Barcelona: Një Haven çokollatë

Kakao Sampaka, Barcelona

Shije e ëmbël, të kënaqshme dhe Addictive e çokollatë është një fenomen në të gjithë botën. Njerëzit nga të gjitha anët e globit do të bien dakord se çokollata është një trajtojnë shijshme pamohueshme! Dhe për ata që dëshirojnë të përjetojnë gjithçka që bathë kakao ka për të ofruar, qyteti i Barcelonës është një destinacion ju absolutisht duhet për të vizituar. Me disa nga dyqanet me çokollatë më të këndshëm, kafene dhe restorante në Evropë, një turne nëpër kulturën e çokollatë në Barcelonë, është një domosdoshmëri! Kënaq dhëmbin e ëmbël, ndërsa ju të mësoni të gjithë rreth origjinës së këtij trajtojnë ëmbël nga dyqanet spanjolle çokollatë dhe e famshme Museo de la Xocolata në kryeqytet katalanisht.

Çokollatë në Barcelonë: A Tale Sweet

Futet më shumë se 500 vjet më parë, disa mund të thonë se çokollata është tani një element kryesor në qendër kulturore të Barcelonës. Pas pushtimit perandoritë Mayan dhe Aztec e Amerikës Qendrore, Hernán Cortés ishte njeriu përgjegjës për sjelljen e bathë kakao në Spanjë, dhe më pas futjen e një pije të re të quajtur "chocolatl '. Kjo pije ka qenë i ftohtë, pije çokollatë me bazë, dhe është bërë fillimisht me speca djegës, si dhe vanilje dhe flavorings tjera. Pija ende mund të gjenden rreth Spanjë sot, edhe pse disa punë me detektivë mund të jetë e nevojshme për të gjetur atë!

Gjatë viteve, çokollatë ka kaluar nëpër shumë ndryshime, duke përfshirë edhe procesin e ëmbëltuese. Aktualisht, kjo kënaqësi sheqer mund të gjenden në shumë forma dhe madhësi të gjithë Barcelona, ​​dhe me shije pafund, çdo shije do të jetë satisfie Xocoa Chocolate Store, Barcelona d.

Barcelona është gjithashtu të presë disa nga confectionaries më të njohur në Evropë, duke përfshirë Xocoa, një dyqan i specializuar artin e çokollatë. Me shije duke filluar nga piper Jamaican në Rozmari, si dhe çokollata në bazë të produkteve të trupit, ky dyqan është padyshim një vlerë të vizitës. Një çokollatë dyqan i dukshëm në Barcelonë është Cacao Sampaka. Një dyqan që e specializuar në shitjen e përbërësve çokollatë për gatim, përhapet çokollatë, si dhe fondues çokollatë dhe salcat, ju jeni të sigurt për të lënë me një trajton disa!

Barcelona çokollatë Muzeu: një tërheqje Sweet

Për ata të interesuar në historinë e pasur e fasule kakao, një udhëtim Muzeun çokollatë Barcelonës është e sigurt për t'iu përgjigjur të gjitha pyetjeve tuaja. Shtëpi për pasticerie Sporti Barcelonës, vizitorët mund të marrin një sy se si është bërë çokollatë, si dhe të shihni statujat çokollatë skalitur me dorë - mjaft e mirë për të ngrënë!

Chocolate Statues, Chocolate Museum in Barcelona Guests janë të përshëndet me hyrjen në këtë muze fantastik nga një majmuni gjigant çokollatë të bardhë, i njohur si dëborë. Ata janë pastaj dorëzuar bar e tyre të çokollatë të përtyp në si ata enden nëpër ndërtesë, duke marrë një turne nëpër statujat shumë çokollatë dhe monumenteve që variojnë nga Minnie Mouse dhe Louis Armstrong, për Sagrada Familia dhe krijimet nga Parc Guell: bërë të gjitha jashtë çokollatë të këndshëm!

Vizitorët janë dhënë edhe mundësinë për të shfletuar makineri tradicional që është përdorur më parë për të bërë çokollatë. Një vështrim në thellësi ofrohet në tërë procesin e krijimit çokollatë, nga zgjedhjen e bathë kakao në minutën ju kënaq në të!

Në qoftë se ju jeni duke bërë rrugën tuaj të Barcelonës me fëmijët, të jetë i sigurt për të bërë kohë për një seminar të veçantë të quajtur "Artistët çokollatë": një program një-orësh, ofrohet çdo ditë, duke u fokusuar në krijimin e figurines çokollatë.

El Museu de la Xocolata është e vendosur në Carrer de Comerc, 36, të drejtë të gjithë nga Parc de la Ciutadella. Muzeu është i hapur prej të hënës deri të shtunën, ora 10 në 7 dhe orës 10 deri 3pm të dielave me një tarifë hyrje prej rreth 5 €.

Nevojë për një Fix çokollatë? Chocolate con Churros, Barcelona

Një udhëtim në Barcelonë nuk do të jetë i plotë pa një shije e delikatesë tradicionale të njohur si Churros con çokollatë! Përshkruhen si të gjata, donuts hollë, dusted me sheqer, Churros janë më së shpeshti gjenden në një formë lak dhe mund të gjenden në kafenetë tipike spanjolle njohur si Granjas. Në mënyrë tipike, Churros janë shërbyer me një çokollatë të nxehtë në mënyrë të trashë dhe të butë që mund të jenë të gëzuar me një lugë, por ajo është e zakonshme të kridhem churros tuaja në pije e ëmbël për të marrë një shije të vërtetë autentike të ëmbëlsirë spanjolle.

Crema Catalana, Barcelona

Qyteti i Barcelonës është shtëpi për shumë Granjas, edhe pse disa mbesin të jetë thesaret e fshehura. Të Granjas më të famshme përfshijnë La Pallaresa, të vendosura në një rrugë të njohur mirë për çokollatë në Barcelonë: Carrer de Petritxol. I ndodhur në tremujorin e gotik, kjo kafene simpatik pak është gjithmonë aktiv me banorët dhe turistët njësoj. Njohur më së shumti për Churros saj dhe çokollatë të nxehtë, La Pallaresa gjithashtu ofron kënaqësitë tjera të ëmbël të tilla si Catalana crema dhe muffins.

Pra, nëse ju thjesht dëshironi që të kënaq në një trajtojnë ëmbël herë në një kohë, apo e konsideroni veten një njohës çokollatë, duke përjetuar kulturën e çokollatë në Barcelonë është sigurisht një vlerë fetë e kohës tuaj duke vizituar këtë qytet të mahnitshme. Dhe për ata të marrë me qera një nga shumë apartamente në Barcelonë, mos humbasë tradicionale churros con çokollatë apo mundësinë për të humbur veten në rrugë të cilat janë të veshur me confectioneries unike. Nuk ka udhëtim do të jetë i plotë pa një vizitë në Muzeun çokollatë ekstravagante ... kjo është mundësia juaj për të shijuar një shijshme më të shijshme të kryeqytetit katalanisht, dhe madje edhe të marrin pjesë nga ajo shtëpi si një suvenir për chocoholics në familjen tuaj!

Check out video të banesën e Barcelonës për Churros çokollatë con!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Restorante dhe Ushqimit, Shopping dhe tagged ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>