Festivalet Barcelona: quirky Katalonje zakonet dhe traditat

Correfoc, La Festa Major de Gracia, Barcelona

Nëse jeni të vijnë në Barcelonë ju keni për të dëshmuar festivalet e qytetit të dorës së parë për të kuptuar plotësisht pse kryeqyteti Catalan është i njohur për të hedhur disa nga Fiestas më të gjallë dhe emocionuese në Evropë! Populli i Katalonjës festuar shumë gjëra nga festat fetare për garat e lagjeve, të cilat përfshijnë disa të mrekullueshme, edhe pse ndoshta pak e çuditshme, ritualet dhe traditat. Nga djegur zjarr-shkon në kullat e njeriut që arrijnë deri në 8 tregime të lartë, ata që vizitojnë qytetin Gaudi-së janë të sigurtë se do të jenë të intriguar, dhe i frymëzuar edhe nga doganat ngjyra katalanisht në pritje të tyre në festivalet e Barcelonës!

Këtu ju japim disa nga të preferuarat e tona:

Correfoc

Correfoc Devil, Barcelona Për një përvojë të sigurt për të marrë zemrën tuaj pompimit, kokë për ngjarjen më të pritura gjatë vjetor Festes de la Merce:Correfoc! Kjo 'zjarr-drejtuar "përbëhet nga dragons, demonëve dhe variacionet e shumta të' bestiari de foc '(kafshët e zjarrit) të cilët kryejnë vallet dhe parada, ndërsa shkëndija si qielli dritat deri me rreth 80.000 fishekzjarre! Pjesa tjetër e siguroi, në qoftë se ju nuk mund të bëjë Festes de la Merce, kjo paradë cëcëritës mund të shihet në shumë festivale të tjera në Barcelonë gjatë vitit.

Ku për të parë atë: Ju do të gjeni Correfoc në shumë festivale dhe ngjarjet në Barcelonë, por më i madh është Correfoc në Via Laietana në Festes de la Merce në shtator të çdo viti.

La Sardana

Stili bie shumë në sy dhe i shkëlqyer i Flamenco është ai që është i njohur në të gjithë botën, por Sardana, Official Dance of Catalonia Barcelona ofron një alternativë joshës: i Sardana! Valle zyrtare e Katalonjës është më së miri si kërcimtarë bashkuar duart me armë të ngritura, duke formuar qarqet e cila rritet më të mëdha dhe më të mëdha, si shumë njerëz të bashkohen në. Një valle jashtëzakonisht të disiplinuar, një lider në secilin rreth siguron lëvizjet e saktë dhe kohën e saktë. Cobla (një grup 11-personi me woodwind, bronzi dhe daulle lojtarë) ofron sfond muzikë për këtë Bop tradicionale.

Ku për të parë atë: Kjo valle mund të shihet në festivalet fetare dhe ditë të gjatë tubimeve, si dhe çdo të shtunë jashtë Katedrales Barcelonës gjatë muajve të verës.

Castellers

Castellers, Barcelona Kjo është një nga traditat më të lë pa frymë dhe të rrezikshme të kryeqytetit katalanisht. castellers janë trupa që të ndërtuar kulla e njeriut deri në 8 histori të gjatë, duke lënë spektatorët mbajnë frymë e tyre dhe me padurim duke shpresuar se askush nuk bie. Nivelet janë ndërtuar si ekipi me kujdes ngjitet lart njëri-tjetrin, me pom de Dalt (Kulla Dome) në pikën më të lartë. Këtu një fëmijë të vogël duhet të kalojnë në krye të strukturës dhe të shpejt rrëshqitje përsëri poshtë në anën tjetër. Gozhdë-thumbues stuff!

Ku për të parë atë: Të gjitha festivalet Barcelona, ​​si dhe në mëngjes e Ditës Kombëtare (shtator 11-) Katalonjës-së, normalisht në përmendoren një Rafael de Casanova.

Bastoners

Një porosi të veçantë Katalonje, i njohur si Ball de Baston s, sheh një grup të Bastoners, Barcelona individët vallëzimi ndërsa shkop luftuar! Që daton në 1150, kjo është një nga traditat më të vjetra Katalonjës-së. Valltarët, i quajtur Bastoners, të vijë deri në dy radhë kundërta, përleshje shkopinj me njëri-tjetrin. Uluni mbrapa dhe të gëzojnë këtë porosi mesmerizing Catalan, ndërsa një tub Tabor, shawm apo gajde ofron sfond muzikor për këtë Jive pazakontë!

Ku për të parë atë: të gjitha festivalet tradicionale Katalonje. Të jetë i sigurt për të kapur ata në veprim në Festa Major de Sants çdo gusht.


Gegants dhe Capgrossos

Giants and Bigheads, Barcelona Festivals Asnjë Festivali Barcelona do të jetë i plotë pa këto shifra të tepërt, ngjyra dhe imagjinative papier-mache vallëzimi nëpër rrugë! Gegants dhe Capgrossos (gjigandët dhe kokat e mëdha) janë aq shumë një pjesë e Barcelonës si harton Gaudi-së janë. Çdo lagje është e përfaqësuar nga një karakter të ndryshëm gjallë dhe këto shifra zbavitëse zakonisht shfaqen si pjesë e aktit të hapjes për çdo festival në Barcelonë.

Ku për të parë atë: La Merce festival çdo shtator, si dhe partitë e vogla fqinje si Festa Major de Gracia çdo gusht.

Duan të shohin disa nga zakonet e gjallë deri-ngushtë? Zgjidhni një nga shumë apartamente në Barcelonë në afërsi të qendër të qytetit ose në rrethin gotik të qytetit dhe ju do të jetë i sigurt për të kapur të paktën një nga këto tradita quirky gjatë qëndrimit tuaj. Kush e di, ju mund të gjeni edhe ballkon tuaj ju jep pikë e mirë favorshme të përjetojnë tregon!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , Ngjarje dhe tagged , , , , , , , , , . Bookmark Permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>