Një Udhëzues i shkurtër për Muzetë më të mira në Barcelonë

MNAC Muzeu, Barcelona

Nëse jeni duke kërkuar për një përvojë të gjithanshëm kulturor, duke vizituar disa nga muzetë në Barcelonë duhet patjetër të jetë krye të tuaj për-bërë lista. Me ekspozitave pafund dhe tërheqjet, nga artit surrealist Dali në versionet miniaturë e Barcelonës gdhendur në çokollatë, muzetë e Barcelonës t'ju japë një vështrim nga afër në disa nga veprat më të vlerësuar të qytetit. Plus, me shumë ngjarje, tregon, aktivitete dhe punëtori ndodh në këto vende të mrekullueshme, ka diçka për të gjithë familjen për të shijuar. Për më tepër, në qoftë se jeni duke menduar të qëndruar në një nga shumë apartamente të Barcelonës në tremujorin e gotik ose zonave Raval, atëherë ju patjetër nuk do të duhet të udhëtojnë larg për të marrë në disa nga muzetë më të mirë në Barcelonë!

Këtu ju jap vetëm disa nga të preferuarat e tona:

Picasso Museum, Barcelona 1. Muzeu Picasso

Një nga piktorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Pablo Picasso, gjetur shumë frymëzim në kryeqytetin katalanas, kështu që natyrisht vijon se disa nga veprat e tij më të mira janë shfaqur me krenari në Muzeu Picasso të Barcelonës. Me më shumë se 4,500 copë nga ana e njeriut që solli kubizëm në ballë të industrisë gjatë fillim të shekullit të 20-të, të gjithë, nëse një njohës të artit ose një piktori nis të lulëzojë, është e sigurt për të gjetur frymëzim në eksponatet e këtij artisti të talentuar. Për më shumë informacion, shikoni faqen e internetit Picasso Muzeu.

Si për të arritur atje: stacion C / Montcada 15. Metro: Jaume I

2. MACBA

Preferojnë diçka pak më bashkëkohore? Nëse është kështu, kreu në Museu d'Art Contemporani Barcelonës, i njohur gjithashtu si MACBA. Shtëpi për disa prej artit më me ndikim nga mesi i shekullit 20 e tutje, nuk është zgjedhja më të mirë të muzeut për ata që duke kërkuar për të shijuar diçka më shumë up-to-date. Plus, ky muze është i njohur për ngjarjet e saj dhe koncerte, kështu që të mbajë një sy në faqen e internetit MACBA për lajme në emrat e fundit të mëdha për të goditur skenë në këtë vend jashtezakonshme.

Si për të arritur atje: Placa dels engjëjve: 1. Metro Station: Universität (L1)

3. CosmoCaixa Muzeu Cosmocaixa, Barcelona [Photo via Facebook Places to Visit]

Muzeu CosmoCaixa e Shkencave është vendi i përsosur për të vizituar qoftë se ju jeni në një pushim të familjes në Barcelonë. Me duart-në ekspozitave dhe aktiviteteve, një planetar, dhe një mahnitshme 1000m 2 rekreacion të Amazon rainforest, ky muze është ideale nëse keni nevojë për diçka për të bërë në një nga ato ditë të rralla shi në Barcelonë, veçanërisht nëse ju jeni në qytet me fëmijët. Për më shumë informacion mbi ekspozitat e tanishme, shikoni faqen e internetit CosmoCaixa.

Si për të arritur atje: C / Teodor Roviralta, 55. Me tren: Merrni L7 (FGC) nga Placa Catalunya në Avinguda Tibidabo, dhe pastaj kaloni në 196 Autobus.

4. Muzeu Kombëtare e Arteve e Katalonjës

Për ata që dëshirojnë për të fituar një kuptim më të thellë të të gjitha gjërave Katalonisht, një udhëtim në Muzeun Kombëtar të Artit të Katalonisë është e sigurt për t'iu përgjigjur të gjitha pyetjeve tuaja. Nga skulptura të fotografisë, gravura me postera dhe piktura në fjalë e sajuar, vizitorët në MNAC do të marrë një vështrim nga afër në historinë e artit katalanas, nga periudha romake të gjithë rrugën në mes të shekullit të 20-të.

