Montserrat: The Trip Perfect Day nga Barcelona

Montserrat Manastiri: Një Trip Dita Ideale nga Barcelona

Qendër kulturore që është Barcelona mund të jetë laced me një sasi të madhe të vendeve historike, arkitektura interesante nga Gaudi, dhe shumë më tepër, por vetëm jashtë qytetit shtrihet një tjetër mrekulli: Montserrat. Të lartë në majë të këtij mali të bukur të dhëmbëzuar, ju do të gjeni një qytet piktoresk, të plotë me një nga manastiret më të famshme të Evropës, të cilat të gjitha së bashku do të largohet nga ju pafrymë në bukurinë frikë-frymëzuese të natyrës. Një udhëtim ditë për Montserrat jo vetëm ofron një eksperiencë të paharrueshme fetare, por edhe fije të përsosur nga ngutje dhe nxitim kryeqytetit katalanas.

Diçka për të gjithë në Montserrat

Montserrat Mountain Views of Catalonia Ndodhet rreth një orë në veri të Barcelonës, një shëtitje në qytetin e çuditshëm dhe paqësor të Montserrat ju jep vendosjen e përsosur nga e cila për mrekulli në madhësi madh i maleve është e emëruar pas. Në një befasues 1236 metra mbi katin e luginës, pamje panoramike nga majë Montserrat Mountain është me të vërtetë e mahnitshme. Është madje tha se ishulli i Mallorca është e dukshme nga Montserrat në një ditë të qartë.

Me një hapësirë ​​prej 10 km dhe gjerësia e 5km, mali është një parajsë e hiker, duke ofruar shtigje të shumta të gjatësisë dhe nivelet e vështirësisë të ndryshme. Më shumë intrigues mund të jenë shumë tregime interesante se si kjo mrekulli natyrore erdhi në jetë. Një mit thotë se ajo ishte "gdhendur nga engjëjt pak ndikim saws artë", ndërsa nocionet më logjike gjeografike fajësojnë 10 milionë vjet natyrës në punë. Me teori duke filluar nga ata që besojnë se mali ishte zhytur një herë nën ujë, për ata që pretendojnë vullkan aktiv, Soufriere Hills, ndihmoi në formë kjo çudi gjeografike, Montserrat ofron vizitorëve një pasqyrë interesante në misteret e Tokës.

Një tërheqje fetare

Një udhëtim në Monsterrat është ideale edhe për ata të interesuar në mënyrë aktive në fe, pasi ajo është shtëpi për një nga manastiret më të rëndësishme në Europë: Benedikti Abbey e Santa Maria de Montserrat. Pelegrinët mblidhen në këtë shenjtërore fetarë nga mbarë bota, pasi ajo është konsideruar të jetë një nga Retreats më të rëndësishme fetare në Kataluni. Abbey gjithashtu ka vlera të rëndësishme për popullin katalanisht, siç ishte dikur një vend strehimi për dijetarët dhe politikanët gjatë regjimit të Frankos.

Montserrat: The Black Virgin

Një vizitë në Montserrat nuk do të jetë i plotë pa një turne nëpër Abbey. Miliona turistë dynden në këtë pikë referimi fetare për të parë "La Moreneta", i njohur edhe si e virgjër e zezë. Statuja, i ​​cili është i mbrojtur me murgjit që nga fillimi i 12 shekullit, tërheq pelegrinë nga larg dhe të gjerë, të cilët bëjnë një udhëtim për të prekur rruzull artë Virgjëreshës me dorën e majtë, ndërsa njëkohësisht ngritur të djathtën e tyre, duke treguar respektin e tyre ndaj Jezusit .

La Moreneta ishte vendosur fillimisht në Santa Cova (shpellë të shenjtë), e cila është një rritje 40-minuta poshtë nëpër male. Shifra origjinal është zhvendosur në manastir, por një kopje ulet në vendin e saj brenda shpellës mrekullueshëm.

Përveç udhëtimit, Escolania, Kori i Montserrat Boys ', kryen AT1 të përditshme: 12:00. Themeluar si një nga koret më të vjetra në Evropë, grupi përbëhet nga 30 djemve (Altos dhe Sopranos) të cilët jetojnë, të studimit dhe këndojnë në Abbey, një përkushtimit të vërtetë ndaj lutjes muzikore. Herë pas here, ata janë të bashkuar nga Montserrat Chapel Korit, dhe shfaqjet e tyre tani zgjerohet në pjesë të tjera të Katalonjës.

Pas një turne rreth monast Barcelona Day Trips: Montserrat Mountain ery, duke marrë në pamje të pabesueshme të Katalonisë nga maja e malit ose shëtitës nëpër qytetin e Montserrat do të përfundojë përvojën tuaj të përkryer. Rruga kryesore e zgjidhjes është i veshur me shitësit ushqimore lokale të shitjes në shtëpi i bërë trajton variojnë nga mjaltë, qumësht dhe djathë për qirinj dhe suvenire, ndërsa pika të ndryshme Vantage në mal mund të arrihet me ecje apo hiking, duke e lejuar ju që të merrni një të mirë shikoni në qytetin e Barcelonës poshtë.

A Trip Simple: Getting Ka

Montserrat Cable Car Një vizitë në Barcelonë nuk do të jetë i plotë pa një ditë udhëtim në Montserrat. Zgjedhin për të qëndruar në një nga shumë apartamente të Barcelonës në qendër të qytetit, dhe të udhëtojnë për në dhe nga mali në të njëjtën ditë.

Për të marrë në Montserrat, ju lehtë mund të marrë tren nga Placa de Espanya në fund të malit. Në placa de Espanya, ka kioska që shesin bileta paketë deri në Montserrat, dhe pasi të keni arritur ultësirë ​​e saj, ju mund të zgjidhni në mes teleferik dhe raft-hekurudhës për të marrë ju në krye.

Për të marrë teleferik: Get off tren në stacionin Montserrat-Aeri, ku ju mund të takohen teleferik. Në rrugën prapa poshtë, teleferik largohet nga manastiri rreth në 40 minuta të fundit orë.

Për të marrë raft-hekurudhën: Get off tren në stacionin Monistrol de Montserrat (një ndalesë pas Montserrat-Aeri) dhe hip në tren malor. Për të marrë përsëri poshtë, ky tren niset nga manastiri në rreth çerek orë. (Sigurohuni që të kontrolloni orarin për ndryshimet e kohës!)

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Places dhe tagged ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>