Fraza dobishme spanjolle për të vizituar Barcelona

Duke folur spanjoll Barcelona

Unë e dua Barcelonën Barcelona është një vend i madh për të vizituar, dhe duke qenë një destinacion turistik të lartë, ka shumë gjuhëve fluturon rreth qytetit. Përderisa shumica e shërbimeve kanë anglisht dhe opsione të tjera gjuhë, duke e ditur disa fraza të thjeshta spanjolle do të bëjë kohën tuaj në Barcelonë edhe më të veçantë. Edhe pse gjuha e parë e qytetit është Katalonisht, praktikuar pak spanjisht, ndërsa ju jeni këtu do t'ju lejojë të zhyt veten plotësisht në kulturën dhe për të krijuar një pushim të vërtetë autentike.

Një fillim i lehtë

Këtu janë disa fraza të thjeshta që të gjithë duke vizituar Barcelona duhet të dini.

Hola - Përshëndetje

Adios - Good-bye

Hasta Luego - Shihemi më vonë

Hasta Mañana - Shihemi nesër

Días Buenos - Mirëmëngjes

Buenas noches - Mirëmbrëma / nata

Por favor - Ju lutem

Muchas gracias - Faleminderit

Starters bisedë

Ata janë të gjitha frazat e thjeshtë kështu që tani ne jemi duke shkuar për të ju ndihmojë me disa biseda ...

¿Qué tal / ¿Cómo estás -?? Si jeni?

Bien, ¿y tú -? E pra, dhe ju?

¿Cómo te llamas -? Cili është emri yt?

Me llamo ... - Emri im është

¿De Donde eres -? Ku jeni?

Yo soy de ... - Unë jam nga

Mucho Gusto - Gëzohem që u njohëm

¿Hablas Inglés -? A flisni anglisht?

Jo entiendo - Unë nuk e kuptoj

Hani up!

Barcelona Seafood

Duke u përpjekur të gjitha opsionet e shijshme ushqimore në Barcelona është një domosdoshmëri, kështu që këtu janë disa fraza që do të ndihmojë ...

Una mesa dos para, por favor - Një tavolinë për dy, ju lutem

La carta - Menuja

Menu del día - menu Daily grup

Desayuno - Mëngjesi

Almuerzo - Dreka

Cena - Darka

Bebidas - Pije

Un agua - Një ujë

Una cerveza - Një birrë

Pan - Bukë

¿Qué hay en este plato? ¿Qué lleva este Platoni -? Çfarë është në këtë gjellë?

Una Copa de vino (Tinto / Blanco / Rosado) - Një gotë (e kuqe / e bardhë / rozë) verë

Soy vegetariano - Jam vegjetarian

¿Qué nos aconsejas - Çfarë bëni ju rekomandojmë?

Soy vegetariano - Jam vegjetarian

La cuenta, por favor - Kontrolli, ju lutem.

semaforo_varios-300x177 Getting Rreth

Atje frazat janë një domosdoshmëri për të marrë rreth një qytet të tillë të zënë ...

¿Me Puedes ayudar Por favor - A mund të më ndihmoni ju lutem?

Perdona / Disculpa - Më falni ...

Estoy perdido - unë jam i humbur

¿Donde esta ... -? Ku është ...?

Entrada - Hyrja

Salida - Dil

Sigue todo recto - Go drejt përpara

Derecha - Right

Izquierda - Left

Necesito ir një ... - Unë kam nevojë për të shkuar në ...

Busco la Estación de tren / metro - Unë jam duke kërkuar për tren / stacioni i metrosë

Taksi Necesito un -   Unë kam nevojë për një taksi

¿Cuanto Cuesta un Billete paragrafi ___ -? Sa kushton një biletë për ___ kosto?

Abierto - Hapur

Cerrado - Mbyllur

¿Conoces Buen un lugar para ...? - A e dini se një e mirë për të / për ...?

¿Donde puedo Cambiar divisas -? Ku mund të këmbimit valutor?

¿Donde puedo Encontrar un buen Restaurante -? Ku mund të gjej një restorant të mirë?

¿Está Cerca de aquí -? Është afër këtu?

¿Está Lejos de aquí -? A është larg nga këtu?

Shop 'til ju bie La Roca Village Barcelona

Ju do të jetë i habitur në të gjitha pazar e ka në dhe rreth Barcelonës, kështu që një pazar ditë është një ditë e kaluar mirë këtu. Kontrolloni disa nga këto fraza të dobishme për t'u siguruar që ju të shkoni në shtëpi me një qese të plotë ...

¿Cuanto Cuesta -? Sa është ajo?

Sólo Estoy Mirando. Gracias -. Unë jam vetëm në kërkim, thank you.

¿Aceptan las Tarjetas de crédito -? A e pranoni kartat e kreditit?

¿Donde está el probador - Ku është dhoma ndryshimin?

¿Tienes ... - A e keni ...?

Me gustaría ... - Unë do të doja ...

Pequeño - Small

Medio - Medium

Grande - Large

Tienen Mas colores -? A keni ngjyra të tjera?

¿Puedo cambiarlo -? A mund ta shkëmbejnë këtë?

Kështu që nuk keni atë! Mos harroni, ju gjithashtu mund të provoni disa Catalan!

Bon Dia - Mirëmëngjes!

Si na PLAU - Ju lutem

Gràcies / Merci - Faleminderit

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, turistike Guide dhe tagged Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>