Duke e bërë rrugën tuaj rreth Barcelonës

Barcelona Autobusët [Foto nga andynash nëpërmjet Flickr]

Pra, valixhet e tua janë të mbushura, ju keni rezervuar një nga shumë apartamenteve të Barcelona afër shumë pamjet dhe ju jeni të vendosur të gjithë për udhëtimin tuaj në Barcelonë! Tani ju vetëm duhet të planifikojnë udhëtimet tuaja rreth qytetit. Pjesa tjetër e siguroi, Barcelona është një qytet i lehtë për të lundruar dhe me kaq shumë mënyra të përballueshme dhe efikase për të marrë rreth, ju do të keni ul receptorin e telefonit atë në asnjë kohë! Këtu ne kemi vënë së bashku një udhëzues të shkurtër dhe të dobishëm në sistemin e transportit publik të Barcelonës, duke u siguruar që ju të shihni gjithçka që dëshironi në udhëtimin tuaj të lehtë, dhe pa lënë një gjurmë në portofolin tuaj!

Barcelona Aeroporti Transporti: Getting Ka dhe Back

Aerobus, Barcelona Aeroporti më i afërt në qendër të qytetit është aeroporti Barcelona El-vithe, kështu që nëse ju keni arritur të qese vetes disa fluturime të lira në Barcelonë , atëherë ju më shumë gjasa do të jetë në ulje këtu. Ka shumë mënyra për të marrë nga El-Prat në zemër të kryeqytetit katalanas në një flash! Aerobus është një shërbim që shkon shpesh, rreth çdo 5-10 minuta, duke ju dhënë një udhëtim të shpejtë për të dhe nga të dy terminalet e aeroportit El-vithe. Ora udhëtim është rreth 35 minuta, dhe as A1 ose A2 autobus (në varësi të cilën terminali ju jeni të udhëtonte për në / nga) do t'ju marr të drejtë jashtë ndërtesave kryesore të aeroportit dhe të bjerë ju off në Plaza de Cataluña në qendër të kryeqytetit katalanisht. Çmimet për këtë shërbim janë rreth 9.95 € për një biletë e kthimit. Hidhni një sy në faqen e internetit Aerobus për më shumë informacion.

Transporteve Mitropolitët de Barcelona (TMB) aeroport autobus (numri 46) është mënyra më kosto-efektive për të marrë në qendër të qytetit dhe shkon nga 05:00 deri në mesnatë. Nëse ju jeni të vijnë ose lënë në mes orëve 05:00 dhe mesnatës ju gjithmonë mund të marrë NitBus (numri N17), i cili lë nga Plaza de Cataluña, por të jenë të vetëdijshëm se ky autobus vetëm shkon në Terminal 1 e aeroportit El-vithe.

Nëse ju jeni në një nxitojnë për të marrë unpacked, taksitë të ofrojë një rrugë më të drejtpërdrejtë dhe mund të përshëndetet në frontin e aeroportit. Plus, trenat Renfe drejtuar për në dhe nga Terminal 2 të aeroportit çdo 30 minuta dhe të bjerë ju off në stacionet e ndryshme të trenave në qendër të qytetit. Për më shumë informacion mbi marrjen në dhe nga aeroporti El-Prat, shikoni tonë Barcelona Airport Transport Guide dhe për më shumë informacion mbi 3 aeroportet e vizitës së Barcelonës Barcelonatravelspain.com.

Këshillë Udhëtarët: Save on shpenzimet duke përdorur kartën tuaj të T-10 (më shumë për këtë më vonë) në autobus TMB dhe aeroportit Renfe.

Autobusët TMB Buses Barcelona

Autobusët janë të shpeshta dhe të lira në Barcelonë. Qyteti ka një flotë prej mbi 1.000 autobusë TMB që e bën për një mënyrë relativisht të lirë dhe të dobishëm për të zip rreth qytetit Gaudi-së. Me më shumë se 100 rreshta duke mbuluar mbi 900 km në Barcelonë dhe në fshatrat e tij përreth, Hopping në një autobus në Barcelonë patjetër do të merrni ju, ku ju duhet të shkoni. Për ata të shqetësuar rreth pengesës së gjuhës, nuk do të jetë, sistemi autobus në Barcelonë është shumë e lehtë për t'u përdorur. Thjesht kontrolloni shenjën në stacionin për rrugën tuaj, hap në dhe rrëshqitje biletën tuaj në makinë fare, pastaj rri duarkryq dhe të gëzojnë pikëpamjet e qytetit në rrugën për në destinacionin tuaj.

