Joan Miró dhe Miro Fundació në Barcelonë

Fundació Miro Barcelona

Fundació Miro është shumë konsiderohet si një prej galerive më të lartë të artit të Barcelonës, dhe në vitin 2015 feston 40 vjetorin e saj si një vitrinë për artin bashkëkohor. Fondacioni ka krijuar një koncept të ri për muzetë e artit, ekspozuar më të mirë të punës së Miro së bashku krijuese, vepra bashkëkohore nga artistë të tjerë. Shpëtuar nga qyteti për disa orë dhe për të vizituar këtë muze spektakolare ndodhet brenda gjelbërim qetë e Montjuic Hill.

Rreth Joan Miro

Joan Miro

Miro u lind në Passeig del kreditit, Barcelona në 1893. Miro u rrit në lagjen Gotic Barri e Barcelonës dhe filloi duke tërhequr klasa në moshën 7. Si një artist i ri ai shpesh e kishte puna e tij tallur dhe ishte i pakënaqur me trainimin e tij formal artit .

Megjithatë gjatë vitit 1921, Miro zhvendos në Paris, ku ai ka zhvilluar një stil më të saktë artistike. Miro kishte takuar më parë Picasso në vitin 1919. Ai ishte tani edhe jetojnë në Paris dhe shpejt u bë një kontakt me ndikim në jetën profesionale Miro-së. Në vitin 1924, Miro bashkua grupit surrealist André Breton dhe shpesh kontribuar në punët dhe idetë e grupit.

Style Artistike Miro-së

Joan Miro Abstract Pikturë

Stili Miro shpesh përfshirë abstrakte, por të njohur, forma dhe ngjyra të ndritshme. Ai ishte i njohur mirë për eksperimente me perceptimin tradicional dhe duke i kthyer në objekte të veprave të pafundme të artit, pa kryer plotësisht të abstraksionit.

Në atë kohë, ky stil ishte krejtësisht e re në botën e artit dhe u mor shpejt në bord nga artistë bashkëkohorë si Yves Tanguy dhe Jean Arp. Perceptimi është një temë kryesore në mesin e veprave të Miro dhe shpesh objekt i perceptimit është pothuajse dytësore.

Arti publik Miro në Barcelonë

Miro Mozaiku Las Ramblas

Në vitin 2014, Barcelona u emërua qyteti 4 më kreativ në botë. Kjo do të vijë si befasi për ata që kanë qenë me fat të mjaftueshme për të vizituar këtë qytet të gjallë. Dy nga skulptura Joan Miro mund të gjenden në rrugët e Barcelonës dhe shesheve: The "Dona I Ocell", të cilat mund të gjenden në Parc Joan Miro, dhe mozaik Mandala në bazë të Las Ramblas.

Fondacioni Miro

Sot, muzeu ka më shumë se 14.000 copë, duke përfshirë pothuajse të gjitha veprave grafike Miro-së, mbi 800 të vizatimet e tij dhe mbi 400 vepra nga artistë të tjerë. Ekspozita të shpeshta për artistët e reja janë mbajtur këtu, dhe çdo dy vjet ajo pret "Miro Çmimin Joan" me 70.000 € i jepet artistit fitues. Kjo është tani një nga çmimet më të rëndësishme për artin në botë.

Fondacioni i parë u hap në vitin 1975 me ndihmën e mikut Miro Joan Prats. Qëllimi prapa fondacionit ishte për të krijuar një hapësirë ​​që do të inkurajonte artistët për të eksperimentuar me artin bashkëkohor. Kushti i vetëm Miro kur krijimin e Fundació Miro ishte se ajo duhet të promovojnë dhe të ofrojnë mundësi për artistët e rinj bashkëkohorë në Barcelonë.

Getting Ka

Fundació Joan Miro Barcelona

Fundació Miro është e vendosur në Parc de Montjuïc në Barcelonë. Ajo mund të arrihet me autobusë 150 dhe 55, si dhe litar nga paralelisht stacioni i metrosë.

Hyrja Adult: rreth 11 €
www.fundaciomiro-bcn.org

Vazhdojë deri në datën me të fundit ekspozita Joan Miro ose të shihni një katalog të veprave të tij në artsy.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Apartament Barcelona

Apartament Barcelona është një apartament me qira kompani udhëheqëse me bazë në Barcelonë. Ata kanë mbi 900 apartamente Barcelona me qira për qëndrime të shkurtra dhe afatgjata, si dhe apartamente për shitje.
Kjo hyrje ishte postuar në Shtëpi, Places, gjëra për të bërë, Turistike Guide dhe tagged ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>