Legjendat e Barcelonës

Teatre Liceu Barcelona

Shumë qytetërime të ndryshme kanë jetuar në tokë që ne tani e quajmë Barcelona, ​​dhe kanë lënë çdo gjurmë e tyre dalluese. Nga vendbanimet e para-kristiane, ndaj romake Barcelona dhe qytetit mesjetar me mure, shtresë mbi shtresë e historisë është rritur dhe evoluar gjatë shekujve. Objekte dhe ndërtesa e saj janë pjesë e peizazhit të përditshme, dhe përfshijnë atraksionet më të lartë Barcelona ndonjë gjë të tilla si katedrale gotike, fragmente të mureve romakë të qytetit, La bazilikën de la Merce, dhe kishave të tjera të panumërta dhe monumenteve.

Sekretet e fshehura të Barcelonës

Megjithatë, një histori më shumë ezoterike Barcelona edhe ekziston. Shtresa e saj janë të formuar nga shenja energjike të lëna nga ngjarjet e së kaluarës, dhe efektet e tyre delikate zgjatura kanë kaluar poshtë nëpër breza si Barcelonës legjendat urbane. Lexo më, dhe në qoftë se ju ndiheni një drithmë zvarriten deri shpinë tuaj ndërsa në këmbë në shtëpi natën vonë nëpër dredha-dredha përsëri rrugët e qarkut të Barcelonës gotik ju mund të fillojnë të kuptojnë pse.

Gran Teatre del Liceu dhe phantoms saj të operës

Shumë histori të fshehtë dhe legjenda rrethojnë rrugë më të famshme Barcelonës, Las Ramblas. Një nga më popullor është thënë në lidhje me Teatre del Liceu Opera House Gran, e cila është e thënë të jetë i mallkuar me fat i keq. Sipas legjendës, ky teatër u ndërtua mbi rrënojat e një vendin e ekzekutimit nga mesjeta.

Ndërtimi i saj u përfundua në vitin 1847 dhe ai ka vuajtur më shumë se pjesën e saj të drejtë të fatit të keq që nga atëherë. Incidenti i parë tragjik ka qenë një zjarr masiv në vitin 1861, dhe vetëm disa vjet më vonë ajo u shkatërrua sërish pjesërisht nga bombat anarkiste në 1893. në këtë ditë, ajo ende mban një reputacion për të qenë i përhumbur nga fantazmat, përfshirë shfaqurit pazakontë në skenë ose në Audienca.

Tregu La Boqueria: fruta, veg dhe murgjit theren Boqueria Tregut Barcelona

Vetëm disa qindra metra larg përgjatë Las Ramblas arrijmë një nga tërheqjet kryesore turistike Barcelonës, La Boqueria Tregut. Ky treg gjallë është e plotë të stalla që shesin çdo lloj të frutave lokale dhe ekzotike, perime të freskëta, ëmbëlsira, peshk dhe djathë, dhe trajton më të shijshme.

Ajo është ndërtuar mbi rrënojat e manastirit robërve Descalços de Sant Josep, një vend të njohur për të dukurive të çuditshme. Ai u tha se një grup i Friars vdekur një herë u shfaq në këtë manastir, duke kënduar të gjithë vëllezërit e asamblesë dhe frikëson ata pa tru. Sipas legjendës Barcelonës, këto kadavrat u ngrit nga varret e tyre dhe pastaj u kthye në varreza ...

Dhjetë ditë më vonë, më 25 korrik 1835, manastiri u sulmua dhe një turmë e individëve të paidentifikuar therrur Carmelites. Edhe sot e kësaj dite thuhet se si nata bie në 25 korrik që ju mund të dëgjoni zërin e të kënduarit duke i bërë jehonë në të gjithë La Boqueria.

Legjenda e placa del Pi

Vetëm një bllok larg nga Las Ramblas ju do të gjeni Placa del Pi. Ky shesh duket mbi kishën madhështore të Santa María del Pi, dhe është i njohur për artizanale dhe të artit tregjet e saj të rregullt. Më pak njerëz janë të njohur me historinë misterioze ezoterik që i dha asaj emrin e saj.

Është thënë se një herë e një kohë një djalë i ri jetuar këtu, i cili ishte vetëm në gjendje për të bërë "deklarata të pakuptimta". Ai shpesh u ngacmohem nga fëmijët e lagjes, dhe është konsideruar të ketë qenë refuzuar nga Perëndia. Pasi ai vdiq familja e tij e varrosën në këtë shesh, i cili atëherë ishte një varrezë famulli.

Menjëherë pas varrimit të tij, një pemë pishe me gjethe të mbushura me fjalë të rastit mbi ta filloi të rritet pranë varrit të tij. Kjo ishte aq e pazakontë që njerëzit nga e gjithë qytetit filluan të vijnë dhe do të vizitojë pemë magjike. Prifti lokal kishte frikë se kjo do të thotë zona ishte përhumbur, kështu që pema ishte i nxorën dhe larguar nga kisha. Thuhet se kur ata gërmuan deri pemë, rrënjët çoi në gojë të hapur e djalit.

Hijet e shekullit të 18 në placa Reial

Shesh tjetër "fantazma" e Barcelonës është Plaça Reial. Disa legjenda rrethojnë këtë shesh portreti në qendër të Barcelonës, të tilla si historia e fantazmën e një vajze të re që endet perimetrit të saj gjatë natës. Shumë njerëz kanë raportuar duke parë këtë frymë për të dy shekujve të fundit. Historia shkon se kjo është fantazmë e mëkëmbës të veja e Perusë. Ajo ishte një vajzë e re që u detyrua gjoja në një martesë të aranzhuar me një burrë të vjetër ajo nuk e duan.

Pra, kur ju jeni duke ecur rreth në Barcelonë, duke marrë në pamjet, mos harroni të mbani një sy jashtë për hijet tek përgjojnë nëpër qoshe; kjo është gjëja për legjendat, ata të merrni ju të menduarit 'mund të jetë e vërtetë? "

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Shtëpi, turistike Guide dhe tagged ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>