Zbuloni Barcino: Roman Barcelona në zemër të rrethit Gothic

Barçi

A e dini se qyteti romak i Barcelonës u quajt Barcino? Ajo ishte një nga komunat më të rëndësishme urbane në Gadishullin Iberik. Por sot ajo që ishte dikur Roman Barcelona është tani Ciutat Vella apo Gotic Barri. Hyrja për Barcino është në anën e djathtë të Katedrales Barcelonës, ku një seri e skulptura secilit rreth gjysmë metër të lartë të shpalosë fjalën Barcino. Këto skulptura nuk janë nga kohët romake, por ata nuk tregojnë kur ju keni arritur qytetin e lashtë. Zbuloni se çfarë ka mbetur nga romak Barcelonës ...

Ujësjellës e romake Barcelonës

Në të kaluarën, dy ujësjellës mori ujë deri në hyrje të qytetit dhe në romake Barcino nga lumenjtë Llobregat dhe Besos. Vetëm pas Placa de la Catedral, në C / Sagistrans, pjesë e një prej akueduktëve vjetra mund të gjurmohen në muret e një ndërtese tjetër. Cuditerisht, puna e re tulla u ndërtua raundin e ujësjellësit, duke lënë skicë e saj shpirtëror si një kujtesë e trashëgimisë romake të Barcelonës. Banorët e Barcino ishin Barcinonensis dhe qendra e qytetit ishte forumi, një hapësirë ​​për tregti dhe takime.

Forumi romak Barcelonës dhe kolona

Placa St Jaume Forumi romak në Barcelonë ishte vendosur në Placa Sant Jaume ku këshilli dhe ndërtesat e qeverisjes vendore janë pozicionuar ende sot. Nuk është një rrugë anësore çon nga sheshi i quajtur Carrer Paradis, që endet deri kaluara Ryans irlandez Pub. Edhe pse kjo rrugë duket të jetë një mënyrë e parëndësishëm rrugicë, një shenjë të vogël që thotë me shkronja edhe më të vogla "Të rrënojat romake" tregon dinakëri ndaj ndaj numrit 10, Carrer Paradis, me atë që duket të jetë një bllok privat të banesave.

Më definitivisht nuk do të turpërohet si, në shndërrimin e drejtë në këtë zonë, katër kolona jashtëzakonisht madhështore romake largohem skywards, brenda distancës prekur. Këto kolona formuar një pjesë e ndërtesës origjinale Augustini qeveritare tempull, i banuar nga vetë perandorit romak Augustus për një kohë të shkurtër. Ky vend përdoret për të shënuar më të lartë pikë nivelit terren në Barcino. Këto kolona tani të qëndrojë si një kujtesë e strukturës qytetit antik së, mbi themel te te cilit Barcelona si ne e dimë se ka qenë e ndërtuar.

Rrënojat romake off Ramblas

Duke u kthyer drejtë të dalë nga Placa Sant Jaume dhe në Carrer Ferran, anë rruga e Avinyo bends në të majtë. Bare qebap dhe restorante tradicionale Katalonje ngjall oreksin e tyre me wafting scents të ushqimit. Shiko më tej edhe pse, dhe kjo është e mundur për të parë një numër të bare në anën e majtë të kësaj rruge që seksionet Shtëpia e murit të lashtë të qytetit, ende i paprekur. Një vend i lashtë romak varrimit të plotë me varre, për të mos përmendur macet endacake sunbathing, ulet në një nivel nëntokësor në Placa Madrid, të vendosura në mes të Ramblas dhe Portal del Angel. Pjesa më e madhe e qytetit të lashtë është tani i varrosur thellë nën qendrës së sotme të qytetit.

Barcelona City Muzeu Historik

roman barcelona Puna gërmuese është vazhdimisht duke shkuar në për të zbuluar më shumë nga romak Barcino por ajo ka qenë e nxorën mund të shihet në Muzeun Historik të qytetit, të vendosura në Placa del Rei, pranë Placa Sant. Jaume. Një heqë shkon poshtë në vaults e qytetit ndërsa një ekran dixhital vit numëron poshtë kohë në një numër të madh ndezje e kuqe. Dyert hapur në 600AD dhe romake Barcino merr frymë në dritë hije nëntokësore. Seksione të shumta e murit romak, përveç themeleve të ndërtesave, kishave dhe zonave të larjes mund të shihet. Është e mundur për shëtitje përgjatë rrënojat e një rrugë të tërë të plotë me një sistem të kullimit, zonat tregtare dhe zonat e tyre përkatëse përgatitje për peshk i kripur, të bërë verë, lavanderi dhe po vdes pëlhurë.

Ekziston edhe një ekspozitë e madhe e artikujve që janë gjetur gjatë gërmimeve të tilla si stoli, monedha, qeramika dhe hala. Duket se gratë në kohët romake ishin si të prirur për të këpusin vetullat e tyre si ato janë sot duke gjykuar nga koleksion të madh të piskatore romake që janë gjithashtu në shfaqje. Një film i shkurtër tregon një përfaqësim grafik të dimensioneve Barcino të përafërta dhe strukturat kryesore, si dhe vendndodhjen e saj gjeografike në lidhje me lumenj dhe det. Më excitingly, megjithatë, është vetëdija se Barcino është ngadalë por me siguri në rritje, si projektet e reja arkeologjike të zbulojë më shumë rrënojat. Provoni përgjues raundin muret improvizuar që mbulojnë mbi punën gërmimet!

Mënyra më e mirë për të zbuluar romake Barcelona është që të shkoni për një endet në rrethin e gotik, dhe të kërkoni për pllaka që ofrojnë më shumë informacion në lidhje me mbetjet historike që ju do të gjeni interspersed në mes të dyqanit dhe baret e Barcelonës bashkëkohore.

<! [Endif] ->

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, Lagjet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>