El Call - Tremujori çifute Barcelonës

El Call, Barcelona

Enden nëpër zemër aktiv Barcelonës, së bashku Las Ramblas dhe poshtë rrugët e tij anësore misterioze, kaluar të gjitha ofertat e shijshme e tapas, dhe duke i hedhur sytë në storefronts joshëse, shumica e udhëtarëve kanë asnjë ide se ata janë duke kaluar nga një prej pjesët më interesante dhe historike e qytetit. El Call është Tremujori i lashtë hebre të kryeqytetit katalanas, ku shenjat e lashta hebraike rrugëve dhe gravura, banjot sekrete hebrenj, dhe sinagoga më i vjetër në Europë presin. Kjo pjesë i gjallë i historisë hebreje është pa dijeninë shumë prej vizitorëve të Barcelonës, dhe kjo është edhe vlerë të vizitës - por të jenë të kujdesshëm! Injoroj, dhe ju mund të humbasë atë.

Një kaluara e Përndjekje

Tremujori çifut, Barcelona

Ashtu si shumë prej qyteteve më interesante të botës, kryeqyteti Catalan ka pasur pjesën e saj të kohëve të errëta. Ndoshta një nga më dramatike dhe shkatërruese është ajo e përjashtimit komunitetit hebre, dikur më e madhja dhe më e rëndësishme në Katalonia. Është thënë se populli hebre kishte jetuar në Katalonjë që nga periudha romake, dhe deri në inkuizicionit traumatik spanjolle në 1391 kultura e tyre kishin lulëzuar.

Barcelona Tremujori çifute Qendra kulturore e popullit hebre ishte i njohur si El Thirrje (ndoshta nga 'Kahal' hebraike apo 'Kehilla' që do të thotë të komunitetit), një zonë në Gotic Barri i cili sot banon në mes të Las Ramblas, Placa Sant Jaume, dhe Katedralja e Barcelonës. Megjithatë një masakër të tmerrshme të popullit hebre në gusht të vitit 1391 shkaktoi edhe një eksod masiv nga qyteti, si dhe shumë hebrenj u detyruar te konvertohen ne kristiane. Nga kjo pikë e tutje, jeta publike hebre u zhduk nga qyteti, dhe kjo nuk ishte deri në qindra vjet më vonë në shekullin e 19-se populli hebre ka filluar të kthehet në Barcelonë.

Parimet e lashtë

Sinagoga, Barcelona

Një nga vendet më interesante në El Call është Sinagoga Major de Barcelona. Pasi sinagogës kryesor të qytetit, ajo është e vendosur në Carrer de Marlet 5, në zemër të lagjes hebre. Sinagoga Major ka themele të lashta - fjalë për fjalë. Themeli i saj u hodh nga romakët, dhe thuhet se ndërtimi ka qëndruar në një formë apo formë që nga shekulli i 5-të. Së bashku me Ostia sinagogën e Romës është e thënë të jetë një nga më të vjetër në Evropë.

Edhe pse besohet se katër sinagogat ekzistuar në Barcelonë deri në 14 shekulli-të, "Major" është i vetmi kaluara vërtetë i të cilit është zbuluar. Një projekt kërkimor historinë çifute të Barcelonës zbuloi origjinën e kësaj ndërtese pastaj harruar. Pas dëbimit të hebrenjve, ndërtesa është përdorur si çdo gjë nga një dhomë dyqan, të një pallati, me strehim shtuar në krye të sinagogës në shekullin e 17. Këto shtesa rastit dhe transformimet e ndërtesës por vetëm të shtoni në bukuri dhe intrigës e saj sot.

Si për të vizituar

Sinagoga, Barcelona

Në vitin 2002, Sinagoga Major u hap për publikun pas një periudhe të restaurimit. Sinagoga është edhe vlerë të vizitës - edhe hyrje është interesante! Me të hyrë, një derë e vogël të çon poshtë fluturime të shkallëve në nivelin fillestar të rrugës e themeleve romake. Në dhomën e majtë ju do të gjeni dy dritare të mëdha, të cilat përballen në lindje, në qytetin e Jeruzalemit. Gjithashtu gjetur në ndërtesë janë kuriozitete të tjera interesante të tilla si tregon e objekte hebrenj që përfaqësojnë kulturën dhe shoqërinë e komunitetit. Këto ditë, ju nuk do të shihni shërbime askënd të marrë pjesë në sinagogë shërbimet megjithatë veçanta janë mbajtur herë pas here. Tours janë të ofruara në anglisht dhe hebraisht, me orarit të punës si më poshtë:

Orari verë

Hënë - E premte: 10,30-18,30

Fundjavë: 10.30 - 14.30

Orari dimër

Hënë - E premte: 11,00-18,00

Fundjavë: 11.00 - 15.00

Sekretet e El Thirrje në Barcelonë

Café Caelum, Barcelona

Ndërsa turne tuaj hebre i Barcelonës, ka disa vende të mëdha për të ngrënë që secili të mbajë një pjesë të historisë hebreje. Café Caelum, gjenden në Carrer de la Pallës 8, është një vend interesant për të vizituar. Ky dyqan i lezetshëm kafeje, e cila shërben çaj të mrekullueshme dhe ëmbëlsira, në të vërtetë ka një seksion interesante nëntokësore, e cila është e thënë të jetë vendndodhja e banjot e vjetra femra çifute. Tapas Pranë bare La Vinateria del Telefono dhe La Alcoba Azul vendosur në Carrer Sant Domènec del Call të ketë gjithashtu një intrigues, të ndjehen të lashtë të tyre, Alcoba me disa hebraike shumë kurioz mbetet brenda ...

Pra, nëse ju jeni në kërkim për të zbuluar historinë e vërtetë të Barcelonës, të marrë një vështrim në fshehtësi ende magjepsës El Call - ju mund të jetë i habitur me atë që ju të gjeni.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, Lagjet, turistike Guide dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>