El Lindur Barcelona: Të gjithë ju duhet të dini për këtë Beautiful 'Barrio "

Barcelona: Passeig del Born

El lindur, i njohur gjithashtu si La Ribera, është thënë të jetë një nga lagjet coolest Barcelonës dhe është shtëpi për disa prej muzeve më të mrekullueshme, bare autentike dhe veshje hyjnore dyqane Boutique në qytet. Humbin veten në labirint e rrugëve në këtë qytetvjetër 'Barrio' të kryeqytetit katalanisht. Ngushtë, por të ftuar, rrugica, duke shfaqur një arkitekturë interesante, janë të përsosur për të zbuluar shije të reja, suvenire pazakontë dhe rroba që i përshtaten çdo stil. E gjithë kjo çiftëzohet me një atmosferë energjike dhe bashkëkohore e bën El lindur një të veçantë 'duhet-shih "në udhëtimin tuaj në Barcelonë!

Awe arkitektonike

El Born: Basílica Santa María del Mar Kjo lagje të veçantë është shtëpi për disa prej arkitekturës më të njohur në qytet, pasi ajo pret disa ndërtesa të cilat kapjen format e pastër të dy katalanisht-Gotik dhe harton moderniste arkitektonike. Një nga këto është i madh bazilika Santa María del Mar, një ndërtesë që pa dyshim duhet të jetë në tuaj "vende për të parë 'itinerar. Ndërtuar në një habitshme 55 vjet, kjo është e vetmja kishë kurrë të përfundojë në Barcelonë, dhe një preferuar në mesin e vendasit dhe turistët njësoj.

Si për të arritur atje: PL. Santa María. Metro Station: Jaume I (L4)

Në anën tjetër të spektrit, një do të gjeni Palau de la Musica CATALANA, respektohet gjerësisht si një nga ndërtesat më përfaqësuese të catalan-modernist El Born: Palau de la Música Catalana stil. Teknikisht, nuk gjendet në El Lindur 'Barrio', kjo kryevepër mund të gjendet në zonën fqinje Sant Pere, e cila është vetëm një shëtitje të shkurtër larg, dhe duhet të jetë në majë të "duhet të shohim" itinerarin tuaj. Kjo ndërtesë ka vlera të rëndësishme si ajo shtëpi selinë e Orfeo català, një institucion të vjetër të shekullit të formuar për të mbështetur muzikën dhe kulturën katalanisht. Harton mbresëlënëse në brendësi janë veçanërisht të lë pa frymë, si skulptura të dekoroj muret nga dyshemeja deri në tavan, me ndoshta fytyrë më të famshme është ajo e vetë Beethoven. Kjo ndërtesë madhështore ka luajtur të presë për qindra artistëve me famë botërore gjatë viteve, duke përfshirë Pablo Casals, Artur Rubinstein dhe Concerto Alban Berg për violinë dhe orkestër, e cila bëri premierën e tij botërore në këtë vend në vitin 1936.

Si për të arritur atje: C / Sant Pere. Metro Station: Urquinaona (L1 ose L4)

El Born: Picasso Museum Nëse ju jeni një njohës i artit apo vetëm një nga miliona shumë që gjejnë frymëzim qetë në shikimin piktura dhe forma të tjera të ndryshme të artit, një vizitë në Muzeun Pikaso është me siguri për ju! E vendosur në qendër të pesë pallateve mesjetare në El Born, ky homazh për një artist të mahnitshme do të transportojë përsëri në Mesjetare Barcelonë! Strehimi më shumë se 3800 të punimeve të Pikasos, një udhëtim në muze do të qartësojë marrëdhëniet thellë ai përbashkët me qytetin e Barcelonës, dhe se si ajo në fund të fundit ndikuar stilin e tij të njohur në botë artistike!

Si për të arritur atje: C / Montcada 15. Metro Station: Jaume I (L4)

Shijshme hyjnore El Born: El Xampanyet

Nëse të gjithë që ndonjë gjë e ka lënë ju uritur, pjesa tjetër e siguroi, mundësitë e eateries në El Lindur do të kënaqë çdo shije! Shëtitje poshtë në e famshme El n Xampa ende për disa tapas tradicionale dhe verë të gazuar të bardhë. Në pronësi të familjes që nga viti 1920, ky bar Barcelona është popullor me vendasit dhe ofron një shumëllojshmëri të snacks spanjolle, duke përfshirë prodhimet e detit, proshutë dhe të veçantë të shtëpisë, anchovies. Merrni një hap prapa në kohë dhe të gëzojnë trajton në këtë locale njohur, por mos harroni të urdhërojë Cava!

