Katalonje Kuzhina - Dining Out Në Barcelonë

Tomate Pan con

Përvoja ndikimin dhe flavors që e bëjnë traditave të kuzhinës Katalonjës më unike në rajon gastro evropian.

Pan con tomate

Ndërsa në qoftë se Barcelona nuk ka tashmë kanë të gjitha: plazhet e mëdha, njerëzit miqësore dhe vepra arti të bukur, kuzhina unik i Katalonjës është bonus i fundit për vizitorët. Gjatë shekujve, Katalonia ka përfshirë shumë ndikime historike në kuzhinën e tyre. Kjo përfshin kombinimin patëmetë i ëmbël dhe i shijshëm nga kuzhina arabe ndaj ndikimeve tradicionale nga iberikët, Phoenicians dhe grekët. Kontrasti midis gjithë këtyre kulturave e bën për një përzierje ideale.

Josep Pla, një shkrimtar i njohur Katalonisht, dikur deklaroi: "kuzhina e tokës është peisazhin e saj brenda një tavë", dhe Katalonia ofron një peizazh të pasur dhe origjinale të vërtetë.

Mar y Montaña Çfarë është në menu?

Tipike enët e mishit Catalonian janë të njohur për të qenë të kombinuara me fruta, të tilla si pulë me kumbulla të thara, apo rosë dhe dardha. Këto kombinime mund të vijë si një goditje për ju, por ato janë të mbushura deliciously me shije. Në fusha të caktuara, të tilla si Girona, ju do të gjeni enët hollë shpendëve shërbeu në një hudhër, barishte, domate, qepë dhe paste arrë salcë. Përveç kombinuar fruta dhe mish, katalanasit në mënyrë tipike të kombinuar mish dhe prodhimet e detit si. Mar y Montana ose 'deti dhe mali "është një pjatë tipike kombinuar viçi ose pule dhe peshku në mënyra të ndryshme.

Anchovies Dallimet rajonale

Gastronomia ndryshon në rajone të ndryshme të cilat është arsyeja pse ajo është një shprehje e rëndësishme e identitetit lokal. Produkte specialiteti në çdo rajon janë unike, të tilla si anchovies e L'Escala, e "kuzhinë vullkanik" të rajonit Garrotxa dhe "kuzhinë mjaltit" rreth Montsec. Për të gëzojnë cilësinë më të lartë të pjatave, rrinë në produkte të veçanta në çdo rajon në Katalonia.

Për të marrë të ndjehen të plotë të gastronomisë autentike në Katalonjë, vizitoni një nga shumë restorante rurale, fillimisht shtëpitë e mëdha të vendit të quajtur Macias. Këto shtëpitë e vendit sapo arriti në qendër të bujqësisë dhe blegtorisë.

Calçots Speciale shijshme

Me çdo sezon, vjen pjatë e saj nënshkrim dhe këtë muaj specialiteti është calçots. Ata janë qepë të gjata pranverë gatuar mbi një zjarr të hapur dhe shërbeu me një salcë e shijshme portokalli zhytje quajtur romesco. Ne ju rekomandojmë që ju të gëzojnë një vakt autentike në një Macia fshat jashtë Barcelonës si La Vinya Nova, www.restaurantvinyanova.com.

Gjëja më e mirë për kuzhinën katalanas është shumëllojshmëri në llojet e ngrënie. Nga chefs Michelin-luajti të famshëm, në restorante lokale me receta sekrete, kuzhina në Katalonia është sigurisht një vlerë zbuluar!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, Restorante dhe Ushqimit, turistike Guide dhe tagged ​​ ​​ , Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>