La Fira de Santa Llúcia - Barcelona Krishtlindjeve Tregut 2013

Caga Tio, Tradita Katalonje Krishtlindjeve

Nëse jeni të shpenzimeve pjesë të sezonit të pushimeve në Barcelonë, ju jeni në për trajtimin e vërtetë, si çdo vit qyteti vjen në jetë me tregon ngjyra të lehta dhe katalanisht zakoneve të pazakontë. Një nga traditat më të dukshëm të Krishtlindjeve në Barcelonë është më patjetër Fira de Santa Llúcia: Tregu i vjetër Barcelonës Krishtlindjeve. Ky vit shënon përvjetorin e 227-të të këtij tregu festiv ku do të gjeni ton e dhuratave të punuar me dorë, figurines për skena lindjes së Krishtit, dhe shumë dekoratave tradicionale të Krishtlindjeve të gjithë e FIRA-së 283 stalla.

Panairi do të zhvillohet nga 30 nëntori-të deri në dhjetor 23, gjatë së cilës kohë ajo do të luajë të presë për shumë aktivitete familjare, seminare dhe madje edhe një paradë.

Tregu është i vendosur në frontin e katedrales së Barcelonës në Pla de la Seu, në Barrio e bukur të Barcelonës e El gotico. Për ata që dëshirojnë të vërtetë zhyt veten në frymën e Krishtlindjeve, ne rekomandojmë duke zgjedhur për të qëndruar në një nga shumë Ramblas apartamente në Barcelonë, vetëm disa minuta në këmbë nga ky panair magjike.

Barcelona Cathedral Më i vjetri Tregu Barcelonës Krishtlindjeve

Dating gjithë rrugës prapa në 1786, kjo mrekullueshme Tregut Krishtlindjeve është emëruar pas Shën Lucy, apo Santa Llúcia. Legjenda thotë se më 13 dhjetor th, ditën e Shën Lucy, njerëzit do të vërshojnë rrugët përreth Catedral de Barcelona për të përkujtuar jetën e saj. Ajo ishte e njohur si zonje e rrobaqepëse, rrobaqepës, needleworkers dhe të verbër, kështu që është thënë se ata do të luten për qartësi dhe shikim. Të dhënat tregojnë se tregu është referuar edhe si 'vajzave të drejtë' sa shumë njerëz besojnë se zonjat e rinj do të marrin pjesë në Fira në shpresë për të gjetur burrat e tyre të ardhshme.

El dia de Santa Llúcia

Fira de Santa Llúcia, Barcelona Një nga ditët më të mira për të vizituar në treg është dhjetor 13-, Dita e Santa Llúcia, kur tregu i kushtohet të gjitha aktivitetet e saj të traditave Katalonje Krishtlindjeve. Gjatë kësaj dite, ju mund të gjeni veten chiming në carols Krishtlindjeve, e cila mbush ajrin gjatë gjithë panairit, apo ndoshta edhe të marrin pjesë në një kurs skenë-marrjes grazhd. Të jetë i sigurt për të bërë rrugën tuaj për të paradës Carassa de Nadal, gjatë së cilës një pasuri e ëmbëlsirat janë hedhur të fëmijëve, si shifrat e Krishtlindjeve të kalojë nga më gjithandej bujar.

Kids at Barcelona Christmas Fair Për më tepër, gjigandi Tio de Nadal do të shfaqet deri në dhjetor 22-. Porosi e Tio de Nadal, aka Caga tio, është një nga traditat më të pazakontë në Barcelonë. Në prag të Krishtlindjeve, fëmijët kanë versione më të vogla të këtij log smiley fytyra druri në shtëpitë dhe shkollat ​​e tyre, të cilat ata 'ushqim' me turrón (nuga) deri në prag të Krishtlindjeve, kur ata e rrahën log me shkopinj deri sa të gjeni dhurata ose karamele fshehur nën batanije e saj të kuqe.

Një Tregut magjike

Fira de Santa Llúcia Tregu Krishtlindjeve është e ndarë në katër pjesë, duke e bërë të lehtë për të gjetur pikërisht atë që ju kërkoni. Marr nga dritat e përsosur e Krishtlindjeve, baubles, qirinj dhe modele të punuar me dorë në Lindja e Krishtit dhe shifra seksion, ose të aksioneve deri në degët fat, pemë natyrore dhe artificiale ose kap shumë vetë tuaj Tio de Nadal në seksionin gjelbërimi. Dhe për ata që kërkojnë një kontakt më personale, duke përfshirë bizhuteri, rroba dhe pajisje, seksioni Mjeshtëri është vetëm e drejtë për ju. Sigurisht, nuk e Krishtlindjeve do të jetë i plotë pa muzikë për të vendosur atë humor të gëzueshme në partinë tuaj të Krishtlindjeve, kështu që kokë e në tremujorin Simbombes dhe kap instrument tuaj Katalonje e zgjedhjes.

Caganer, Barcelona Të jetë i sigurt për të parë për të 'Caganers', too! Këto shifra e vegjël të vijnë në forma dhe madhësi, dhe ju do të gjeni në mënyrë tipike ato të fshehura në skena të lindjes së Krishtit, ose 'pessebres', squatting me pantallona e tyre rreth këmbëve të tyre. Një traditë Katalonje që daton në shekullin e 18-të, fëmijët gëzojnë në kërkim për këto guys pak që janë thënë për të mbarësuese tokën. Ju mund të vini deri vetë shtimin tuaj lindjes së Krishtit në formën e një karakteri të njohur në Fira de Santa Llúcia, si tregu ka shumë stalla të plotë të Caganers njohur nga Tito Vilanova në Albert Einstein!

Pra, nëse ju jeni duke kërkuar për atë dhuratë e përsosur, ose thjesht dëshironi të përjetojnë shpirt e Krishtlindjeve Katalonje-style, Fira de Santa Llúcia është një nga ato ngjarje të Barcelonës që ju thjesht nuk mund të humbasë!

Si për të arritur atje: Metro L4 në Jaume I ndaluar.

Orari i punës: Hapur çdo ditë nga 10:00-09:00

Rreth Marina - Marketing Team

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Kur nuk, unë shkruaj për qytetin tim të mrekullueshëm që të ndihmojë vizitorët të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , Events , Pazar dhe tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto HTML tags dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>