5 Muzetë Bizarre në Barcelonë - NR. 4 Ju duhet të shikoni për të besuar!

Museu de La Xocolata 1

Nëse kjo është hera e parë në Barcelonë ose keni jetuar këtu gjithë jetën tuaj, ju duhet të shikoni këto pesë muzeume të çuditshme! Çdo muze merr krijimtarinë në një nivel të ri dhe inkurajon ju për të hapur mendjen tuaj me marrjen e saj të habitshme në historinë dhe inovacionit. Të marrë një mënyrë e tërthortë të shkurtër nga vizita tipike muze dhe të bëjë rrugën tuaj në një një nga një aventurë lloj!

1. Muzeu i Ideve dhe shpikjet

Museum of Ideas and Inventions Barcelona

Ne subconsciously mendojmë ide çdo ditë, jo me qëllim që ato të patentuar, por vetëm për të bërë jetën pak më e lehtë. Në Muzeun e Ideve dhe shpikjet, Pep Torres (krijues, shkrimtar dhe shpikës), na fut në tri botëve të ndryshme; Shoqëria Limitless, një vitrinë për ata shpikësit, të cilët dëshirojnë të ndajnë krijimet e tyre në ekran; Reflectionarium, për shpikjet që do të bëjë që ju të mendoni pak më e vështirë dhe ndoshta të ndryshojë perspektivën tuaj; Këndi i Absurd, këto janë ide që do t'ju japë një shaka të mirë të tilla si, një leckë mbuluar me një mikrofon (gjeniale) ose ombrellën taksi me një dritë bashkangjitur treguar disponueshmërinë. Muzeu i ideve dhe shpikjet është i vetmi i këtij lloji dhe është lumturi e pastër për ata që me mendjet ambicioze dhe përfytyrimeve, të rinj dhe të vjetër. Pas nisjes tuaj ju do të duhet të kërkojnë për të rrëmbyer disa mbetje dhe të vënë duart tuaja dhe mendjen për të punuar!

Carrer de la Ciutat, 7
Metro: L4 Jaume I

2. Museu del PERFUM

Kjo pret pazakontë për mbledhjen e mbi pesë mijë objekte parfum duke e bërë atë një të caktuar "të shkojnë në" ndaluar për connoisseurs parfum. Në Museu del Perfum ju do të zbuloni shishe dhe kontenierë porcelani besnikë në romake, greke dhe kultura egjiptiane shkelën në të kaluarën vetëm për të ju jap një histori të vogël. Markave të lartë të tilla si Atelier Këln, Chanel dhe Guerlain Apres, l'Ondée vetëm për të përmendur disa, janë shfaqur pas xhamit kufizon ju nga përputhen parfum me shishe, vetëm metë e muzeut.
Passeig de Gracia, nº 39
Metro: L3, L2, L4 Passeig de Gracia

3. Museu de La Xocolata

Chocolate Museum Barcelona

Duke bërë thirrje të gjithë dashamirët çokollatë! Museu de la Xocolata ju mirëpret me erë të shkëlqyer dhe aftësinë për të vë në lojë të gjitha orekset. Eksplorimi historinë e Evropës nuk dukej aq e shijshme. Skulptura dhe piktura të famshme janë të njëjta në çokollatë dekadent, prezantime audio / video tregojnë historinë dhe prodhimin industrial të kakaos / çokollatë, dhe makina të shfaqin procesin e prodhimit e si fasule kakao të transformohet në një bar çokollatë këndshëm - të gjithë nën një çati!

Fituar një njohuri më të madhe në historinë dhe artin në botën e çokollatë dhe të shohim se sa ajo e bëri rrugën e saj në Evropë muze gojë-lotim të Barcelonës. Pas eksploruar botën e ndaluar çokollatë Evropian nga dyqani i dhuratave apo kafene, ku ju mund të blini shijet e ndryshme të çokollatë apo edhe shije origjinale Xocolata origjinë nga muze! Yum!

Carrer del Comerc, 36
Metro: L1 Arc de Triomf

4. Muzeu i vagonave Funeral

Ky muze është ndryshe nga ndonjë tjetër; në fakt ajo është e para e këtij lloji në Evropë! Muzeu i vagonave Funeral është e vendosur brenda Varrezat Montjuic dhe tregon bukurinë në si doganat funeral janë zhvilluar në Barcelonë gjatë shekujve. Nga pesë të listuara në këtë muze të shquar ka një bukuri të errët ende elegant. Duke paraqitur disa nga mirën karrocave antike varrimit dhe hearses, kjo ekspozitë ilustron traditën, historinë dhe evolucionin. Çdo copë e historisë ka rëndësi; kjo ndodh të jetë një që ju duhet për të parë për të besuar.
Mare de Déu de Port, 56-58
Bus: L21 (brenda varrezave)
Exit 13 Ronda Litoral

5. Museu del Rei de la Magia

Museu del Rei de la Màgia Barcelona Museu del Rei de la Magia, Mbreti i Magjike, është një nga dyqanet më të vjetra Barcelonës dhe muzeumet dedikuar për misterin e magjisë. E themeluar në vitin 1881, ky muze enchantingly i çuditshëm ka teatër natë magjike tregon dhe organizon duart-në punëtori dhe kurse të dizajnuara për të robëroj mendjet e të dy fëmijët dhe të rriturit. Zbukuruar në sende të mblidhen të tilla si libra, postera, fotografi dhe mjete antike magjike që datojnë deri në shekullin e 19, Museu del Rei de la Magia edukon mendjen në përmbushje të magji dhe ekzistencës së saj në Spanjë. Imagjinoni që ka fuqinë për të pres një mashtrim magjike para se magjistari thotë se "Abracadabra"

Jonqueres, 15
Metro: L1 dhe L4 ndalesë Urquinaona

Rreth Apartament Barcelona

Apartament Barcelona është një apartament me qira kompani udhëheqëse me bazë në Barcelonë. Ata kanë mbi 900 apartamente Barcelona me qira për qëndrime të shkurtra dhe afatgjata, si dhe apartamente për shitje.
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, Gjërat për të bërë, Turistike Guide dhe tagged Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>