Lagjes Gracia në Barcelonë: Një udhëzues i shkurtër

Decorated Streets, Festa Major de Gràcia

Nëse jeni duke kërkuar për të përjetojnë një anë të re dhe të ndryshme të Barcelonës, ne sugjerojmë eksploruar lagjen simpatik e Gracia në Barcelonë. Edhe pse ajo është e njohur për të ndjehen qytet të vogël të saj, ju do të gjeni se 'barrio' Kete catalan është mikpritës për një pjesë të madhe array nga shijet ekzotike, dyqanet karakteristike, natës emocionuese, dhe disa nga kryeveprat e Antonio Gaudi-së. Pa marrë parasysh interesat tuaja të veçanta, ndryshim freskuese Gracia i ritmit është i sigurt për të ndezë shqisat tuaja.

Gracia Atëherë dhe Tani

Para se krijimi i një prej rrugëve më të mëdha dhe më të shtrenjtë në qytet, Passeig de Gracia , rruga e vetme që lidhte qytetin e çuditshëm të Gracia në qendër të Barcelonës ishte një rrugë e vogël poshtër. Jo deri 1800 të vdekur Gracia ka bërë më të arritshme për goers qytetit, dhe kështu, më shumë se vetëm një fshat i vogël në periferi.

Edhe pse Gracia ishte aneksuar në Barcelonë në vitin 1897, është e pamohueshme se qyteti është i ndikuar nga një kulturë autentike katalanisht. Në ditët e sotme, Gracia vazhdon të ndërtojë afat-fituar reputacionin e saj si një lagje të gjallë, artistike dhe eklektik. Vetëm të marrë një shëtitje poshtë Carrer Verdi dhe ju jeni të sigurt për të rritet një vlerësim për atmosferë tradicionale ende modës Gracia s.

Shumë tërheqjet e Gracia Gaudí House Museum, Park Güell

Parku Guell - Jo vetëm që është Parku Guell një nga pamjet më të vizituara Gracia, ajo është gjithashtu një nga atraksionet më të njohura Barcelonës. Krijuar nga arkitekti me famë botërore, Antonio Gaudi, Park Guell u krijua fillimisht për të siguruar një zonë banimi për elitën Barcelonës. Sot, kryevepër Gaudi ofron publikut një pamje panoramike e qytetit së bashku me arkitekturë të lë pa frymë që vetëm është me vlerë të vizitës në Gracia.

Festa Major de Gracia - Festohet fillimisht nga banorët Gracia vetëm sot, Festa Major de Gracia ka ndërtuar një reputacion të fun dhe eksitim për një audiencë më të gjerë. Çdo vit gjatë javës së datës 15 gusht, rrugët në rrethin e Gracia janë të mbushura me vendasit dhe vizitorët njësoj, dhe janë të stolisur me dekorata shtëpi shumëngjyrëshe. Me një sërë aktivitetesh në dispozicion për të gjitha moshat, ky festival është një domosdoshmëri-shih nëse ju gjeni veten pranë zonës në gusht.

Casa Vicens - Edhe pse kjo Trashëgimisë Botërore të UNESKO Site është lënë në hije shpesh nga veprat më të famshme Gaudi-së në të gjithë qytetin, Casa Vicens (C / Carolines, 18) ofron një vështrim të detajuar në një nga planet më të rëndësishme të Katalonje lindur në arkitektit. Kjo shtëpi e bukur është ndërtuar në mes 1883 dhe 1889 për Manuel Vicens, një industrialist i njohur mirë, dhe ndërsa e brendshme nuk është e hapur për publikun, është me vlerë një vizitë vetëm për të parë fasadat ndritshme dhe harton ndërlikuar e jashtme e kësaj shtëpie të pazakontë .

Cines Verdi - Për të gjitha buffs film atje, Verdi cines (C / de Torrijos, 49) është vend i përsosur për të parë blockbuster fundit. Cines Verdi është veçanërisht tërheqës si multi-ekran kinema përmban çdo film në gjuhën e tyre origjinale me asnjë dubbing.

Gastronom në Gracia

Me të gjitha restorantet e jashtëzakonshme që mund të gjenden në Barcelonë, ajo ndonjëherë është e vështirë për vende të mira për të ngrënë për të dalë jashtë. Kjo u tha, Gracia mund të jetë një përjashtim në trend. Duke ofruar një gamë fantastike e cuisines të ndryshme, Gracia është i sigurt për të kënaqur edhe mall më të veçantë.

