Verë në Barcelonë: festivalet dhe festat

Festivalet Barcelona: Festival hidrolokator

Me verës vetëm rreth qoshe, qyteti i Barcelona është përgatitur për masat e turistëve të cilët janë të sigurt për të bërë rrugën e tyre në këtë pikë e nxehtë popullor spanjoll gjatë këtij sezoni cëcëritës. Festimet, festivale dheplazh me diell katandis këtë qytet destinacion i përsosur për një verë të paharrueshme Mesdheut. Kontrolloni disa nga festivalet më të mëdha që po ndodhin në Barcelonë këtë vit!

Primavera Sound Festival 2012 Barcelona Festivals: Primavera Sound

Primavera Festivali Sound është zgjidhja përfundimtare për çdo lover muzikë! Njohur në botë për përzierje e saj eklektik i artistëve nga e gjithë bota, ky festival ofron diçka për të edhe më selektiv "Muso". Nga rreh nëntokësore të pop më komerciale dhe shkëmb, ky koncert caters për çdo zhanër, dhe është e sigurt për të kënaqur qiellëz tuaj muzikore. Me band famshme, The Cure, të vendosur për titull këtë vit, së bashku me Franz Ferdinand dhe vendasve Uashington, Death Cab For Cutie, kjo ngjarje është i detyruar të jetë një për librat e historisë. Festivali 5-ditor, e cila shkon nga 30 maj th -Qershor 3 Rd, është shtrirë në dy vende; Parc del FORUMI dhe Arc de Triomf, dhe vizitorët mund të blejnë pasime të përditshme, ose një që mbulon tërë ngjarjen. Për çmimet e biletave dhe më shumë informacion vizitoni faqen zyrtare Primavera Festival Sound.

Hidrolokator Festiv al Barcelona 2012

Emërtuar një premie Evropës Barcelona Festivals: Sonar Music Festival r muzikë elektronike dhe festivalet e artit audiovizuele, Barcelo na 19-të Festivali Ndërkombëtar i avancuar Muzikës dhe Media Artit, i njohur gjithashtu si hidrolokator, është e sigurt për të tërhequr dashuruar muzikë elektronike nga tani dhe të gjerë. Kjo multimedia dhe muzikë festivali ofron gjithçka nga muzikën tekno dhe house ndaj tingujve eksperimentale. Këtë vit, ajo do të luajë të presë për disa prej më të mirë në biznes duke përfshirë Deadmau5, Fatboy Slim, rrënjët dhe Die Antwoord. Kjo tre-ditor, festival non-stop nis të enjten, 14 qershor th dhe do të vazhdojë drejt nëpër deri në 16 th. Gjatë ditës, ju mund të gëzojnë aspektin vizual artit të ngjarjes me një shije të stileve të reja në moshë elektronike brenda filma. Duke paraqitur kulturën elektronike dhe praninë e saj në muzikë, filma dhe artit, hidrolokator është më shumë se një vetëm një festival muzikor. Çmimet e biletave shkojnë nga 39 € deri 155 €, me këtë të fundit duke qenë një pasim për tërë ngjarjen. Për të plotë line-up dhe informacionin e vendit të punës, shikoni faqen zyrtare Festival hidrolokator.


Grec Festival 2012

Barcelona Grec Barcelona Festivals: GREC Festivali është një ngjarje muaj të gjatë, duke të gjithë rrugën deri në korrik 2012. këstin e parë të kësaj feste është mbajtur në vitin 1976, dhe përmban akte të mahnitshme në fushën e vallëzimit, teatrit, muzikës dhe cirk. Kjo çështje vjetor transformon Barcelona në një vitrinë për disa të mira të arteve skenike, me dy artistë të vendore dhe ndërkombëtare duke e bërë rrugën e tyre në qytet. Ngjarjet kryesore do të zhvillohet në Teatre Grec, një teatër në ajër të hapur në ultësirë ​​e Montjuïc, duke e lejuar ju dhe miqtë tuaj apo të dashurit të zhytem në atë diellin e Mesdheut duke shijuar disa nga argëtim të mirë në shfaqje. Me një përzierje eklektik i interpretuesve, linja-up është e sigurt për të kënaqur të gjitha grupmoshat. Vizitoni faqen e internetit Festival Grec për më shumë informacion mbi vende të ndryshme dhe çmimet e biletave për ngjarjen. Festivali është i njohur bota dhe nuk duhet humbur!

Festa Major de Gracia

Barcelona Festivals: Festa Major de Gràcia Për të krishterët në të gjithë botën, 15 Gusht th shënon ditën që Virgjëresha Mari u ngjit në qiell. Për të përkujtuar këtë ngjarje të shenjtë, spanjollët (dhe njerëzit në të gjithë botën) festojnë festën e madhe të supozimit.

Kjo ditë shënon edhe fillimin e një feste javë të gjatë, Festa Major de Gracia, kur ky qytet zakonisht i qetë është shndërruar në një fazë të jetojnë për artistët të bollshëm dhe muzikantë njësoj. Festimet fillojnë me një paradë që fillon në Plaza RIUS I Taulet, ku ju mund të shihni disa nga gegants më të përpunuar - shifra gjigande karnaval - dhe kullat e famshme të njeriut, të njohura si castellers. Gjatë kësaj festë fantastike, qytetet fqinje të konkurrojnë për shumë kërkuar pas titullin e "rrugës dekoruar më të mirë", në mënyrë të sigurt që të presin një javë të gjallë dhe të gjallë të ngjarjeve non-stop.


Lajthi de Sa nt Barcelona Festivals: Nit de Sant Joan Joan

Një qielli ndriçuar do të ju mirëpresim në natën e 23 qershor, kur qyteti i Barcelonës nderon Sant Joan (Saint John), si dhe solsticit veror, duke shënuar ditën me më dritën e diellit në Barcelonë. Kjo ngjarje është konsideruar të jetë një nga më të rëndësishme në kohët e lashta, dhe ata zgjodhën për të festuar atë me zjarr, e cila ishte simbol i bollëk, pastërtisë dhe pjellshmërisë. Për këtë ditë, zjarri dhe fishekzjarre tregon mbetet të jetë një pjesë integrale e këtij festivali. Tradicionalisht, të gjitha fillon me ndezjen e flakës së Canigó, një kulm i shenjtë malor në Pyrenees. Nga atje, flaka përhapet poshtë në gropa zjarri, zjarre dhe qirinj, shfaqet me krenari në të gjithë rajonet katalonasve. Disa aktivitete zakonore përfshijnë zjarr-hedhur, djegien e zotërimeve të vjetra ose të shkruar shënimet me dëshirat tuaja për vitin dhe vendosur ato në flakë. Me festime Sant Joan lidhura në të gjithë qytetin, në të dy rrugë dhe bare, nuk mund të humbasë këtë natë e mahnitshme jashtë.

Nga kaosi muzikore në kulturën e vërtetë katalanisht, ju jeni të sigurt për të gjetur një festival që i përshtatet nevojave tuaja këtë verë në Barcelonë. Me një grup të pafund të Fiestas dhe fêtes, pushimet tuaja në kryeqytet katalanisht do të më patjetër të jetë një e paharrueshme këtë sezon. Ju mund edhe të zgjidhni një nga shumë Barcelonës plazhit apartamente të afërta me shumë fushave sportive të listuara më sipër, dhe do të mbushin verën tuaj plot ngjarje me diell, rërë dhe, natyrisht, festimet!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitetet, Ngjarje dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>