Sarrià-Sant Gervasi lagjes në Barcelonë

Tibidabo Sarria GERVASI san

Sarrià Sant GERVASI Një histori e shkurtër e Sarrià-Sant Gervasi

Ky qark është një bashkim i fundit i asaj që dikur ishin dy zona të veçanta. Sarrià ka qenë e populluar për shumë shekuj dhe ishte i qarkut fundit të aneksuar nga Barcelona në vitin 1921, e cila është arsyeja pse ajo mban shumë karakteristika unike.

Përqëndruar fillimisht në një shoqëri shumë rurale, ka pasur një ndryshim në popullsinë e saj duke filluar në mesin e shekullit të 19, kur qytetarët më të pasur zgjodhën për të jetuar këtu për shkak të bukurinë e saj dhe paqes. Ajo është parë si një nga zonat më të pasura të Barcelonës me pallate ekstravagante të ndërtuar në zonën. Ajo ka, megjithatë, ende ruajnë shumë nga tiparet dhe ndërtesave të lagjes së vjetër.

Sant Gervasi, ndodhet pranë Tibidabo, ka qenë gjithmonë një zonë popullore për të jetuar dhe për të vizituar për shkak të vendndodhjes së saj të bukur. Ajo u zbulua nga elita Barcelonës para të shekullit të 19 dhe shpalli pavarësinë nga Sarria në 1714. Ju do të gjeni shumë madhështor, shtëpi të mëdha në këtë fushë të Barcelonës.

turó parc Sarrià Të jetosh në Sarrià-Sant Gervasi

Akomodimi në Sarrià-Sant Gervasi është ende një nga më të kërkuar pas në Barcelonë sot. Kjo lagje është e populluar nga më të mirë-për-bërë banorëve të. Ajo ka një ambient shumë të ndryshme në qendër të qytetit të Barcelonës, i cili është një magnet për turistët dhe banorët e huaj që duan të jenë të drejtë në mes të gjitha veprimet. Të huajt që jetojnë këtu janë tërhequr nga propozimi për të jetuar si një lokal, si dhe cilësinë e akomodimit dhe të jetesës ata të gjeni këtu.

Tibidabo Sarria GERVASI san Sightseeing thekson në Sarrià-Sant Gervasi

Rrethi i Sarrià-Sant Gervasi ka disa hapësira të bukura të gjelbra të tilla si park Turó. Afërsia e saj në Tibidabo ofron qasje të lehtë në majë të këtij mali, i cili është i famshëm për parkun e saj amusement, me carousel nga filmi'Vicky Cristina Barcelona, ​​'dhe madhështore kishës Sagrat Cor. Në qoftë se ju shkoni në një ditë të qartë, ju do të shihni disa nga pikëpamjet më të mahnitshme të qytetit. Ju mund të kaloni një ditë të tërë duke eksploruar dhe shijuar Tibidabo dhe përreth Collserola Parku natyror.

Një tjetër vend me vlerë vizituar është muzeu shkencë CosmoCaixa, e cila është një e përsosur ditë vend për të gjithë familjen.

Creme de la crème e blerjeve dhe të hahet jashtë

Ndodhet larg nga qendra e qytetit, ju do të gjeni shumë dyqane ekskluzive, fund të lartë dhe dyqane në këto rrethe. Merrni një shëtitje poshtë Carrer Major de Sarria për të kontrolluar ato, ose të gëzojnë një vakt tradicionale në një nga shumë restoranteve përgjatë kësaj rruge, të tilla si bar Tomás në Carrer Major de Sarria, 49, i cili është i njohur për bravas saj të shkëlqyer patata. Një tjetër favorite lokale është Tram-Tram, Carrer Major de Sarrià, 121. Kjo është e vendosur në një shtëpi tradicionale të vjetër dhe shërben kuzhinë krijuese nënshkrim.

mirablau Sarrià Sant GERVASI Një natë në qytet (UP)

Edhe pse shumë i relaksuar gjatë ditës, këto zona të bëhen të gjallë natën. Ka shumë bare dhe klube përgjatë rrugët e Amigo, Santaló dhe Maria Cubi, ku ju mund të shkoni për disa pije me miqtë. Nëse ju shkoni më tej deri në drejtim Tibidabo ju do të gjeni bare koktej si të Mirablau legjendar, në Placa Doktor Andreu, me pamje spektakolare panoramike me pamje nga qyteti. Një tjetër bar popullor është Canalla, në Carrer Major de Sarria, e cila ka një tarracë tërheqëse në natyrë

Si për të arritur atje

Linja metro L3 kalon nga ana lindore e Sarrià-Sant Gervasi, por shumica e kësaj zone nuk është lehtë i kapshëm nga metro. Mënyra më e mirë për të arritur në rrethin është nëpërmjet tren FGC nga Placa Catalunya. Ka edhe tramvaje që kalojnë Zona Alta.

Herën tjetër ju jeni në Barcelonë, të marrë një shëtitje në anën e elegant dhe për të marrë një shije për këtë qark elegante. Barcelona jashtë udhë rrahur nuk ka marrë shumë më mirë se sa kjo!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, Lagjet dhe tagged ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>