Tarragona - Explore të rrënojat romake e Katalonjës

Tarragona, Costa Dorada

Udhëtuar prapa në kohë sa ju të humbni veten në mes të arkitekturës romake të habitshme, ujësjellës e lashta dhe ndërtesave mesjetare në një qytet që ishte një nga kryeqyteti i Perandorisë Romake: Tarragona. E vendosur vetëm një orë jashtë Barcelonës, në jug të Katalonjës, ky qytet i bukur bregdetar bën për një largim të madh nga gumëzhimë e Barcelona. I ndodhur në Costa Dorada, Spanjës 'Artë bregdetare, zona mirëpret vizitorët nga të gjitha anët e botës të cilët kanë ardhur për të admirojnë rrënojat e tij të mahnitshme romake, plazhe të mrekullueshëm mesdhetare, dhe rrugicat piktoreske që janë të zbukuruar me pemë me ngjyra të ndezura portokalli. Për ata që kërkojnë një shëtitje fun familjes apo edhe një tërheqje romantike, Tarragona (ose TERRACO, për të dhënë atë emrin e saj të lashtë), ka shumë për të ofruar të gjithë.

Roman Tarragona - gërmadha, amfiteatrot dhe ujësjellës

Tarragona Amphitheater

Tani një Trashëgimisë Botërore të UNESKO Site, rrënojat Tarragona janë të njohur të jetë një nga më të mirë të ruajtura në Europë. Me të gjitha vendet e lashtë romake brenda një shëtitje pesëmbëdhjetë minuta nga njëri-tjetri, ju lehtë mund të udhëtojnë të gjithë në këmbë. Ne rekomandojmë duke filluar nga shkon poshtë rrugës kryesore të qytetit, Rambla Nova, ku ju do të gjeni Foro de la Colonia, Forumin provinciale dhe Muzeun Arkeologjik Kombëtar të jenë lehtë të arritshme. Mos harroni të ndaluar në fund të Rambla ku pikëpamjet mahnitëseDetit Mesdhe ju presin nga famshme balcon del Mediterraneo. Ja, ju do të jetë në gjendje për të parë nga mbi 2 nd shekullin amfiteatrin romak, i cili dikur nikoqir lufton gladiator për kënaqësinë shikimin deri në 15.000 spektatorë!

Drejt anën tjetër të Rambla Nova ju do të vijnë të gjithë në "Qytetin e Vjetër ', ku pretorium dhe oferta Cirku Kompleksi edhe një vështrim në thellësi në këtë periudhë të shkuara.

Faqet e tjera të rëndësishme përgjatë rrugës:

  • Ferreres Ujësjellës
  • Romak Wall
  • Tarragona Katedralja (edhe pse jo në një grumbull gërmadhash romak, kjo katedrale e bukur është më patjetër me vlerë një vizitë)

Dining Bare dhe Nightlife në Tarragona Placa de la Font, Tarragona

Pas një dite të gjatë të ndonjë gjë interesante, ju mund të gjeni veten të jetë pak disi i uritur! Pjesa tjetër e siguroi, Tarragona ka shumë për të ofruar në mënyrë të shijshme shijshme. Bëni rrugën tuaj për placa de la Font, sheshin kryesor të qytetit, ku ju do të gjeni shumë bare, kafene dhe restorante që shërbejnë deri enët e shijshme mesdhetare, duke filluar nga Paella ushqim deti të freskëta për makarona. Për turmën më të re, kjo zonë historike ka edhe një klubet e natës pak. Ne sugjerojmë kontrolluar nga 'El Cau', një klub nëntokësore vendosur në një kasafortë cirku romak!

Golden Sands e Tarragona

Tarragona, Costa Dorada Tarragona mund të nderuar për arkitekturën e saj romake, por ka shumë më shumë për t'u zbuluar në dhe rreth qytetit, të tilla si gjobë e saj, plazh artë që shtrihen një 211km dajak. Pse jo të marrë një pushim nga ndonjë gjë dhe të zgjedhin për një ditë nën diell spanjoll së bashku me ujërat bruz e Detit Mesdhe?

Vendosur vetëm një shëtitje të shkurtër apo udhëtim me autobus larg nga qendra e qytetit, plazhi Arrabassada është një nga plazhet më të njohura Tarragona së. Plazh gjobë, ujërat e ngrohta dhe rrjeta volejbolli bëjnë këtë një preferuar në mesin e familjeve me fëmijë dhe një vend i madh për t'u çlodhur, too.

Një plazh i preferuar është Playa Larga, e cila ofron Rentals ski jet dhe disa nga restorante mirën ushqim deti në Tarragona, duke e bërë atë vend ideal që të ketë pak argëtim gjatë ditës, atëherë lëshohem gjatë natës!

PortAventura Theme Park PortAventura Water Park, Costa Dorada

Për familjet me fëmijë që kërkojnë një ditë të vërtetë të paharrueshme jashtë, ne rekomandojmë theme park, PortAventura! Vetëm disa minuta nga Tarragona City, ky shesh 34,000 park aventurë metër është një ide e madhe për ata që vizitojnë zonën me fëmijët. Nga me shpejtësi të lartë coasters rul, të kalërimi më shumë qetësues për të rinjtë, si dhe një park ujor, shpenzimet e një ditë në PortAventura duhet patjetër të jetë në majë listën tuaj të gjëra për të bërë në Costa Dorada!

Si të merrni për të Tarragona nga Barcelona:

  • Transporti publik: trenat Renfe nga stacioni Sants (. Rreth 1 orë)
  • By Car: Merrni AP7 autostradës (rreth 80 km nga Barcelona.)

Pra, nëse ju preferoni kundruar në bukurinë absolut të këtij qyteti historik, apo shpenzimet disa kohë në plazhet e pacenuar, një ditë udhëtim në Tarragona ofron largim të përsosur nga ngutje dhe nxitim Barcelonës. Dhe, në qoftë se ju dëshironi të humbni veten në këtë Perandorinë Romake për më shumë se vetëm një ditë, me qira një apartament në Costa Dorada, dhe të përjetojnë mbetjet e fuqishme e këtij kryeqytetin e lashtë romak në ritmin tuaj.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Places dhe tagged ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>