Si për të arritur atje: Palau Nacional, Parc de Montjuic. Metro stacionin: Spanjë (L1 ose L3)

Barcelona Chocolate Museum 5. Barcelona Muzeu çokollatë

Dhëmb i ëmbël? Muzeu çokollatë në Barcelonë, i njohur si Museu de la Xocolata, ofron një eksperiencë të paharrueshme. Luftuar të kërkojnë që të chomp në Sagrada Familia si të bëni rrugën tuaj rreth hapësirës, ​​duke marrë një vështrim në të gjitha gjërat Barcelona gdhendura në çokollatë, ndërsa të mësuarit në lidhje me historinë e fasule kakao në Spanjë dhe recetave të ndryshme të përdorura për të krijuar këtë rostiçeri kënaqshëm ! Një domosdoshmëri për ata që vizitojnë Barcelona me fëmijët!

Si për të arritur atje: C / Comerc, 36. stacion Metro: Jaume I

6. Dali Museum

Për vjedhës përgjim në një koleksion privat nga ana e famshme botërore artistit surealist, Salvador Dali, të jetë i sigurt për të kontrolluar nga Real Circulo ARTISTICO Muzeun e Barcelonës. Muzeu pret 44 skulptura origjinale nga mbledhja mpiksje, i frymëzuar nga tema që variojnë nga erotizëm të Don Kishotit. Për ato Dali-të varur atje të cilët duan të shohin pak më shumë, ne rekomandojmë një ditë udhëtim në Figueres ku ju do të gjeni Muzeun Dali, sigurt për të kënaqur të gjitha kuriozitete tuaja në lidhje me këtë artist misterioze.

Si për të arritur atje: C / harqeve, 5. stacion Metro: Jaume I

7. FC Barcelona Muzeu FC Barcelona Museum, Interactive Zone

Një udhëtim në Muzeun Camp Nou është një domosdoshmëri për çdo tifoz footy vizituar Barcelona! Shtëpi për një rast xhami me të gjitha trofeve të ekipit në ekran, si dhe një ekran gjigand interaktive touch e cila ju lejon të hyni në detaje skuadrën që nga ajo u themelua nga Joan Gamper në vitin 1899, kjo me të vërtetë do të jetë një eksperiencë të paharrueshme për çdo lover futbollit. . Një seksion i veçantë i dedikuar për vlerat e FC Barcelona është gjithashtu në shfaqje "Mes Que Un Club", motoja e ekipit që do të thotë "më shumë se një klub," është përcaktuar nga katër idealeve; Identiteti Katalonisht, universaliteti, angazhim social dhe përkushtim demokratik. Për më shumë informacion dhe qasjes, vizitoni faqen e internetit FC Barcelona. iVisca Barça!

Si për të arritur atje: C / d'Aristides Maillol. Metro stacionin: Les Corts (L3) ose Collblanc (L5)

Sagrada Familia, Barcelona 8. Gaudi, Gaudi, Gaudi ...

Është e vetëkuptueshme se një udhëtim në Barcelonë nuk do të jetë i plotë pa kaluar kohë admiruar veprat e mahnitshme e arkitekti i famshëm katalan, Antoni Gaudi. Të jetë i sigurt për të kontrolluar nga Familia Sagrada Muzeu drejtë në vendin e kryeveprën e tij të papërfunduar, si dhe ekspozita në Casa Batlló! Ju mund të shikoni edhe rezidencën e këtij arkitekti të mahnitshme në shtëpi Gaudi në Park Guell, i cili është tashmë e hapur për publikun, duke lejuar vizitorëve një shans për të marrë edhe më afër gjeniu katalanisht!

– Sagrada Familia Metro Station (L2 or L5). Casa Batlló – Passeig de Gràcia Metro Station (L2, L3 or L4). Park Güell – Lesseps Metro Station (L3), or bus 24 from Plaça Catalunya. Si për të arritur atje:.. Sagrada Familia - Sagrada Familia Metro Station (L2 ose L5) Casa Batllo - Passeig de Gracia Metro Station (L2, L3 ose L4) Park Guell - Lesseps Metro Station (L3), ose autobus 24 nga Placa Catalunya .

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, shtëpi, Vendet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>