Legjendat e Barcelonës

Teatre Liceu Barcelona

Shumë qytetërime të ndryshme kanë jetuar në tokën që ne tani e quajmë Barcelonën, dhe kanë secili lënë gjurmët e tyre dalluese. Nga vendbanimet e para-krishtera, për romak Barcelona dhe qytetit mesjetar të rrethuar me mure, shtresë mbi shtresë e historisë është rritur dhe evoluar gjatë shekujve. Objekte dhe ndërtesa e saj janë pjesë e peizazhit përditshme, dhe të përfshijë bukuritë lartë ndonjë gjë Barcelona tilla si Katedralen gotik, fragmente të mureve romakë të qytetit, La bazilikën de la Merce, dhe të kishave të tjera të panumërta dhe monumenteve.

Sekretet e fshehura të Barcelonës

Megjithatë, një histori më të fshehtë Barcelona gjithashtu ekziston. Shtresat e saj janë formuar nga shenja energjetike lënë nga ngjarje të shkuara, dhe efektet e tyre delikate e zgjatura kanë kaluar poshtë nëpër breza si Barcelonës legjendat urbane. Lexo më, dhe në qoftë se ju ndjeni një drithmë zvarriten deri shpinë tuaj ndërsa në këmbë në shtëpi natën vonë nëpër dredha-dredha prapa rrugët e qarkut të Barcelonës gotik ju mund të fillojnë të kuptojnë pse.

Gran Teatre del Liceu dhe phantoms e saj të operas

Shumë histori të fshehtë dhe legjenda rrethojnë rrugë më të famshme Barcelonës, Las Ramblas. Një nga më popullor është thënë për Teatre del Liceu Gran Opera House, e cila është e thënë të jenë të mallkuar me fat i keq. Sipas legjendës, ky teatër është ndërtuar mbi rrënojat e një vendin e ekzekutimit nga mesjeta.

Ndërtimi i saj u përfundua në vitin 1847 dhe ajo ka vuajtur më shumë se pjesën e saj të drejtë të fat të keq që nga atëherë. Incidenti i parë tragjik ishte një zjarr masiv në 1861, dhe vetëm disa vite më vonë ajo u shkatërrua përsëri pjesërisht nga bombat anarkiste në 1893. Për këtë ditë, ajo ende mban një reputacion për të qenë e shqetësuar nga fantazmat, duke përfshirë shfaqurit pazakontë në skenë ose në audienca.

Tregu La Boqueria: fruta, veg dhe murgjit therur Boqueria Tregut Barcelona

Vetëm disa qindra metra larg përgjatë Las Ramblas kemi arritur një nga atraksionet kryesore turistike Barcelonës, La Boqueria Tregut. Ky treg të gjallë është e plotë të stalla që shesin çdo lloj të frutave lokale dhe ekzotike, perime të freskëta, ëmbëlsira, peshk dhe djathë, dhe trajton më të shijshme.

Ajo është ndërtuar mbi rrënojat e manastirit të Karmelitja Descalços de Sant Josep, një vend famëkeq të dukurive të çuditshme. Ai u tha se një grup i friars vdekur një herë u shfaq në këtë manastir, të kënduarit për të gjithë vëllezërit e asamblesë dhe Profili tyre pa tru. Sipas legjendës Barcelona, ​​këto kufomat u rrit nga varret e tyre dhe pastaj u kthye në varreza ...

Dhjetë ditë më vonë, më 25 korrik 1835, manastiri u sulmua dhe një turmë e individëve të paidentifikuar vrau pastaj Carmelites. Edhe sot e kësaj dite thuhet se si bie nata Më 25 Korrik, ju mund të dëgjoni zërin e të kënduarit bëri jehonë në të gjithë La Boqueria.

Legjenda e placa del Pi

Vetëm një bllok larg nga Las Ramblas ju do të gjeni placa del Pi. Ky shesh duket mbi kishën madhështore e Santa María del Pi, dhe është i njohur për artizanale dhe të artit tregjet e saj të rregullt. Më pak njerëz janë të njohur me historinë misterioze ezoterik që i dha asaj emrin e saj.

Është thënë se një herë e një kohë një djalë i ri jetuar këtu, i cili ishte vetëm në gjendje për të bërë "deklarata të pakuptimta". Ai shpesh u ngacmohem nga fëmijët e lagjes, dhe është konsideruar të jetë refuzuar nga Zoti. Pasi ai vdiq familja e tij e varrosën në këtë shesh, që ishte pastaj një varrezë famullisë.

Menjëherë pas varrimit të tij, një pemë pishe me gjethe të mbushura me fjalë të rastit mbi ta filloi të rritet pranë varrit të tij. Kjo ishte aq e pazakontë që njerëzit nga e gjithë qytetin filluan të vijnë dhe do të vizitojë pemë magjike. Prifti lokal kishte frikë se kjo do të thotë zona ishte e shqetësuar, kështu që pema ishte i nxorën dhe larguar nga kisha. Është thënë se kur ata gërmuan deri pemë, rrënjët çoi në gojë të hapur e djalit.

Hijet e shekullit të 18 në Placa Reial

Një tjetër shesh "fantazma" e Barcelonës është Placa Reial. Disa legjenda të rrethojnë këtë shesh portreti në qendër të Barcelonës, të tilla si historia e fantazmës së një vajzë e re që endet perimetrin e tij gjatë natës. Shumë njerëz kanë raportuar duke parë këtë fantazmë për të dy shekujve të fundit. Historia shkon se kjo është fantazmë e mëkëmbës të gruas së ve Peru. Ajo ishte një vajzë e re që u detyrua me sa duket në një martesë të rregulluar me një burrë më të vjetër ajo nuk e duan.

Pra, kur ju jeni duke ecur rreth në Barcelonë, duke marrë në pamjet, mos harroni të mbani një sy për hijet tek përgjojnë nëpër qoshe; kjo është gjë rreth legjendave, ata merrni ju të menduarit 'mund të jetë e vërtetë? "

Rreth Marina - Marketing Team

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Kur nuk, unë shkruaj për qytetin tim të mrekullueshëm që të ndihmojë vizitorët të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , Shtëpi , guide turistike dhe tagged , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto HTML tags dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>