Hapësirat e gjelbra Barcelonës - Top 5 Parqet

Montjuic Kalaja, Barcelona

Barcelona nuk është vetëm në shtëpi për të mesmerizing plazhe mesdhetare, arkitektura e mahnitshme dhe disa nga enët më të këndshëm në gadishullin Iberik; Kapitali Katalonje edhe krenohet me disa hapësira fantastike gjelbër, të përsosur për një ditë relaksuese larg nga turmat e qendrës së qytetit. Ju mund të jetë i befasuar për të gjetur se 10% e qytetit të Barcelonës është e përbërë nga parqet, nga lojrash ngjyra për strehë historike, dhe madje edhe një haraç për Joan Miro!
Këtu ne ju jap një raund up të lartë Barcelonës 5 parqeve:

1. Parc del Laberint d'Horta

Parku Labyrinth në Barcelonë është kopshti më i vjetër në qytet dhe që është e vendosur në periferi të qytetit, ajo është lënë shpesh pashkelur nga shumë vizitorë. Ideale për familjet vizituar Barcelona, ​​Parc del Laberint d'Horta ka një labirint të vërtetë të jetës, i cili do të mbajë të rinjtë argëtuan ndërsa ju thith pikëpamjet nga tarracë që mbikëqyr parkun. Mbani sytë tuaj peeled për breshka dhe patat në këtë shenjtërores natyrore, një e cila është e përkryer për një ditë të qetë jashtë.
Si për të arritur atje: Mundet (L3)

2. Parc Guell

Parc Güell Dragon, Barcelona

Parc Guell në Barcelonë është një shesh lojrash gjallë dhe ofron vizitorëve një vështrim up-i ngushtë në disa nga veprat më të rëndësishme Antoni Gaudi-së moderniste. Këtu, ju mund të ndjeni sikur ju keni hyrë në një botë alternative si qetësi është e gjitha rreth, diçka nuk ka gëzuar shpesh në pjesë të tjera të qytetit.

Kur shëtitës rreth Parc Guell, sigurohuni që të shikojnë për nënshkrim 'trencadís' Gaudi-së, një stil i cili përdor të thyera, xham pllaka qeramike për të krijuar mozaik. Dhe mos humbasë burimin famshme dragon që çon deri në Sala Hipòstila, një zonë menduar fillimisht të jetë një treg. Kjo hapësirë ​​është tani në shtëpi për 86 kolonat madh që mbështesin sheshin publik lart, ku mund të gjenden edhe grupe të famshme të Parc Guell. Nga këtu, ju mund të gëzojnë disa pikëpamjet befasues e Barcelonës.
Si për të arritur atje: Vallcarca (L3) ose El Coll / La Teixonera (L5)

3. Parc de Joan Miró

Një haraç të imagjinatës surealist e Joan Miro, ky park Barcelona në zonën Eixample Esquerra është një vend i madh për t'u çlodhur. Parku është përmendur shpesh si "Parc l'ESCORXADOR 'si ajo qëndron në vendin e një thertore të vjetër të komunës. Zona është tani një strehë në natyrë e cila pret shumë ngjarje dhe aktivitete nga koncertet në seminare kulturore.
Parku ka dy nivele, të ulët landscaped me pisha, pëllëmbë dhe pemë aromatik eukalipt dhe shumë lule shumëngjyrëshe. Në nivelin e sipërm të Parkut Miró Joan në Barcelonë, ju do të gjeni një nga skulptura e fundit Miro-së, "Dona i Ocell '(grua dhe Bird).
Si për të arritur atje: Tarragona (L3)

4. Parc de la Ciutadella

Një ish-kala ushtarake, Parc de la Ciutadella në Barcelonë është një nga më të mëdhatë Parc Ciutadella, Barcelona hapësira të gjelbra në qytet, dhe ka diçka për të gjithë. Këtu ju mund të shkelm prapa me një shportë piknik, rresht një varkë në liqen apo edhe koka në kopshtin zoologjik të Barcelonës; Parku Ciutadella është plot vende interesante për të eksploruar.

Në zemër të kësaj hapësirë ​​të qetë është një ujëvarë të bukur, projektuar nga Josep Fontseré për Ekspozitën Universale në vitin 1888, dhe vetëm disa hapa jashtë parkut ju do të gjeni monumentale Arc de Triomf në pemë-rreshtuan Passeig Luis Companys.
Si për të arritur atje: Arc de Triomf (L1) ose Ciutadella / Vila Olímpica (L4)

5. Parc de Montjuic - Magnificent Views Presin

Montjuïc Castle, Barcelona Montjuic në Barcelonë mund të ketë qenë vendi për Olimpiadën 1992, por në ditët e sotme kjo zonë është një preferuar i ashpër për shumë vizitorët dhe banorët në kërkim të një frymë e ajrit të freskët. Hapësirat e gjelbra, kopshte harlisur, muzetë dhe qendrat kulturore dhe madje edhe kopshtet botanike e bëjnë këtë destinacion ideal për një ditë jashtë. Këtu ju mund të shkojnë në Kalanë Montjuic në Barcelonë, ku ju mund të eksploruar kështjellën historike dhe humbin veten në pamje mahnitëse panoramike të Barcelonës.
Si për të arritur atje: Bus 150 nga Plaza Espanya në Castell de Montjuïc ose Paral-LEL Metro (L2 L3) ose në Montjuic teleferikut

Pra, nëse ju vetëm dëshironi të shpëtuar turmat e qendrës së qytetit aktiv ose të marrë një vështrim up-i ngushtë në pika historike rreth qytetit, parqet në Barcelona nuk ofrojnë vetëm një ditë të qetë jashtë, por edhe të bëjë për një kulturore emocionuese përvojë, nuk shpejti do të harrohet! Duke zgjedhur për të qëndruar në një nga shumë të qendrës së qytetit apartamente pushimi në Barcelonë, ju do të jetë në gjendje për të shqyrtuar të gjitha këto strehë natyrore, si dhe pamjet më të frekuentuara në dhe rreth kryeqytetit katalanisht.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , shtëpi , Places dhe tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark Permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>