Tibidabo në Barcelonë: diçka për të gjithë

Tibidabo Ferris Wheel, Barcelona

Plazhet e Barcelonës janë një hit i madh me pushuesit, por kjo nuk do të thotë se malet që rrethojnë këtë metropol aktiv nuk duhet të merrni një vështrim-në me vizitorët too! Në pikën më të lartë të gamë të bukur Collserola, ju do të gjeni malin Tibidabo. Një nga atraksionet të njohura në Barcelonë, këtu ju mund të gëzojnë rides parkun zbavitës vjetër në Spanjë, kënaq në disa ngrënie gjobë nën yje dhe të marrë një shëtitje deri në pikën më të lartë për disa pamje spektakolare të qytetit. Ka edhe alternativa të marrësh me qira një nga shumë apartamente në Barcelonë vendosura në ultësirë ​​e malit, për pamje të mahnitshme çdo ditë! Më poshtë ju do të gjeni vetëm disa nga vendet më të mira për të shkuar për të marrë maksimumin e aventurën tuaj Tibidabo në Barcelonë.

Amusement Park Tibidabo

Tibidabo Amusement Park, Barcelona Amusement Park Tibidabo ka qenë një element kryesor të kryeqytetit katalanas që nga ana e shekullit 20, dhe nuk duhet të jenë të humbura në udhëtimin tuaj në qytetin Gaudi-së! Si një nga parqet aventurë të vjetra në botë, rides këtu do të lëvizje larg nga ngutje dhe nxitim të Las Ramblas për një fun-mbushur ditë jashtë! Ne ju sugjerojmë të bëni rrugën tuaj zonën Sky Walk, hop në bordin e avionit të vogël të kuqe dhe humbin veten në frikë e pikëpamjeve jashtëzakonshme të Barcelonës. Nuk ka udhëtim në një park aventurë do të jetë i plotë pa karamele-pe për të pastruar, në mënyrë të sigurt për të rrëmbyer disa si ju të gëzojnë një udhëtim në tradicionale Tibidabo Ferris Wheel. Për ato film-buffs atje, mos harroni të kalojnë disa kohë në vendin ku një pjesë e hit filmit Woody Allen "Vicky Cristina Barcelona" u qëllua! Për më shumë informacion për çmimet, bileta dhe kohën e hapjes, vizitoni faqen zyrtare Tibidabo Amusement Park.

Si për të arritur atje:

Me tren: Merrni L7 (Brown Line) nga Placa Catalunya në Avinguda Tibidabo. Ju lutemi të marrë parasysh; kjo është një Renfe (FGC) operuar tren, kështu që ndiqni shenjat. Nga atje, ju mund të zgjedhë për të historike Tramvia Blau, hipur gjatë gjithë rrugës për të ndaluar e fundit, placa del Doktor Andreu. Në këtë pikë, ju jeni në gjysmë të rrugës deri në mal, dhe për të marrë në parkun zbavitës, ju keni për të marrë teleferik.

Me autobus: Catch T2 Tibibus nga Placa Catalunya (rreth 2.60 €, e cila rimbursohet kur ju bleni një biletë për të hyrë në park.)

Cor Tibidabo Kisha Sagrat

Një pamje unmissable nga çdo pjesë e qytetit në një natë të kthjellët, kisha Tibidabo, Sagrat Cor - Sacred Heart Church, Tibidabo i vendosur në krye të malit mbi 500m mbi nivelin e detit, është shtëpia e Tempullit Expiatori del Sagrat Kor (Kisha e Zemrës së Shenjtë). Kjo kishë mori 60 vjet për të ndërtuar dhe është konsideruar të jetë një nga strukturat më të rëndësishme neo-gotik në Barcelonë. Ju mund të arrijnë këtë mrekulli arkitektonike duke marrë Tramvia Blau dhe teleferik në samitin e Tibidabo, i cili është një udhëtim historik në vetvete, si dy tramvaj dhe treni u ndërtuan në 1901!

Duke ecur dhe Hiking në Tibidabo

Për ata që kërkojnë një ditë larg nga rrugët e zënë Barcelonës në kërkim të një pasdite kaloi admiruar bukurinë e natyrës, një udhëtim Tibidabo shëtitje mund të jetë vetëm ajo që ju jeni duke kërkuar për? Ofrimi i një arratisje të gjelbër, varg Collserola Mountain është ideale. Me shumë këmbë dhe ecje turne në dispozicion, kjo është e sigurt për të rrumbullakët përvojën tuaj Tibidabo. Provoni 4.2km gjurmët nga Museu de la ciencia në kulmin e Tibidabo, duke ofruar pamje të mahnitshme gjatë rrugës!

Muzeu CosmoCaixa

Për ata që jeni duke vizituar Barcelona me fëmijët, të jetë i sigurt që të shkojnë në CosmoCaixa Museu de la ciencia (Muzeu Science) pranë Tibidabo për disa ekspozita të mëdha interaktive. Me aktivitete interesante, si dhe një planetar, ky muze është ideale për të rinjtë të cilët preferojnë një përvojë duart-në. Muzeu është vendosur në ultësirë ​​e malit, pak para Avinguda del Tibidabo. Të jetë i sigurt për të kontrolluar nga faqen e internetit Barcelona Turisme për më shumë informacion dhe një listë të ekspozitave.

Si për të arritur atje: Me tren: Merrni L7 (FGC) nga Placa Catalunya në Avinguda Tibidabo, dhe pastaj kaloni në 196 Autobus.

Ngrënie dhe Nightlife

Fabra Observatory, Barcelona Pas një ditë të gallivanting gjithë këtij mali misterioze magjike, ju mund të gjeni veten të uritur. Pjesa tjetër e siguroi, restorante të ndryshme në Tibidabo janë të sigurt për të kënaqur çdo shije. Rekomandimi ynë është El Mirador de la Venta, cila palë ushqim i madh me pamje spektakolare ... ju nuk mund të shkoni! Çiftet e gabuar duke vizituar Barcelona duhet të bëjnë rrugën e tyre në Observatori Fabra për një darkë të këndshme në një tarracë të izoluar, një turne të golden- Ndërtesa kube dhe shans për Star-ia ngul sytë nëpër një nga teleskopët më të vjetra të Evropës! Plus, ju gjithmonë mund të rezervoj një nga shumë apartamenteve të Barcelona afër Tibidabo, dhe të gëzojnë pikëpamjet e shumë vetë tuaj romantike e qytetit çdo natë!

Duan të kalojnë një natë në mesin e elitës së Barcelonës, ndërsa rastësisht sipping në një koktej të ftohtë? Atëherë të jetë i sigurt që të shkojnë në Placa del Doktor Andreu, ku ju do të gjeni ekskluzive Mirablau dhe Mirabé bar / klube nate.

Si të merrni për të Observatorit Fabra: Me tren: Nga Placa Catalunya, të marrë FGC Line S1 ose S2 të peu de la teleferikut. Kalo në teleferik nga Vallvidrera inferiore ndaj Vallvidrera Superior, dhe pastaj të kapur 111 autobus.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Places dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>