Olimpik Trashëgimia Barcelonës

Olimpik Dive Barcelona

Anillo Olimpico Barcelona 1992 Olimpiadën e Barcelonës zbriti në histori si një moment historik të vërtetë për qytetin. Një nga aspektet e saj më përcaktues ishte krijimi i kilometra plazhe artificiale, që shtrihen nga BARCELONETA Beach në Nova Mar Bella.

Organizatorët e Olimpiadës 1992 donte për të arritur më shumë se vetëm një trashëgimi sportive. Qëllimi i tyre kryesor ishte që të përdorin lojëra për një plan të madh të Barcelonës rinovimit urban, përdorimin e fondeve publike për të përmirësuar infrastrukturën e qytetit. Shembulli kryesor është bregdet Porti Olimpik, e cila ishte një zonë gjysmë braktisur në atë kohë. Kjo u shndërrua në milje e plazhit, ku Restorante, bare dhe kafene tani lulëzojnë. Porte të reja janë krijuar dhe linjat e metrosë të reja të instaluar.
Barcelona Olympic Stadium Deri në kodrën në Montjuïc disa nga vendet më të portreti në historinë olimpike janë ndërtuar dhe ende të tërheqë mijëra vizitorë çdo vit. Estadi olimpike Lluis Companys që ishte në shtëpi për ekipin vendas të futbollit Barcelona RCD Espanyol dhe tani pret ngjarje të ndryshme sportive. Palau Sant Jordi priti gjimnastikë artistike, volejboll finale dhe hendboll përfundimtare e Olimpiadës 1992. Për këtë ditë ajo është përdorur ende për multi-qëllim, dhe është duke u bërë veçanërisht popullor si një vend të muzikës për grupe të mëdha emrin dhe artistëve.

Një nga imazhet më të portreti nga lojrat e 1992 është sfond mahnitëse të konkurrencës zhytjes mbajtur në pishinë Pishina Municipal de Montjuic not. Si zhytësit përgatitur për të zhyten, spektatorët mund të shohin një pamje panoramike të Barcelonës dhe Sagrada Familia. Kjo pishinë është e hapur për publikun në verë, kështu që nëse ju jeni duke planifikuar një vizitë në Barcelonë në disa muajt e ardhshëm të jetë i sigurt për të kontrolluar atë!

Port Olimpic Gehry Fish Barcelona Plazhet reja (imagjinoni se!), Monumentet dhe skulptura publike Artit Modern ishin gjithashtu një trashëgimi e qëndrueshme e Olimpiadës në Barcelonë. Një nga të preferuarat e me turistë dhe goers plazh është statuja e Frank Gehry i një peshku gjigand ari bazuar në afërsi të Kazino dhe e drejta nga një nga plazhet rilindur të BARCELONETA, të bëra posaçërisht për Olimpiadën 1992 në Barcelonë. Peshku është bërë një nga simbolet e pas-olimpik Barcelona, ​​ajo është 56 metra e gjatë dhe 35 metra e lartë. Drita e diellit pasqyron në mënyrë të përkryer në shkallët e këtij skulpturë që mbikëqyr ujore e Marina olimpik dhe plazhet përreth.

Olimpiada e Barcelona ndryshuar imazhin e Barcelonës në mbarë botën, nga një qytet evropian 'lokale' në një qytet turistik 'globale'. Qyteti tërheq shumë mijëra vizitorë të reja dhe tani konsiderohet si një nga qytetet më të lartë dhjetë turistike në botë. Edhe pse jo gjithmonë popullor me vendasit, ajo është e njohur (edhe më shumë në klimën e tanishme ekonomike) se turistët janë jetike për këtë qytet. Në qoftë se nuk ishin për Olimpiadën e 1992 Barcelona ne e dimë dhe dashuri në mund të ketë qenë një qytet shumë të ndryshme.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, turistike Guide dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>