Parku Guell - Një Parajsa Colorful në Barcelonë!

Parc Guell-Barcelona-

Shtëpi për disa për nga strukturat më të nderuar dhe arkitekturës mahnitëse në botë, Barcelona mirëpret miliona vizitorë çdo vit, shumë prej të cilëve vijnë të admirojnë veprat e mrekullueshme të Antoni Gaudi! Arkitekti Katalonje lindur është më i famshëm për të gjalla natyralistë dhe moderniste planet e tij nga kryeveprën e tij të papërfunduar, La Sagrada Familia, të pazakontë Casa Batlló, dhe shumë më tepër. Veprat e mrekullueshme Gaudi janë kudo në Barcelonë, edhe pse shumë prej strukturave të tij më të njohur janë vendosur në zonën Eixample të qytetit. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz që vijnë në kryeqytet katalanisht zgjedhin për të qëndruar në një prej apartamenteve Barcelonës pranë Passeig de Gracia, ku ka shtëpi dhe postimet llambë krijuara nga Gaudi të shpërndara nëpër rrugë.

Por, për ata që kërkojnë për një pikë referimi të vërtetë spektakolare Gaudi ofron pamje mahnitëse të qytetit, të jetë i sigurt për të bërë kohë për të vizituar ngjyra Parku Guell në Barcelonë!

Park Güell Mosaic, Barcelona Parku Guell - Haven Historike

Ashtu si shumë të UNESCO-s Trashëgimisë Botërore të gjetura në Barcelonë, Park Guell është ai që ka një histori interesante. Çfarë ishte menduar fillimisht të jetë një vend strehimi për aristokracinë Barcelonës tani është një nga vendet më të vizituara në kryeqytet katalanisht. Count Eusebi Guell porositur Gaudí për të krijuar një zonë elegante banimi gjatë fillim të viteve 1900. Vizioni i tij ishte që të japë të pasur një vend që kombinuar pamje madhështore e qytetit dhe mundësinë për të shijuar ajrin e pastër. Për fat të keq (për elitën Barcelonës), plani dështoi, dhe në vend të 42 acre Park Guell tani ofron këtë luks për vendasit, si dhe turistë nga e gjithë qoshet e globit!

Natyralist Arkitekturë Gaudi-së Park Güell Benches

Ofrimi i një arratisje të qetë nga gjithmonë aktiv Las Ramblas, Parku Guell gjithashtu u jep vizitorëve një vështrim në thellësi në stilet Gaudi-së nënshkrimit, shembuj të cilat mund të shihet momenti që ju hap në këtë hapësirë ​​lezetshëm të gjelbër, si monumentit më të famshëm në Park Guell , Dragon shatërvan, ju bën të fala me hyrjen. Ky burim i mrekullueshëm është një ekran i shkëlqyer i nënshkrimit mozaik stilit Gaudi-së. Kjo metodë e veçantë është e njohur si "trencadís", të cilat mund të përshkruhet më mirë si bashkuar copa e pllakave të thyera, enët dhe xhami së bashku për të krijuar art të habitshme, dhe Park Guell është një homazh i vërtetë për këto dizajne të jashtëzakonshme.

I njohur për përdorimin e tij të ndërlikuar të formave natyrore, Gaudi provuar se planet e tij do të mbetet novatore për shekuj për të ardhur, sidomos kur duke krijuar shtyllat përdredhur shkëmb që Line vendkalim në Park Guell. Këto forma janë një shfaqje të shkëlqyer të stilit të tij të tjera nënshkrim: natyralizëm. Historia shkon se qëllimi Gaudi ishte për këto shtylla për të simbolizuar trungjet e pemëve të mëdha.

Pika qendrore e Parkut Guell është tarracë kryesor ku pikëpamjet befasues e Barcelonës të sjellë kënaqësi për të gjithë ata që viziton këtë vëzhgim të famshme. Stol i gjatë që shtrihet gjithë rreth kësaj zone është bërë nga pllaka multi-colored mozaik në formën e një gjarpër deti (pas temën e kafshëve parë të gjithë parkut). Kjo zonë tapiceri në Park Guell lejon vizitorët në kryeqytetin katalanas mundësinë për t'u çlodhur, thith rreth diellit spanjisht dhe të gëzojnë harton ngjyra që i rrethojnë!

Sala Hipòstila, Park Güell Sala Hipòstila shumë mirë mund të jetë pjesa më elegant e parkut dhe nuk duhet të jenë të humbura në vizitën tuaj! Originally menduar të funksionojë si një treg, Dhoma hypostyle është presë në një masë të kolona dorik pemë trunk stilit që shërbejnë për të mbajtur deri në çati, si dhe kullimin shiut përmes cores tyre uritur në një rezervuar më poshtë. Edhe më mozaik harton ju presin këtu ... këtë herë në tavan!

Para se të largohen nga parku, mos harroni të rritje deri në majë të kodrës ku Kalvari pret - tre kryqe guri mund të gjenden në përgjim ku Gaudi kishte planifikuar fillimisht për të ndërtuar një faltore.

Shtëpia e Gaudi-së - afër dhe personale Gaudí House Museum, Park Güell

Muzeu Gaudi House, ku ky arkitekt i famshëm jetuar për gati 20 vjet, pret një koleksion të mobiljeve dhe objekteve të projektuar nga gjeniu katalanisht. Shtëpia ka katër kate, me tokë dhe katin e parë të hapur për publikun, dhe bodrum mbetur të mbyllura.

Këtu ju mund të habitur me piktura, vizatime dhe elemente të hekurt në shfaqje në kopsht, që konsiderohen të jenë më të vlefshme e mbledhjes.

Pra, në qoftë se ju pëlqen zërin e Park Guell, ne ju sugjerojmë të kap një shportë piknik dhe të lënë ngutje dhe nxitim e Barcelonës pas si ju kreu në drejtim të kësaj zone të harlisur në periferi të qytetit! Kjo është gjithashtu një vend i madh për të vizituar qoftë se ju jeni të udhëtojnë në Barcelonë me fëmijët si të rinjtë janë të sigurt për të kujtuar këtë parajsë të gjallë përgjithmonë!

Si për të arritur atje:

Duke Metro - Lesseps (L3) dhe ndiqni shenjat në park.

Me autobus - 24, 31, 32, H6, 92 nga Placa Catalunya

Tarifa Pranimi: Hyrja në park do të kushtojë 8 € si i 25 tetorit 2013. Për më shumë informacion shkoni në faqen e internetit Park Guell.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Places dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

One Response to Park Guell - Një Parajsa Colorful në Barcelonë!

  1. Fun në Barcelonë thotë:

    Vend fantastik!

    Ne kemi biseduar për këtë disa javë më parë. Ne shpresojmë se hyrja do të jetë ende i lirë. Ne duam të gjithë të bashkohen me atë!

    Have fun 😉

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>