Më të Mirat e Gaudi në Barcelonë

Gaudi Parku Guell

Antoni Gaudi dhe Barcelona shkojnë dorë për dore, në fakt shumë shpesh i referohen Barcelona si 'qyteti Gaudi-së! " Nëse ju e dini emrin, por nuk janë të njohur me veprat e tij, që së shpejti do të ndryshojë pas mbërritjes tuaj në qytet. Kryeveprat arkitekturale Gaudi-së shtoni një spërkatje të ngjyrës në kryeqytet katalanisht dhe janë ndër disa nga atraksionet më të mëdha në Barcelonë. Nga Sagrada Familia në Casa Batlló, do të përgatisë për t'u habitur!

Casa Mila

La Pedrera Roof Terrace Gjithashtu iu referua si La Pedrera, që do të thotë 'gurore e gur', Casa Mila është i njohur mirë për çati të saj quirky që është shtëpi për një numër të oxhaqeve surrealiste-gdhëndur. Gaudi thyen arkitekturën tradicionale duke mos përdorur një linjë të vetme të drejtë, por duke lejuar mur për të pushuar në shtyllat dhe harqet e dhënë nderteses një efekt intrigues valë. Një duhet të shohim gjatë kohës tuaj në Barcelonë.

Adresa: Provença, 261-265 | Metro: Diagonal (Vija e gjelbërt L3 ose L5 vija blu)

La Sagrada Familia

Sagrada Familia Barcelona Thjesht Projekti i Gaudi-së më të famshme, Bazilika unë Temple Expiatori de la Sagrada Familia, për të dhënë atë emrin e saj të plotë, është bërë një nga atraksionet turistike më të njohura në botë. Presin detaje ndërlikuar në fasadave të ndryshme, duke goditur mozaikë kullë, një pishinë të pabesueshme të ngjyrave, mbi-sized kolona dhe drita shkëlqen përmes ngjyrë, dritaret gotë.

Sagrada Familia është frikë-frymëzuese si nga jashtë dhe brenda, dhe ajo nuk është përfunduar akoma! Financuar vetëm nga donacionet dhe tarifat e hyrjes, Sagrada Familia pritet të përfundojë jo më vonë se 2028, mbi 100 vjet pasi ndërtimi ka filluar për herë të parë!

Adresa: Carrer de Mallorca, 401 | Metro: (linja vjollcë L2 ose L5 vija blu) Sagrada Familia

Casa Vicens

Casa Vicens Barcelona Konsiderohet të jetë një nga Gaudi-së më 'i rëndësishëm' punon, Casa Vicens ishte i pari i shumë kryeveprat për arkitektin pastaj ri. Ndërtesa është e mbuluar në nënshkrimin Gaudi-së: ngjyra, mozaikë tiled dhe railings-gize.

Casa Vicens është një familje të vetme, banesë private, i projektuar për Manuel Vicens, mbetet e mbyllur për vizitorët sot, por nuk duhet të ju largojë nga admiruar strukturën e saj të bukur nga jashtë.

Adresa: Carrer de les Carolines, 18-24 | Metro: Fontana (L3 vija e gjelbër)

Casa Batllo Barcelona Casa Batlló

Gaudi iu kërkua të redeisgn vendbanimin Batllo dhe këtu ai vendosur për shmangien linja të drejta ku është e mundur. Ndërtesa ngjyra skeletik është sot një pjesë të lë pa frymë e arkitekturës moderne në rrugën e famshme të Barcelonës, Passeig de Gracia.

Disa nga më të frikë-frymëzuese karakteristika në këtë ndërtesë janë shtyllat cuditerisht habitshme që janë në formë të ngjajnë kockat, dhe ballkonet që ishin projektuar me gardhit të hekurt që duket si maska.

Adresa: Passeig de Gracia, 43 | Metro: Passeig de Gracia (vija ngjyrë vjollcë L2, Vija e gjelbërt L3 L4 ose vija e verdhë)

Parku Guell

Park Guell Mosaic Bench Gaudi është autorizuar nga Eusebi Guell për të hartuar një pasuri të banimit të plotë me shtëpi dhe një park. Ashtu si shumica e veprave të Gaudi-së, Park Guell mori kohë për të ndërtuar më vonë duke u bërë një nga pjesët e tij më të rëndësishëm. Në fakt, Park Guell është vendi më i fotografuar në Barcelonë sot!

Këtu ju mund të gjeni splashes të ngjyrës kudo, me dredha-dredha, grupe mozaik projektuar për rehati, një dragua mozaik dhe, në pikën më të lartë të parkut, ju do të gjeni një kryq prej guri simbolizon besimin Gaudi-së në katolicizmit.

Adresa: Carrer d'Olot, s / n | Metro: Vallcarca (L3)

Rreth Apartament Barcelona

Apartament Barcelona është një apartament me qira kompani udhëheqëse me bazë në Barcelonë. Ata kanë mbi 900 apartamente Barcelona me qira për qëndrime të shkurtra dhe afatgjata, si dhe apartamente për shitje.
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi , Places , turistike Guide dhe tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>