Mercat Galvany në Barcelonë - Një Tregut Barcelona me Historinë

mercat galvany

Barcelona është një nga qytetet e pakta evropiane që kanë një traditë të tillë të fortë të tregjeve të ushqimit, me tregjet e gjerë komunale në të gjitha lagjet e tij. Shumë prej tyre filloi si tregjet e fermerëve dhe evoluar gjatë shekujve. Ata rinovuar nga arkitektë moderniste në fund të 19 dhe në fillim të shekullit të 20, të tilla si Boqueria Barcelona dhe Mercat de Sant Antoni konsiderohen tani disa prej ndërtesave më të shquar Barcelonës. Shpesh neglizhohet dhe me vlerë vizituar, Mercat Galvany është një perlë e vërtetë.

mercat galvany Ajo është e vendosur në lagjen Sarria, në C / Santaló 65 afër Muntaner FGC, dhe menjëherë kap syri i kujtdo që ecën kaluarën. Kjo është struktura më e madhe hekuri i qytetit, i gjatë, elegante dhe zbukuruar me dritare mjaft ngjyrë qelqi. Ajo daton në Barcelonë historike, para se Eixample u krijua për t'u bashkuar Ciutat Vella me fshatrat e afërt të Sarria, Gracia, dhe Sant Andreu, dhe Sants.

Zona përreth përdoret për të mbuluar me fusha, rezidenca e vendit dhe fermave. Fermerët e përdorur për të ngritur një treg javore; pastaj një kasapëve pak dhe peshkatarët filluan të vijnë, dhe u rrit në mënyrë të qëndrueshme deri në vitin 1868 një treg të përhershëm është ndërtuar.

MARKET3 Mercat Galvany në Barcelonë tani është një thesar i stalla me të gjitha llojet e frutave të freskëta dhe perime, si dhe çdo gjë nga shkurtime të ftohtë e mishit të peshkut të freskët, fruta të thata dhe arra, drithërat, produktet e qumështit, dhe specialitete ndërkombëtare.

Ajo ka një ambient të ndryshme këtu në tregjet qendrës së qytetit Barcelonës si Mercat de la Boqueria; klientelë e saj janë kryesisht banorët lokalë, familjet e të cilëve kanë qenë pazar këtu për brezat. Ky mirë-për-bërë kërkesat e lagjes dhe mund të paguajnë për të mirë, kështu që ju mund të jetë i sigurt për të gjetur cilësi të mirë këtu.

Le të ju merr për një endet nëpër modernist Mercat Galvany dhe prezantoj me disa nga personazhet e tij unik dhe karakteristikat. Tregtar tregu Tristan Fidalgo punon në një tezgë që është themeluar për herë të parë 70 vjet më parë nga gjyshi i tij i madh. Cubes kungull diced fllad dhe zemrat Angjinarja ulem pranë enët gatshme të përgatitura tradicionale, sallata të ndërlikuara, Guacamole, dhe domate dielli-tharë nga Napoli.

MARKET8 Sipas Fidalgo, ky treg Barcelona ka ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme në dekadën e fundit. Njerëzit e përdorur më parë për të blerë një ose dy artikuj në sasi të mëdha nga çdo tezgë, për të marrë një çmim më të mirë. Tani ata kanë tendencë për të blerë nga pika. Tregtarët e tregut janë unanim në mendimin e tyre se edhe pse supermarkete gjithmonë mund të ofrojnë çmime më të ulëta, cilësia e tregut është shumë më mirë. "Unë të marrë sasi të vogla nga furnizuesit e vogla," shpjegon Fidalgo.

"Kam shitur një produkt shumë të mirë dhe me çmim të mirë që unë mund të sigurisht, por unë nuk jam duke u përpjekur për të konkurruar me gjigandët e supermarketeve si Mercadona ose Caprabo." Kjo mund të vijë si një e papritur për të zbuluar se ai nuk e konsideron shpërndarësit të madhe të përbëjnë një kërcënim për shpërndarësit e vogla dhe kultivuesve. "Kultivuesve të vegjël të cilët dinë se si të punojnë edhe me produktin e tyre të zgjedhur në të vërtetë bëjnë një jetë të mirë," thotë ai. "Ata kanë klientët e tyre lokale, shitësit e tregut që e dinë se ata mund të mbështeten në cilësi të mirë që klientët e tyre të kërkuar. Por shumë nuk punojnë mirë, dhe ata humbasin. Në qoftë se shtresa e parë e portokall është e bukur, dhe shtresa tjetër është bruised, unë nuk do të shkojnë prapa. "

pescado

Specializim dhe me cilësi të lartë janë marka tregtare të Mercat Galvany. Ne të kalojë një tezgë që vetëm shet vezë të freskëta bujqësore. "Pse do të doni të merrni vezë tuaja nga kudo tjetër ?!" grins Josep. Tezgë e ardhshme së bashku e specializuar në produktet gjermane, nga sallamit dhe salcice të apfelstrudel reale dhe sende të tjera të panumërta tipike. "Shumë banorë gjermane vijnë këtu," komenton Encarna nga prapa grumbull saj e goodies.

Duke u kthyer një qoshe ne arritjen Charcuteria Carles, që na fton në një chupito verë të kuqe, dhe një mostër bujare e proshutë Iberik dhe djathë shijshme që shkrihet në gojë dhe na kujton se sa mirë këto gjëra me të vërtetë mund të jetë.

Ky treg ushqim të freskët është e hapur çdo ditë nga 09:00-02:00. www.mercatgalvany.es.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi , restorante dhe Ushqimit , turistike Guide dhe tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark Permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>