Kuriozitetesh lartë në Las Ramblas në Barcelonë

Las Ramblas, WT

Bulevardi më të famshëm në kryeqytet katalanisht është duart-down rrugë Ramblas në Barcelonë. Një duhet të shohim në listën e të gjithëve të gjëra për të bërë në qytetin e Gaudi-së, kjo rrugë 1.2km është një hit me ata që vizitojnë Barcelonën. Atë që dikur ishte një shtratit të lumit të thatë që shënoi kufijtë e Barcelonës mesjetare, tani është e mbushur plot me atraksione të lartë dhe restorante të mëdha. Kjo rrugë portreti është në Barcelonë si Gaudi është për arkitekturë, dhe statistikat sigurisht pasqyrojnë popullaritetin e saj, me një vënie në skenë 2.5 mil turistë moseying lart dhe poshtë Las Ramblas në vit.

E vendosur në qendërqytetit të Barcelonës, kjo rrugë aktiv, i njohur edhe si "La Rambla", shërben si një ndan të qytetit të vjetër, ndarë rrugica gjarpëruese të tremujorit gotik nga lagje up-dhe-vjen të RAVAL. Pemë-rreshtuan vendkalim fillon në Placa Catalunya dhe përfundon në Port Vell, por ia vlen të përmendet se Las Ramblas është bërë në fakt nga pesë rrugëve të ndryshme, ose 'Ramblas ", u bashkuan së bashku. Spërkati me kafene simpatik në natyrë, interpretues unike rrugë dhe dyqane të ftohtë, shpenzimet e një ditë në këtë rrugë, apo edhe duke qëndruar në një apartament Ramblas në Barcelonë, është e sigurtë se do të largohet nga ju mesmerized!

Shikoni disa nga tonë "duhet-shih 'spote së bashku këtë rrugë të famshme të Barcelonës:

Gran Teatre del Liceu Liceu Theatre, Barcelona

Një element kryesor i Barcelonës që nga 1847, të habitshme Liceu Teatri është një nga shtëpitë më të mëdha opera në Evropë. Përballuar disa zjarre dhe madje edhe një sulm me bombë, teatri mbetet të jetë një nga qendrat më të nderuar të kulturës dhe artit në Barcelonë, hosting tregon duke filluar nga opera të baletit, me disa nga shfaqjet më të dukshëm, duke përfshirë Arrëthyesi dhe Madame Butterfly. Për ata që thjesht me të çudit në arkitekturën mahnitëse të kësaj ndërtese në vend se të shohin një shfaqje, turne e sallës së koncerteve, dels Salo Miralls, Cercle del Liceu (një klub privat që ndan ndërtesën me Opera House dhe shtëpi një koleksion të Punimet nga Ramon Casas) dhe dhoma salcë janë në dispozicion.

Boqueria Market, Barcelona Tregut Boqueria

Një nga pamjet më të vjetra dhe më të famshme përgjatë Las Ramblas është Tregut Boqueria. I njohur për zgjedhjen e saj të këndshëm të frutave shijshëm, ushqim deti të freskëta dhe perimet më të shijshme, si dhe përzgjedhje të madhe të erëza dhe karamele, Tregu Barcelona është një domosdoshmëri-vizitë në udhëtimin tuaj në Barcelonë. Mercat de Sant Josep de la Boqueria (për të dhënë atë emrin e saj të plotë), është edhe shtëpia e disa prej më të mirë smoothies dhe lëngje frutash në qytet, ideale si një meze të lehtë freskuese. Nëse ju jeni ndjeheni pak më disi i uritur si ju amble rreth kësaj hapësirë ​​të pabesueshme, kreu në bar 'El Quim' për disa tapas tradicionale.