Asia amb Gràcia Për një shije të shijshme recetave disa katalanisht, të kontrolluar nga Roig Robi (C / Tordera, 62), ku cilësia e plotëson një atmosferë autentike për një përvojë ngrënie të këndshme. Nëse ju jeni në humor për disa argat këndshëm aziatike, kreu i të Azisë amb Gracia (Placa Diamant, 5), një modës kineze-drejtuar 'wok' të përbashkët. Dhe së fundi, në qoftë se ju të gjeni veten pjesë e një grupi më të madh, ne sugjerojmë të nisej për La Caleta de Gracia (C / del Torrent de l'Olla, 121), e cila është veçanërisht i aftë në akomodimin e partive të mëdha.

Sjellja e Kulturës të Nightlife

Edhe pse Barcelona në qendër të qytetit është bërë e njohur në botë për natës e saj të shquar, i qarkut Gracia nuk është i huaj për konceptin e "një natë në qytet". Për një bar apo përvojë exhilarating klub i cili nuk flijimi që ndjehen autentike lokale, të marrë një shëtitje nëpër rrugët e Gracia.

Një bar është vlerë vizituar Calexico (C / del Torrent de l'Olla, 141), një pikë e nxehtë aktiv natës me muzikë të cilësisë. Për një atmosferë më të relaksuar, ne ju sugjerojmë të shikoni Bo (Placa de Rius i Taulet, 11) i cili është një vend ideal për të rrëmbyer disa tapas cilësore dhe të shkelm prapa me pije tuaj të zgjedhur pas një dite të gjatë të eksploruar qytetin.

Shopping in Gracia

Vintage Stores, Barcelona

Mbajtja me temën e origjinalitetit dhe autenticitetit, Gracia është një vend i mrekullueshëm për të ardhur në dyqan, nëse ju jeni pas disa etiketa të rrjedhë jashtë. Në një qytet si Gracia, ajo do të jetë gati e pamundur për ta kthyer një cep të rrugës dhe të mos gjejnë një tjetër perlë pazar. Nga dyqanet e vogla të vjela në dyqane të mëdha eklektik, duke eksploruar qytetin shkon dorë për dore me zbulimin e stileve të reja dhe interesante.

Për temat e cilësisë së mirë të cilësisë, kreu në qytetin Retro mbi Travessera de Gracia, ku një koleksion të aksesorëve, këpucë dhe stil janë të sigurt për grevë dashuroj tuaj. Nëse ju e vlerësoni pamjen tuaj dhe portofolin tuaj, pastaj shikoni Philo në C / del Pendes. Kjo Boutique elegant është i sigurt për të ofruar disa nga stilet më të nxehta që nuk do të thyejnë bankën tuaj.

City - Squared

Sheshet e shumta Gracia e lokale ose 'Plaças' ngritur skenën për shumë aktivitete të këndshme nën diell. Shpëtuar nga rutinën tuaj të përditshme nën një pemë shaded, kap një birrë dhe disa tapas me miqtë tuaj, ose thjesht të pushojnë me librin tuaj të preferuar dhe kapur disa rreze.

Placa del Sol - Ekzistuese si sheshin më qendror në Gracia, placa del Sol është një spot të modës me muzikantë dhe artistë të rrugës lokale që kryejnë çdo ditë. Ne sugjerojmë grabbing një pije freskuese nga një nga kafenetë e shumta dhe tarracë duke shijuar disa rreh e muzikës live.

Placa de la Vila de Gracia - Me ndihmën e kullës orën goditëse afër, placa de la Vila de Gracia është një vend lehtësisht të identifikueshme takimi. Kjo zonë është vend i përsosur për të marrë familjen tuaj dhe të gëzojnë një pickim për të ngrënë duke shmangur diellin e mesditës.

Plaza de la Virreina - me Kishën e Sant Joan në qendër të saj, kjo lagje pret një koleksion të kulturës dhe veprimtarive. Vizitoni shesh të dielave në të bredhin në treg e cila ofron të dorës së dytë xhingla të çdo lloji.

Qëndruar në Gracia

Nuk ka mohuar bollëkun e kulturës pjekur për vëzhgimin ndërsa përçart qytetin e çuditshëm të Gracia. Nëse ju jeni në kërkim të stileve të veçanta, kuzhinë hollë, monumentet e famshme, ose një grimë për çdo gjë, Gracia siguron një mjedis të këndshëm me një kthesë unike lokale. Në qoftë se një vizitë e shkurtër nuk ju lejojnë kohë të mjaftueshme për të zbuluar gjithçka që Gracia ka për të ofruar, pse nuk qëndrojnë në një prej apartamenteve të shumta të Barcelonës në Gracia ku ju do të keni Katalonje-bohem ndjenjë e kësaj të drejte bukuroshe 'Barrio' në pragun tuaj.

Rreth Marina - Marketing Team

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Kurdo që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi , lagjet , Vende , guide turistike dhe etiketuar , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark Permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

*

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>