Gracia Lagja në Barcelonë: Një Udhëzues i shkurtër

Dekoruar Streets, Festa Major de Gracia

Nëse jeni duke kërkuar për të përjetojnë një anë të re dhe të ndryshme të Barcelonës, ne sugjerojmë duke eksploruar lagjen simpatik e Gracia në Barcelonë. Edhe pse është i njohur për të ndjehen e saj të vogël të qytetit, ju do të gjeni se kjo Katalonje 'Barrio' është presë për një pjesë të madhe sërë shijet ekzotike, dyqane karakteristike, natës emocionuese, dhe disa nga kryeveprat e Antonio Gaudi-së. Pavarësisht interesat tuaja të veçanta, ndryshim freskuese Gracia i ritmit është i sigurt për të nxitur shqisat tuaja.

Gracia Atëherë dhe Tani

Para krijimit të një prej më të mëdha dhe më të shtrenjta rrugët në qytet, Passeig de Gracia , e vetmja rrugë që lidhte qytetin e çuditshëm të Gracia në qendër të Barcelonës ishte një rrugë e vogël poshtër. Jo deri fund të viteve 1800 u bë Gracia më i kapshëm për goers qytetit, dhe në këtë mënyrë, më shumë se vetëm një fshat i vogël në periferi.

Megjithëse Gracia u aneksua në Barcelonë në vitin 1897, është e pamohueshme se qyteti është i ndikuar nga një kulturë autentike katalanisht. Në ditët e sotme, Gracia vazhdon për të ndërtuar reputacionin e saj afat-fituar si një lagje të gjallë, artistik dhe eklektik. Vetëm të marrë një shëtitje poshtë Carrer Verdi dhe ju jeni të sigurt për të rritet një vlerësim për ndjenjë tradicionale ende të modës gracia së.

Shumë tërheqjet e Gracia Gaudí House Museum, Park Güell

Parku Guell - Jo vetëm që është Parku Guell një nga pamjet më të vizituara gracia, ajo është gjithashtu një nga atraksionet më të njohura Barcelonës. Krijuar nga arkitekti me famë botërore, Antonio Gaudi, Parku Guell u krijua fillimisht për të siguruar një zonë banimi për elitën Barcelonës. Sot, kryevepër Gaudi-së ofron publikut një pamje panoramike e qytetit së bashku me arkitekturë të lë pa frymë se vetëm është me vlerë të vizitës në Gracia.

Festa Major de Gracia - Festohet fillimisht nga banorët Gracia vetëm, sot, Festa Major de Gracia ka ndërtuar një reputacion të fun dhe eksitim për një audiencë shumë më të gjerë. Çdo vit gjatë javës së 15 gusht th, rrugët në qarkun e Gracia janë të mbushura me vendasit dhe vizitorët njësoj, dhe janë të stolisur me dekorata ngjyra shtëpi. Me një sërë aktivitetesh në dispozicion për të gjitha moshat, ky festival është një duhet të shohim nëse ju gjeni veten në afërsi të zonës në gusht.

Casa Vicens - Edhe pse kjo Site Trashëgimisë Botërore të UNESKO është lënë në hije shpesh nga veprat më të famshëm Gaudi-së në të gjithë qytetin, Casa Vicens (C / Carolines, 18) siguron një vështrim i detajuar në një nga planet më të rëndësishme të arkitektit Katalonisht të lindur. Kjo shtëpi e bukur është ndërtuar ndërmjet 1883 dhe 1889 për Manuel Vicens, një industrialist i njohur mirë, dhe ndërsa i brendshëm nuk është e hapur për publikun, kjo është me vlerë një vizitë vetëm për të parë fasadat ndritshme dhe harton ndërlikuar e jashtme të kësaj shtëpie të pazakontë .

Cines Verdi - Për të gjithë amatorëve të filmit atje, Cines Verdi (C / de Verdi, 26) është vend i përsosur për të shijuar një film në ekranin e madh. Cines Verdi është veçanërisht joshës si kinema multi-ekran përmban çdo film në gjuhën e tyre origjinale pa dubbing.

Gastronomia në Gracia

Me të gjitha restorantet të jashtëzakonshme që mund të gjenden në Barcelonë, është ndonjëherë e vështirë për vende të mira për të ngrënë për të dalë jashtë. Kjo u tha, Gracia mund të jetë një përjashtim në trendin. Duke ofruar një gamë fantastike e cuisines të ndryshme, Gracia është e sigurt për të kënaqur edhe mall më të veçantë.

