Ditor në Maresme - diell, det dhe rërë Jashtë Barcelonës

Pineda de Mar, El Maresme, Costa Brava

Përkundër të gjitha bukuritë e saj të pabesueshme dhe aktivitetet e mrekullueshme, duke qëndruar në një qytet të madh si Barcelona ndonjëherë mund të bëjë që ju të ndjeheni ... mbushur me njerëz. Pra, kur keni nevojë për një arratisje të shpejtë nga ngutje dhe nxitim të jetesës Metropolitan, pastaj një ditë udhëtim është vetëm atë që urdhëroi mjeku. Nëse jeni duke kërkuar për disa fun plazh, pikniqe në park, ose vetëm një frymë e ajrit të freskët, ne sugjerojmë të nisej vetëm jashtë kufijve të qytetit në një parajsë pushimi të njohur si El Maresme.

El Maresme është një rajon bregdetar vendosur në mes të Barcelonës dhe La Selva. Vendosur të drejtën në Mesdhe, ajo mund të marrë sa më pak si 20 minuta për të shkuar Maresme nga qendra e qytetit të Barcelonës me tren. Zona është e njohur për plazhet e saj të bukur dhe objekte të shkëlqyer të kohës së lirë, dhe luan të presë për një sërë aktivitetesh për të gjithë familjen për të shijuar.

Kush është për ndërtimin e Sandcastle?

Arenys de Mar, El Maresme, Costa Brava El Maresme është shtëpia e pacenuar, plazhet e pafundme dhe ka shumë prej tyre për të zgjedhur nga. Nëse qetësi dhe relaksim janë atë që ju jeni duke kërkuar për, pastaj një ndalesë në Garbi Beach në Maresme është një domosdoshmëri. Ky spot përcakton termin e bukur dhe ka qenë i njohur si i tillë nga marrja e flamurit blu të cilësisë për çdo vit që nga viti 1994. Ky është vendi i përsosur për të shkelm prapa dhe të gëzojnë disa kohë e mirë të nxehtë mesdhetare.

Plazhet e afërt të Calella dhe Sant Pol de Mar janë gjithashtu edhe me vlerë vizituar. Me, limane e tyre të mrekullueshëm kristal-qartë dhe qytete të mrekullueshme të lyera me gëlqere ata janë të vegjël parajsa mesdhetare. Mos harroni aparatin tuaj - këto vende spektakolare janë qielli një fotograf! Ose, në qoftë se shtrihet me rërë të pafund janë më gjë tuaj, atëherë të jetë i sigurt që të shkojnë në Pineda de Mar. Me më shumë se 3 km të plazhit për të shijuar këtë vend është ideale për një shëtitje bregdetar të gjatë!

Mrekullon gastronomike në Maresme

Japanese cuisine, El Maresme, Costa Brava Jo vetëm që është e Maresme i njohur për plazhet e saj të mrekullueshme, ajo ka ndërtuar edhe një reputacion rreth gastronomisë e saj të cilësisë. Nëse ju jeni duke vizituar gjatë muajve të ngrohtë të vitit, ne rekomandojmë të nisej në një nga "Jornadas gastronòmiques del tomàquet '(festimeve të festivalit domate) të mbajtur të gjithë rajonin nga 18 korrik deri 31 gusht. Festivali fokusohet në enët tradicionale të bazuara në domate rritur në vend që vijnë në e tyre çdo verë. E shijshme!

Ka edhe restorante të shumta në Maresme ndikuar nga një shumëllojshmëri të rajoneve dhe kulturave. Pse nuk provoni disa kuzhinë autentike japoneze në MinatoEl Masnou, ku veteran chefs vendas në ishujt japonezë të përgatisë freshest dhe më unike enët aziatike në zonë. Ose për diçka pak më shumë i rastësishëm, ne rekomandojmë kontrolluar nga Cantina Cantinflas, të vendosura në Malgrat de Mar, i cili shërben shkëlqyer kuzhinë meksikane-frymëzuar më lirë. Diçka të vërtetë të veçantë dashuroj? Pastaj ha drekë në stilin e në tre yje Michelin Ruscadella restorant në Sant Pol de Mar, cila është e specializuar në, produkte sezonale vendore të përgatitura për standarde më të larta.

Çdo kulturë Vultures atje?

Santa Florentina, El Maresme, Costa Brava Për shkak të ndikimeve të saj të gjerë duke filluar nga shumë rajone të Spanjës, Maresme është një zonë interesante për të ardhur dhe për të vizituar. Historinë e saj të gjatë detar ka lënë gjurmën e saj në këtë zonë dhe është bërë ndërthurur me traditat lokale dhe zakoneve. Canet de Mar ka një turne i bukur bregdetar historike të ofruara, 'Visiones de Gente de Mar ", i cili mbulon disa nga vendet më të rëndësishme nga e kaluara lundrim të zonës.

Muzeu Arenys de Mar është gjithashtu një vend i madh për njerëzit e të gjitha moshave për të zbuluar disa kulturën lokale. Muzeu është i ndarë në dy seksione të ndryshme, një i caktuar për të harton dantella dhe një për strehim ekspozitave minerale, të cilat të dyja janë të lidhura ngushtë me të kaluarën e rajonit. Ose, në qoftë se muzika klasike është gjë e juaj, atëherë mos humbasë Muzikë Festivalin e Santa Florentina, mbajtur në një kështjellë të përkryer atmosferike mesjetare në Canet de Mar deri në 17 gushtit të çdo viti.

Get atje!

Parque del Montnegre y el Corredor, El Maresme

Ndjenja aktiv? Pastaj ne rekomandojmë të nisej për disa nga parqet natyrore të zonës. Parc del Montnegre i el Corredor është një zonë të veçantë l y bukur dhe ka edhe një kënaqësi Segway Aventurë turne në dispozicion, kështu që ju mund të vërtetë të shohin bukurinë natyrore të Maresme në stilin! . Ose në qoftë se ju keni sjellë fëmijët me ju në një festë familjare pastaj kokë e në Parc de Francesc MaciaMalgrat de Mar Ky park masiv është shtëpi për shumë hapësirë ​​të gjelbër, plus disa statuja dhe ndërtimet pazakontë dhe të mrekullueshme - një përrallë aventurë që do të mbajë ato pak e kënaqur për orë të tëra!

Pavarësisht nga interesat tuaja, Maresme është destinacioni i fundit për një ditë udhëtim jashtë Barcelonës ose edhe një aventurë fundjavë. Në vizitën tuaj ju do të keni mundësi të përjetojnë aktivitete të ndryshme dhe të kënaqshme dhe tërheqjet. Nëse ju dëshironi të përtoj rreth në diellin e Mesdheut në një nga shumë plazhet e bukura, kanë një shije të disa kuzhinës pabesueshme, vizitoni dhe të respektojë kulturën lokale, ose të bëjë të gjitha, një ditë udhëtim në Maresme është ideale për ikin qytetin për një kohë!

SI TË MERRNI KA: The Renfe R1 Cercanías tren shkon rreth çdo 15 minuta në mes të Barcelonës dhe zonën Maresme dhe është mjaft e lehtë për të marrë të mbërthen me. Ju mund të merrni në në Barcelona Sants, Placa Catalunya, Arc de Triomf dhe stacionet El Clot-Arago dhe hop off vetëm rreth kudo përgjatë bregdetit Maresme.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Shtëpi, Places, gjëra për të bërë, Turistike Guide dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ , Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>