Këshillë Udhëtarët: Merrni autobusin 24 nga Passeig de Gracia në Parc Guell për të parë pikëpamjet e mrekullueshme të Barcelonës nga hapësira e famshme Gaudi-së gjelbër.

Metro Map Barcelona Metro

Me tetë linja dhe 165 stacione të ndryshme në të gjithë qytetin, sistemi i metrosë Barcelona është e shpejtë dhe e lehtë për t'u përdorur. Për më tepër, shumë stacione janë të vendosura pranë disa nga pamjet më të mira në Barcelonë si Sagrada Familia (L2 dhe L5) dhe burimit Montjuic (L1 dhe L3), ju do të keni asnjë justifikim për të mos shqyrtuar çdo pëllëmbë e qytetit. Metro është operuar edhe nga TMB dhe biletat mund të blihen në ndonjë nga stacionet nëntokësore. Dhe në qoftë se ju jeni të shqetësuar në lidhje me marrjen e humbur, pjesa tjetër e siguroi, harta që tregojnë të gjitha rrugët dhe stacionet intersecting mund të gjenden në çdo ndalesë metro.

Night Autobusët

Barcelona NitBus shkon 22:00-06:00, do të thotë që ju kurrë nuk duhet të shqetësohen për të gjetur një shtëpi mënyrë.

Për një avari në thellësi prej rrugëve, harta dhe oraret e të gjithë autobusët nisen nga Plaza de Cataluña, shikoni faqen zyrtare të Barcelonës Night Autobusët .

Udhëtarët Këshillë: Për të zhyt veten në aktiv Las Ramblas, hip në vijën e gjelbër (3) deri në Catalunya, Liceu ose Drassanes ndalon.

Taksi

Taxi, Barcelona

Për ata që dëshirojnë për të bërë më të madhe të kohës së tyre në kryeqytet katalanisht dhe preferojnë një metodë e transportit që është pak më shumë private, duke përshëndetur një taksi është një opsion i madh. Me më shumë se 274 taksi qëndron në të gjithë qytetin, diktim një taksi është e thjeshtë - vetëm mbani sytë tuaj jashtë për të zezë dhe të verdhë

makina zipping nëpër trafik, dhe hop në!

Udhëtarët Këshillë: Kur drita është e gjelbër taksi është i lirë, dhe kur nuk ka një ngjyrë (të verdhë ose të kuqe) ose numra, kjo do të thotë taksi është i zënë.

Renfe Trains, Barcelona Renfe

Me kaq shumë vende të mrekullueshme e vendosur vetëm jashtë Barcelonës, nuk ka absolutisht asnjë arsye për të kufizojë udhëtimin tuaj të kufijve të qytetit të Barcelonës. Hidhen në bordin e një treni Renfe: një shërbim që lejon transportin në të gjithë Spanjën. Ne rekomandojmë të nisej në Sitges qetë apo të rrënojat romake e Tarragona për një ditë të paharrueshme jashtë!

Udhëtarët Këshillë: Mënyra më e lehtë për të blerë një biletë Renfe është duke vizituar faqen e internetit Renfe , megjithatë, ju gjithashtu mund të blini bileta në ndonjë nga stacionet e trenit Renfe gjendet në Barcelonë, të tilla si Sants Estacio, Passeig de Gracia ose El-Arago të ngjizur.

Tramvaj Tramvia, Barcelona

Për ata që duke kërkuar për sipërmarrje përgjatë bregdetit, drejt zonën e universitetit dhe në rrethinat e Barcelonës, Tram Barcelona shkon gjashtë rreshta (T1 -T6) nga Placa de Francesc Macia. Trenat shtrihet gjatë gjithë rrugës për të Sant Feliu de Llobregat, Sant Joan despi, Bon Viatge, Ciutadella Vila Olimpica, gorg dhe Sant Andria.

Udhëtarët Këshillë: Të gjitha Kalon standarde transportit TMB janë të vlefshme në tramvaje too!

Biletat

T-senzil (biletë vetëm vajtje, automjeteve TMB) - 2 €

T-Dia (Rides pakufizuar në 24 orë) - 7 €

T-10 (dhjetë udhëtimet, automjeteve TMB dhe disa linja Renfe) - 9.45 € kthim

Dhe për ata që planifikojnë të qëndrojnë në Barcelonë për një sasi më të gjatë kohore, shikoni opsionet e mëposhtme:

T-50/30 (pesëdhjetë udhëtimet në tridhjetë ditë, automjetet TMB) - 37,30 €

T-Mes (kartë të pakufizuar në muaj, automjetet TMB) - 50,95 €

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi , Transportit dhe Shërbimet dhe tagged , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>