Barcelona Museu de Cera

Për një vështrim të kundërt mbi të gjitha gjërat spanjolle, një udhëtim në Muzeun Wax në Barcelonë ofron një pasqyrë interesante në kulturën Iberik. Get deri në afërsi të traditës së Flamenco ose ndajnë shoqërinë e Pablo Picasso si ju shqyrtuar historinë e Spanjës dhe mrekulli në pamja e disa fytyra të famshme. Ne gjithashtu ju rekomandojmë që të ndalemi në El BOSC de les zbehet Café, e cila adjoins muze. Përkthehet direkt si "pylli i fairies", kap një pije në këtë botë magjike të krijesave mystifying.

Ku për Dine

Nëse ju gjeni veten të gatshëm për një pickim për të ngrënë, ka kafene dhe restorante pafund rreshtim Las Ramblas duke ofruar një shumëllojshmëri të snacks dhe ushqimi. Për ata që kërkojnë një eksperiencë me të vërtetë spanjisht, ne sugjerojmë drejtohet për Tablao Cordobés. Ky restorant i shërben shumë mirë ushqim tradicional spanjisht dhe Catalan, dhe gjithashtu ka një shuplakë. Por ajo që me të vërtetë përcakton se pavarësisht nga pjesa tjetër është fakti se ajo është gjithashtu një nga njollat ​​më të lartë për të kapur një shfaqje Flamenco në Barcelonë! Gjej më shumë në faqen e internetit zyrtare Tablao Cordobés .

Shopping on Las Ramblas Dyqan deri sa të bjerë!

Duke kërkuar suvenir përsosur apo në kërkim për të bredh deri veshjet tuaja? Dyqane në Las Ramblas kujdesem për të gjithë, duke ofruar çdo gjë nga relikeve Barcelonës për etiketat lartë të modës! Jetë i sigurt për të kontrolluar nga Custo për disa harton unik, dhe mos humbasë stalla Las Ramblas, duke ofruar çdo gjë nga marrëveshjet freskëta me lule të quirky portrete.

Ramblas Street Performers Performers rrugë në Las Ramblas

Las Ramblas është e njohur për të hedhura e saj të mahnitshme të interpretues rrugë. Me personalitete quirky nga demonët për engjëjt, si dhe disa karaktere të pazakontë imagjinare, ju jeni të sigurt që të ketë një qesh nën hundë (ose dy) si ju shëtitje së bashku. Watch për kërcimtarë pushim hedhur disa forma të lë pa frymë, too!

Këshilla për të shmangur pickpockets

Një nga ankesat më të shpeshta rreth Las Ramblas është problemi i pickpockets ndonjëherë pranishëm. Vetëm ndiqni disa këshilla tona dobishëm për të mos bien viktimë:

- Gjithmonë veshin backpacks / handbags në frontin tuaj dhe kontrolloni të gjitha zips janë të mbyllura

- Kurrë mos e lë çantën tuaj në anën e pasme e karrige tuaj ose në dysheme, ndërsa të hahet

- Shmangni mbajtjen gjërat në xhepat tuaj prapa

- Nëse dikush ju pyet për të nënshkruar një peticion, kërkoni të shihni simbol të tyre - kjo mund të jetë një teknikë zbavitje

Las Ramblas Apartments, Apartment Barcelona Apartamente pranë Las Ramblas

Duke zgjedhur një nga shumë Ramblas apartamentevenë Barcelonë, ju do të keni mundësi për të eksploruar çdo element të kësaj rruge famshëm! Dhe duke zgjedhur këtë vend qendror, të gjitha tërheqjet Barcelonës janë lehtësisht të arritshme, që do të thotë se të gjithë e kryeqytetit katalanisht do të jetë në majë të gishtave tuaj. Për ata që mendojnë se ata ende kanë nevojë për më shumë kohë për të gërmoj nëpër libra në kulturën katalanisht, të jetë i sigurt për të marrë një gllënjkë ujë nga portreti Font de Canaletes, si legjendë thotë se ata që bëjnë këtë janë të garantuara për t'u kthyer në Barcelonë ... ne do të jetë duke pritur!

Shikoni udhëzuesin tonë për video-aktiv Las Ramblas!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në të Brendshme , Places , Restorante dhe Ushqimit dhe tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark Permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>