och teknik. "När jag har tid, hittar du mig med en ryggsäck upptäcka världen. Och när inte, jag skriver om min underbara stad att hjälpa besökare att njuta av det till fullo."
Detta inlägg är publicerat i Aktiviteter , Barer & Nattliv , Hem och taggade , , , , , , , , . Bokmärk permalänk .

4 Responses to Barcelona Nattliv: De 10 bästa klubbarna i Barcelona

 1. TennisWeBlog.com säger:

  Ja, jag har varit i bikini, orsaka en vän till mig sa att det var coolt ... Det var !! 😀 Barcelona är fantastisk på natten, om någon vill verkligen uppleva denna stad, en galen kväll där eller bara en promenad på natten är ett måste 😉

  • Personalen säger:

   Tack för att vi fick veta om din Barcelona nattliv upplevelse! Du har rätt, faktiskt. En utekväll i Barcelona är ett måste!

 2. Anto Sun säger:

  Faktiskt den bästa klubben i Barcelona är CDLC utan tvekan.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade *

Du kan använda dessa HTML-taggar och attribut: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>