Asia amb Gràcia Për një shije të disa recetave të shijshme katalanisht, shikoni Roig Robi (C / Tordera, 62), ku cilësia mblidhet një atmosferë autentike për një eksperiencë të kënaqshme ngrënie. Nëse ju jeni në humor për disa argat këndshëm aziatike, koka deri Azi AMB Gracia (placa Diamant, 5), një kinez të drejtuar '' wok përbashkët modës. Dhe së fundi, në qoftë se ju të gjeni veten pjesë e një grupi më të madh, ne sugjerojmë të nisej për La Caleta de Gracia (C / del Torrent de l'Olla, 121), i cili është veçanërisht i aftë në akomodimin partive të mëdha.

Sjellja e Kulturës Natës

Edhe pse në qendër të qytetit Barcelona ka bërë të njohur në botë për natës e saj të shquar, distrikti i Gracia është i huaj për konceptin e "një natë në qytet". Për një bar exhilarating ose përvojë klub i cili nuk i ofron të ndjehen se autentike lokale, të marrë një shëtitje nëpër rrugët e Gracia.

Një bar vlerë vizituar është Calexico (C / del Torrent de l'Olla, 141), një pikë e nxehtë aktiv natës me muzikë të cilësisë. Për një atmosferë më të relaksuar, ne ju sugjerojmë të shikoni Bo (Placa de RIUS unë Taulet, 11) i cili është një vend ideal për të rrëmbyer disa tapas të cilësisë dhe shkelm prapa me pije tuaj të zgjedhur pas një dite të gjatë të eksploruar qytetin.

Pazar në Gracia

Vintage Stores, Barcelona

Mbajtja me temën e origjinalitetit dhe autenticitetit, Gracia është një vend i mrekullueshëm për të ardhur në dyqan, nëse ju jeni pas disa etiketat jashtë rrjedhë. Në një qytet si Gracia, ajo do të jetë gati e pamundur për të kthyer një cep të rrugës dhe nuk gjejnë një tjetër perlë pazar. Nga dyqanet e vogla të cilësisë së mirë në dyqane të mëdha eklektik, duke eksploruar qytetin shkon dorë për dore me zbulimin e stile të reja dhe interesante.

Për temat me cilësi të cilësisë së mirë, kreu Retro qytetit në Travessera de Gracia ku një sërë pajisje, këpucë dhe stili janë të sigurt për grevë dashuroj tuaj. Nëse ju e vlerësoni pamjen tuaj dhe portofolin tuaj, atëherë shikoni Philo në C / del Pendes. Kjo Boutique elegant është e sigurt për të ofruar disa nga stilet më të nxehta që nuk do të thyejnë bankën tuaj.

Qyteti - Squared

Sheshet e shumta lokale Gracia së ose 'Plaças' vendosur skenën për shumë aktivitete të këndshme nën diell. Shpëtuar nga rutinën tuaj të përditshme nën një pemë shaded, kap një birrë dhe disa tapas me miqtë tuaj, ose thjesht të pushojnë me librin tuaj të preferuar dhe kapur disa rreze.

Placa del Sol - Ekzistuese si sheshi më qendror në Gracia, Placa del Sol është një vend i modës me muzikantë lokale dhe artistët e rrugës që kryejnë çdo ditë. Ne sugjerojmë grabbing një pije freskuese nga një nga shumë kafene tarracë dhe shijuar rreh e disa muzikë live.

Placa de la Vila de Gracia - Me ndihmën e kullës mrekullueshëm orën aty pranë, Placa de la Vila de Gracia është një vend takimi lehtësisht të identifikueshme. Kjo zonë është vend i përsosur për të marrë familjen tuaj dhe të gëzojnë një pickim për të ngrënë duke shmangur diellin e mesditës.

Plaza de la Virreina - me Kishën e Sant Joan në qendër të saj, kjo lagje pret një grup të kulturës dhe veprimtarisë. Vizitoni shesh të dielave të bredhin në treg që ofron xhingla të dorës së dytë të çdo lloji.

Qëndruar në Gracia

Nuk ka mohuar bollëkun e kulturës pjekur për vëzhgimit, ndërsa përçart qytetin e çuditshëm të Gracia. Nëse ju jeni në kërkim të stileve karakteristike, kuzhinë hollë, monumentet e famshme, apo një grimë për çdo gjë, Gracia siguron një mjedis të këndshme me një kthesë të veçantë lokale. Në qoftë se një vizitë të shkurtër nuk do të ju lejojë kohë të mjaftueshme për të zbuluar gjithçka që Gracia ka për të ofruar, pse nuk qëndroni në një nga shumë apartamenteBarcelonës në Gracia ku ju do të keni ndjenjë Katalonisht-bohem të këtij 'Barrio' bukur të drejtë në pragun tuaj.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Shtëpi , lagjet , Places , turistike Guide dhe tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>