Si për të arritur atje: Carrer de Montcada, 22. Metro Station: Jaume I (L4)

El Born: Cat Bar Për të gjithë ata Vegans atje, nuk ka nevojë për t'u shqetësuar ... .El Born caters për të gjithë. Cat Bar ofron një përvojë të shijshme vegan, me një menu të gjerë që përfshin birra vegan, verërat vegan dhe burgers më të këndshëm vegan, edhe ngrënësit e mishit do të të lënë të kënaqur! Me muzikë live në ekran, ky bar ofron sfond i përkryer për një darkë në qytet. Për menu të plotë, vizitoni faqen e internetit Cat Bar .

Si për të arritur atje: C / Boria, 17. Metro Station: Jaume I (L4) Barcelona: Passadis del Pep

Për një përvojë më të pasura, dhe disa nga prodhimet e detit më të mirë në Barçit e l o n a, nuk duken më tej se Passadis del Pep. Themeluar në vitin 1979, ky themelimi ka fituar famë për gamën e gjerë të enëve që variojnë nga iberik shëruar proshutë, të kallamar fëmijën me hudhër dhe oriz të bardhë në një tavë të kënaqshme ushqim deti!

Si për të arritur atje: Pla de Palau, 2. Metro Station: BARCELONETA ose Jaume I (L4)

Shopping bujshme

Barcelona: Como Agua de Mayo Në nevojë për disa terapi të shitjes me pakicë? El Born është shtëpi për disa nga dyqanet quirkiest dhe dyqane dalluese projektuesi në Barcelonë. E vendosur në zemër të rrethit Born, ju do të gjeni Como Agua de Mayo. Ky një-e-nje-lloj dyqan nuk ofrojnë vetëm disa nga harton më të veçantë, por ajo është një këpucëve-blerësit ëndërr! Mendoni për veten si një i ri Carrie Bradshaw, me një buxhet të rreptë? Nëse është kështu, një udhëtim në Como Agua de Mayo me siguri do të kënaqë mall tuaj për këpucë pabesueshëm! Me disa prej veshjeve më të hollë femra, bizhuteri dhe natyrisht, këpucë, duke përfshirë designers Ailanto, Josep Font dhe Pedro García, ju nuk do të largohet duarbosh. Jo për të përmendur çorape mëndafshi, perla apo fjongo necklaces të, apo doreza qëndisur ... .Një sesion pazar është në rregull!

Si për të arritur atje: C / de l'ARGENTERIA, 43. Metro Station: Jaume 1 (L4)

Si për të arritur atje: C / Avinyó, 7. Metro Station: Liceu (L3) ose Jaume I (L4) El Born: Custo

Për Fashionista më të guximshme dhe extroverted, Custo është i sigurt për të kënaqur dëshirat tuaja më të fundit të veshjeve. Me një linjë që pasqyron të rinjve të gjallë në Barcelonë, harton shkojnë nga veshjet me ngjyra të ndritshme dhe të gëzuar stockings. Dhe, në qoftë se veshjet duken shumë ekstreme, Custo gjithashtu ka varg e saj të parfumeve, duke përfshirë edhe aromat për meshkujt, kështu që nuk ka asnjë justifikim për të humbas në një udhëtim për këtë Boutique bukur lindur!

Si për të arritur atje: PL. Olles, 7. Metro Station: Jaume I (L4)

El Born: Bubó Pastisseria Pas një dite të gjatë në qytet, ju mund të gjeni veten në nevojë për disa energji! Mos u shqetësoni, barrio flluska e lindur ka një ndalesë më të paharrueshëm për përvojën tuaj në pazar. Një-e-nje-lloj përvojë që ju pret në Bubo 'pastisseria' sigurisht shkon pashembullt. Me një dizajn të përshkruhen si të guximshme, quirky dhe thjesht inovative, ky dyqan ofron suvenire në formën e macaroons stoli, oxhaqet hollë e confections çokollatë dhe sheqer encrusted bonbons alte. Ne guxojnë që të mos gëzojnë!

Si për të arritur atje: C / Caputxes, 10. Metro Station: Jaume I (L4)

Nëse ju e konsideroni veten një njohës arti, një tifoz histori, një fashionista ose thjesht një turist në kërkim të përjetojnë gjithçka që Barcelona ka për të ofruar, El Lindur ofron një shije të elementeve mirën në kryeqytet katalanisht. Ju mund edhe të marrësh me qira një nga shumë apartamente të Barcelonës në El Lindur për udhëtimin tuaj dhe të gëzojnë të arkitekturës habitshme, gjellët e shijshme dhe dyqane bodacious që përbëjnë këtë lagje të bukur çdo ditë!

Kontrolloni këtë Apartament Barcelona Video Udhëzues për qarkun El Born!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , Places , Restorante dhe Ushqimit , Shopping dhe tagged , , , , , , , , , . Bookmark Permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>