Vërtetë Modernisme në Sant Pau Hospital në Barcelonë

Spitali Sant Pau

Pra, ju keni ecur në Ramblas dhe nudged rrugën tuaj nëpërmjet La Boqueria. Ju keni humbur Tremujori gotik të bukur dhe huffed rrugën tuaj në krye të Sagrada Familia. Ju keni nibbled në rrugën tuaj nëpërmjet platters të gisht-shuplaka tapas dhe i lau poshtë me disa gota katalanisht Cava. Mendoj se ju keni "bërë" Barcelona? Mendoni përsëri. Ju keni humbur në të vërtetë në një nga shembujt mirën e arkitekturës moderniste në botë dhe një nga më të pabesueshme ndërtimeve (por cuditerisht neglizhohet) Barcelonës - mahnitshme Spitali Sant Pau.

Barcelona, ​​Spitali Sant Pau Frikë-frymëzuese Arkitekturë

Projektuar nga Lluís Domenech i Muntanter, njeri pas të pabesueshme Palau de la Musica CATALANA dhe i cili ishte në fakt mësuesi Gaudi-së, Spitali de la Santa Creu i Sant Pau është ndërtuar në mes të 1902 dhe 1930 dhe tani është kategorizuar si një Trashëgimisë Botërore të UNESKO Site. Kjo është një nga ndërtimet më intrigues në Barcelonë dhe me vlerë duke marrë kohë për të vizitoni.

Sant Pau, Barcelona

I njohur për stilin e tij të bukur Arti i Ri dhe forma dhe ngjyra e saj të pazakontë dhe e mrekullueshme, është e vërtetë e modernizmit karakteristikat e epokës. Ajo gjithashtu megjithatë ka ajrin magjike e një kështjellë mesjetare. Kube dhe tavanet harkuar krijuar një atmosferë elegante, dramatik ndërsa dritaret amazingly të detajuara, chandeliers embellished dhe dyerve gjigande prej druri, të japë një kuptim real të madhështisë. Kisha dhe bibliotekës janë seksione veçanërisht mbresëlënëse të kompleksit.

Ndryshe nga spitalet e tjera të kohës të cilat në mënyrë tipike do të ishte tepër vende dëshpëruar, dritë dhe ventilim janë karakteristika të rëndësishme të Sant Pau Hospital në Barcelonë e cila, së bashku me dekorimin e saj të mrekullueshme të brendshme, japin një ndjenjë më të gëzuar për vendin.

Një Prezenca Long-të qëndrueshme në qytetin

Spitali Sant Pau, Barcelona

Mozaikët mrekullueshme parë përreth ndërtesave përfaqësojnë historinë e spitalit nga origjina e saj mesjetare në rizhvillimit e tij moderniste. Me një histori që daton në vitin 1401 dhe si pasojë e murtajës, ky spital mesjetar, i quajtur fillimisht Spitali de la Santa Creu dhe gjendet në tremujorin Raval, shërbeu qytetarët e Barcelonës për shekuj me radhë.

Me revolucionin industrial shpërthyese megjithatë, dhe rritjen e madhe urbane të qytetit, spitali nuk ishte më në gjendje për të shërbyer nevojave të rritjes së popullsisë së Barcelonës. Në shekullin e 19-të ajo ishte bërë e qartë se ajo ishte shumë e vogël dhe në gjendje për të vazhduar me përparimet në mjekësi e kohës ...

Barcelona, ​​Sant Pau Një Zgjidhja Avant-gardës

Në 1896, Pau Gil i Serra, një bankier i pasur Katalonje pastaj që jetojnë në Paris ndërroi jetë. Në testamentin e tij ai deklaroi se disa nga pasurinë e tij duhet të jetë i dedikuar për ndërtimin e një spitali të ri në Barcelonë. Ai kishte dy kushte: që spitali kishte të jetë shumë më të mirë në aspektin e mjekësisë, arkitekturës dhe të teknologjisë, dhe se ajo duhet të ketë emrin e tij Domenech i Montaner ishte njeri për këtë punë..

Ai kushtuar veten në ndërtimin e asaj që do të jetë spitali më i mirë i ditës dhe i projektuar një kompleks të vërtetë unik që do të ndodhet në rrethin Eixample e ri. Frikë-frymëzuese e tij Spitali Sant Pau përbëhej nga dymbëdhjetë pavionet gjithë të lidhur nga një kilometër e kalimeve nëntokësore. Vizioni i tij ishte se ndërtimi do të ishte një botë në vete, një strehë larg aktiv jetën e qytetit. Qëndrimit të vërtetë për të Pau Gil i Serra, inicialet e donatorëve bujarë janë gdhendur intricately në fasadave të spitalit.

Hospital de Sant Pau Spitali Sant Pau Sot

Në vitin 2009, roli i Sant Pau si një spital pune i erdhi fundi. Ajo tani është duke kaluar nëpër rinovuar dhe është duke u redeveloped si një qendër kulturore. Gjatë vizitës në kompleks është një përvojë e mrekullueshme, duke ofruar një pasqyrë unike në historinë e Barcelonës dhe një shans për të zbuluar një nga qoshet e tij më interesante! Është gjithashtu e mundur për të vizituar spitalin origjinale në Raval, të quajtur tani Antic Spitali de la Santa Creu i Sant Pau dhe e cila aktualisht është shtëpia e Bibliotekës Kombëtare të Katalonjës.

Guided tours e spitalit Sant Pau janë në dispozicion në anglisht dhe janë të ofruara çdo ditë në 10, 12:00 11:00 dhe 01:00. Çmimet janë si më poshtë:

Të rriturit: 10 €
Nën 18s, 65s dhe mbi të papunë: 5 €
Modernisme Route zbritje: 50% në të dy çmimeve.
Autobus turistik zbritje: 20%
Barcelona Qyteti Tour zbritje: 20%

Metro: Sant Pau / Dos de Maig (L5) ose Guinardó / Hospital de Sant Pau (L4)

Rreth Marina - Marketing Team

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Kur nuk, unë shkruaj për qytetin tim të mrekullueshëm që të ndihmojë vizitorët të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi , Gjërat për të bërë dhe të etiketuar , , , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto HTML tags dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>