Pse ju duhet të vizitoni Manastirin Pedralbes: një perlë e fshehur në Barcelonë

ped3-kuvendi-300x101

Si ju planifikoni udhëtimin tuaj në Barcelonë, ka shumë vende të marrin në konsideratë duke vizituar. Për të gjitha-timers parë e deri në qytetin e bukur, ju nuk mund të humbasë Familia Sagrada, kryevepër më të famshme arkitekturale Gaudi-së, katedralen në tremujorin e gotik dhe bazilikën Santa María del Mar. Një vend që nuk frekuentohet aq nga turmat plot jetë e vizitorëve në qytet, edhe pse, është Manastiri Pedralbes në Barcelonë.

Historia e Manastirit

Që daton në shekullin e 14, kjo strukturë Catalan është e vendosur në rrethin e Pedralbes, në Barcelonë veriore. Manastiri Pedralbes tërheq vizitorë të gatshëm për të lënë zemrën e qytetit në mënyrë që të përjetojnë zonat më pak turne.

Themeluar nga Mbretëresha Elisenda de Montcada në 1326, Manastiri i Pedralbes është mbajtur nga murgeshat Saint Clare, dhe ende përmban bukurinë e saj sot si një muze. Kombinimi i kishës dhe manastirit të bëjë për një vend të veçantë për të vizituar në Barcelonë.

Duhet-sheh në Manastirin Pedralbes
Monastery Pedralbes in Barcelona

Nga pikturat murale të pabesueshme nga Ferrer Bassa në dhoma private murgeshat, te dritaret gotë me njolla ruajtur nga shekulli i 14, këtu ju do të shihni artit në shumë forma. Varri i Mbretëreshës Elisenda është brenda kishës, dhe përfaqëson atë përmes dy perspektiva, një mbretëreshë, dhe një e ve zisë.

Muze tregon skulptura, arti, argjend dhe ar përdorur nga murgeshat. Kur murgeshat e Shën Clare lëvizur jashtë në 1983, Manastiri është bërë publik, dhe arti u përurua si një koleksion.

Gjatë muajve të verës, Manastiri Pedralbes shërben qëllimin më shumë se vetëm duke qenë një shfaqje e bukur e vepra arti, ajo gjithashtu pret koncerte dhe aktivitete të tjera. Gjendet shpesh në kopshte, muzikë live është një përvojë e madhe për ata që vizitojnë këtë manastir të mahnitshme për herë të parë.

Autobus, Barcelona Si të Merrni Ka

Ju keni shumë opsione për transportin në Manastirin Pedralbes.

* Turistike Bus, duke mbuluar pjesën më të madhe Barcelonës, gjithashtu ndalon në Manastirin Pedralbes.
* Line 6 në tren FGC të ndaluar e saj përfundimtar, Reina Elisenda, e ndjekur nga një shëtitje të shpejtë minutë 8.
* Autobusët publike 22, 63, 64, 75, dhe 78 të gjithë të ndaluar brenda duke ecur në distancë

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në të Brendshme , Lagjet , Gjërat për të bërë dhe tagged , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>