Pamjet më të mira dhe Tërheqjet në Girona

River Onyar

Qyteti i Girona është i vendosur rreth 100 km në veri të Barcelonës, në Kosta Brava. Kjo është një nga vendethistorike në Katalonia dhe në qoftë se ju jeni në kërkim për të parë më shumë nga ky rajon të bukur, pastaj një ditë udhëtim në Girona është një fillim i shkëlqyer. Me mjaft për të zbuluar, nga themelet e lashta romake në ndërtesat mesmerizing mesjetare, plus disa tradita quirky dhe 'Casas' gjallë, gjithashtu, një vizitë në Girona është padyshim i vlefshëm.

Këtu ne kemi vënë së bashku disa nga pamjet më të mira në Girona:

Girona Katedralja

Girona Cathedral Gjithashtu i njohur si Catedral de Santa María de Girona, Katedralja Girona është ndërtuar në mes të 11 dhe 18 shekujve. Kjo strukturë është një shfaqje e mrekullueshme e romane, gotik dhe barok arkitekturës dhe është një nga atraksionet më të lartë në Girona. Karakteristikat kryesore përfshijnë fasadës barok, Kulla e Charlemagne (kullës zile), dhe dera e Apostujve, e cila u përfundoi në një dizajn Neo-gotik.

Karakteristika që përcakton katedralen Girona pavarësisht nga gjithë të tjerët është nef i kësaj ndërtese të mahnitshme. Kjo është nef më i madh në Spanjë, me një gjerësi prej gati 23 metra, një lartësi prej 34 metra dhe një gjatësi prej 50 metrash, duke e bërë atë një pamje mjaft mbresëlënëse.

Watch për sixhade e Krijimit brenda muzeut katedrales së, too. Ky 11-kryevepër e tekstilit shekull përshkruan histori dhe stinët dhe ngatërresë e grep dhe ngjyrat, edhe pse tani zbehur disi, janë me të vërtetë e mahnitshme.

River Onyar Girona Sunset

Ju nuk mund të vizitoni Girona pa marrë një shëtitje përgjatë lumit Onyar që ndan lagjet e vjetra dhe të reja të qytetit. Nga këtu ju do të shihni rastet de l'Onyar: Shtëpi pikturuar me shkëlqim tradicionale që linjë brigjet e lumit. Merrni pak kohë për të enden nëpër disa ura portreti që span lumin, dhe mbani sytë tuaj peeled për padlocks në Pont de la Princesa Bridge. Besohet se çiftet që vendosin një lock në këtë urë dhe hedhin çelësin në lumë janë të destinuar të jenë së bashku përgjithmonë!

Lagjen hebreje

Vetëm pranë Katedrales, ju do të gjeni lagjen hebreje e Girona, gjithashtu iu referua si Call Jeue. Kjo është një nga më të mëdha dhe më të mirë të ruajtura lagjet hebraike në Evropë dhe zona përbëhet nga rrugët e ngushta me kalldrëm dhe shkallët e gurta të shtruara, të kujton një labirint.

Calle de la Força është rruga kryesore dhe dikur ishte qendra e tregtisë gjatë kohës romake. Për ata që duke kërkuar për të eksploruar më shumë të pranisë çifute në Girona, Muzeu i Historisë hebre dhe Muzeu i Historisë qytetit janë edhe me vlerë checking out. Jetë i sigurt për vëzhgim për Shkollën dikur famshme kabaliste, e themeluar në Girona dhe e para e llojit të saj në Spanjë.

Leona de Girona Leona de Girona

E vendosur në zemër të qytetit të vjetër, në Placa de Sant Feliu, është një statujë e një luaneshë ngjitje një shtyllë, i njohur si Leona de Girona (luaneshës i Girona). Besohet se ata që e puth fund të statujës padyshim do të kthehet në Girona!

Festivali Lule Girona

Një e herë më të mira për të vizituar Girona është gjatë muajit maj. Si moti warms up, qyteti vjen në jetë me tregon ngjyra lule për festivalin vjetor Girona e Luleve. Gjatë kësaj ekspozite lule, monumente, oborret dhe ndërtesat historike janë të mbuluara dhe të rrethuar nga lule të ndritshme, ndërsa kopshtet private janë hapur deri në bare dhe restorante publike dhe shumë në qytet ofrojnë menu të veçantë Festival lulesh. Për më shumë informacion mbi datat e festivalit, vizitoni Girona Temps de Flors website.

Si për të marrë në Girona: Mënyra më e përshtatshme për të marrë në Girona nga Barcelona është nga Renfe. Trenat Renfe kandidojë për dhe nga stacioni Barcelona-Sants rreth çdo gjysmë ore. Ka gjithashtu mundësi për të hip në bordin e një AVE treni me shpejtësi të lartë, i cili do të merrni ju në Girona në pak më shumë se gjysmë ore.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Events, shtëpi dhe tagged ​​ Bookmark permalink.

One Response to pamjet më të mira dhe tërheqjet në Girona

  1. Pingback: pamjet më të mira dhe Tërheqjet në Girona - StudyFun Ndërkombëtare

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>