Magic shatërvan i Montjuïc në Barcelonë

Font Magica, Barcelona

Ka të vërtetë nuk është asgjë fare si spektaklin e shatërvanit Magjike në këmbët e Montjuïc në Barcelonë. Si geysers gjallë dritë deri në qiell me një spërkatje të ngjyrës, muzikë të përkryer në kohën e duhur dhe disa inxhinieri seriozisht artistike, është e vështirë të mos merrni kapur në mrekullinë e të gjitha. Kjo shfaqje ujë vallëzimi është me të vërtetë i këndshëm dhe pa dyshim një nga pikat kryesore të një vizitë në Barcelonë.

Një Grand dhe Daring Projektimi

Hartuar fillimisht si një pjesë kryesore për Ekspozitën Universale të 1929 të Barcelonës, shatërvan Magjike u vlerësua fillimisht si shumë e rrezikshme dhe e komplikuar një ndërtim për ngjarjen. Por arkitekt Carles Buigas përfundimisht mori rrugën e tij dhe me ndihmën e 3000 punëtorëve të tij dizajn 'colocolossal, e guximshme dhe i kushtueshëm "u pa përmes dhe u zbulua në 19 maj të atij viti. Kjo kryevepër sigurisht i kënaqur dhe i habitur spektatorët e saj dhe vazhdon ta bëjë këtë edhe sot.

Magic Fountain in Barcelona Për fat të keq, Font Magica de Montjuic u dëmtua gjatë Luftës Civile Spanjolle, ra në gjendje e keqe dhe ishte jashtë përdorimit nga 1955 deri në 1970. Fatmirësisht megjithatë, burim u rivendos meticulously dhe madje i dhënë një Makeover shtesë për Lojërat Olimpike 1992.

Shtimi i muzikës i dha Barcelonës Magjike shatërvan një prani edhe më të madh teatror krahas 3620 avionëve të saj vallëzimi e ujit dhe sot shumë spektakleve të ndryshme koreografike duke përdorur një shumëllojshmëri të muzikës, duke filluar nga Soundtracks klasike dhe film të Freddie Mercury dhe këngë legjendare 'Barcelonës' Monserrat Kabale-së, përbëjnë fundjavë dhe mbrëmje tregon.

Pikat vjetore

Magic Fountains of Barcelona Pa marrë parasysh se kur ju vizitoni, shatërvan Magjike i Barcelonës është gjithmonë askush tjetër përveç awe-frymëzues. Megjithatë, për diçka të vërtetë unik, diçka emocionuese përmes dhe përmes, të jetë i sigurt për të vizituar spektaklin gjatë festimeve të Barcelonës La Merce , festival kryesor vjetor të qytetit shatërvan pret ngjarje e 'Piromusical': Një finale të habitshme me festimet e jave e cila ofron një shkëlqyer shfaqje e fishekzjarreve, së bashku me të lehta dhe të ujit tregojnë që tërheq një turmë të etur e mijëra çdo vit.

Përndryshe, ka bukuroshe tregon Krishtlindjeve të gjithë dhjetor të cilat janë një mënyrë për të gëzuar dhe festive për të marrë ju në humor festiv.

Kur dhe Si?

Font Màgica Montjuïc Ndërsa në qoftë se ju nevojitet bindës, kjo tërheqje e mrekullueshme është bërë të gjithë më të vlefshëm duke qenë se është e lirë! Merrni linjë metro 1 ose 3, hop off në placa Espanya dhe ballë lart e kaluara kullave veneciane ndaj Palau Nacional de Montjuïc, i njohur ndryshe si MNAC. Për të kontrolluar hapjes kohët vizitoni burimit s faqen e internetit , por ju lutem vini re se tërheqja është e poshtë për mirëmbajtje nga mesi i janarit deri në mes të shkurtit.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Ngjarjet , Shtëpi , Places , Gjërat për të bërë dhe tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>