Mirë Bare bare në Barcelonë: Një Udhëzues i shkurtër

Mirë Bare bare në Barcelonë

Duke qenë një qytet kozmopolit në Spanjë, Barcelona është i njohur për të përshtatur për të gjitha llojet e ndryshme të kuzhinës nga i gjithë vendi dhe rreth botës. Me i famshmi? Tapas. Tapas kanë një histori të gjatë brenda kulturës spanjolle, dhe kanë transformuar në një nga traditat më të këndshëm në Gadishullin Iberik, duke përfshirë në Barcelonë.

Tapas e parë u panë fillimisht jug të Spanjës. Këto rostiçeri-si i trajton të vogla u shërbyen me birra, verërat, dhe Sherries, duke i bërë ata të përsosur kafshoj para-darkë. Lloji më i zakonshëm i tapa ishte një copë bukë me një mish të ftohtë, zakonisht proshutë ose chorizo, e ngarkuar në krye. Sot, tapas mund të gjenden të nxehtë, të ftohtë, i madh, i vogël, në bukë, në pllaka, në toothpicks, në lojë me birila: ju atë emër. Tapas janë të përsosur për ndarjen me miqtë dhe ju mund edhe të kombinohen disa nga enët tuaja të preferuara për të krijuar një vakt mbushje kryesore!

Disa nga llojet të famshme të tapas shpesh gjenden në menutë në Barcelonë përfshijnë:

  • Tomate pan con: Një tradicionale Tapa Katalonje. Bukë e bardhë është rubbed me domate dhe drizzled me vaj dhe kripë, dhe nganjëherë shërbeu me djathë Manchego. Një shoqërim i përsosur për pjesën tjetër të tapas tuaj.

Tapas in Barcelona: A Tradition

  • Patatas Bravas: Patate të skuqura ose patate të skuqura e Spanjës. Të vogla, cubes skuqur patate të shërbehet me dy sauces - alioli (një combo majonezë hudhër) dhe një salcë me erëza domate.
  • Anchoas: Këto anchovies nuk janë zakonisht të llojit shumë të kripur që ju mund të përdoren për të. Ata janë të shërbyer në uthull me majdanoz dhe hudhër. E shijshme.

  • Croquetas: shijshme dhe veçanërisht i mirë në një ditë të ftohtë. Këto rrotullon bukë e patate me proshutë, peshk, pulë ose spinaqi janë të skuqur dhe shërbeu nxehtë.

Në qoftë se ju jeni të vijnë në Barcelonë, ka ton e bare tapas të gjithë qytetin në pritje për t'u eksploruar! Hidhni një sy në disa se Barcelona ynë Turistike Guide ka konsideruar të denjë ...

Bar Tomás de Sarrià

Bar tapas me bravas mirë Patatas në Barcelonë

Tapas in Barcelona: Patatas Bravas

Patatas bravas janë një nga format më të shijshme dhe tradicionale të tapas shërbyer të gjithë në të gjithë qytetin. Siç u përmend më lart, këto patate katrore-prerë janë të lagur në një salcë me erëza të veçantë, duke i bërë ata irresistibly shijshme. Megjithatë, nëse ju jeni në kërkim për të mirë, ju duhet të provoni ato në Bar Tomas de Sarria. E vendosur në rrethin e Sarrià, kjo tradicionale tapas pak bar është i njohur për patate e saj outrageously mahnitshme skuqur shërbyer me një salcë sekrete Brava shtëpi. Kryesisht të rinj dhe vendorët mblidhen këtu për një shije të këtyre trajton këndshëm, ndërsa edhe munching në shumë të tjera Bar mitik tapas Tomas ka për të ofruar.

Si për të arritur atje: C / Major de Sarrià 49, pranë vijës FGC (Sarrià)

Atrapatapa

Tapas në një buxhet

Ajo që shumë turistë nuk e dinë është se tapas tradicionale, ka shërbyer ende në jug të Spanjës, në të vërtetë janë të lirë! Edhe pse shumica e bare do të jeni përgjegjës për pjesë të mëdha të tilla si sanduiçe, shumë tapas në rajonet jugore të vendit vijnë të lirë kur urdhërimin një pije. Atrapatapa është një nga baret e pakta tapas në Barcelonë që të mbajë këtë traditë, duke ofruar tapas falas kur një urdhëron mysafir një gotë cava, ose shampanjë. Me mbi 15 zgjedhje të tapas për të zgjedhur nga, dhe çmime duke filluar në 1,20 € për cava + një tapa, ju nuk mund të merrni një marrëveshje më të mirë!

Si për të arritur atje: C / Comte d'Urgell 77, në afërsi të linjës Metro L1 (Urgell)

Irati Taberna Vasca

'Pintxos' nga rajoni Bask

Me kalimin e kohës, tapas kanë filluar të zhvillohet në forma të ndryshme në varësi të rajonit ata janë nga. Bask të Spanjës, këto appetizers mouthwatering quhen "pintxos" ose "pinchos". Ngjashëm me tapas tradicionale, shumica janë shërbyer në krye të një pjesë të vogël të baguette dhe mbajtur së bashku me një kruese dhëmbësh. Këto trajton shijshëm janë shërbyer me txacolí shijshme, një verë e thatë të bardhë. Tradicionalisht, shuma që ju paguani për ushqimin tuaj pintxo përcaktohet nga numri i toothpicks mbetur në pjatë tuaj, disa me ngjyra të ndryshme ose madhësi të treguar çmime më të larta ose më të ulëta. Irati Taberna Vasca, mysafirët mund të zgjedhin për të rrëkëllejnë Monkfish shijshme, Tortilla, karkaleca, dhe më shumë në bar tradicionale ose në zonën e restorant.

Si për të arritur atje: C / Cardenal Casañas 17, në afërsi të linjës Metro L3 (Liceu)

El Xampanyet

Tapas dhe Cava

Tapas in Barcelona: Xampanyet

Vizitoni këtë bar lokal me një atmosferë klasik për një nga më të mira tapas përvojat rreth. Shërben një shumëllojshmëri të tapas me Cava, ju do të gjeni në këtë bar shampanjë pranë njohur Muzeu Picasso, në rrethin lindur. Ushqim deti tyre konservuar dhe anchovies janë një hit i madh veçanërisht me banorët dhe turistët njësoj. Ejani në fillim të këtij bar tradicionale, si ajo fillon për të mbushur rreth 8 pm.

Si të merrni tej e: C / Montcada 22, në afërsi të linjës Metro L4 (Jaume 1)

Quimet I Quimet

Tapas zgjedhur vetëm për ju

Për tapas freskët aq të mirë ata do të kenë goja juaj lotim në sekonda, ju duhet të kryesojë mbi të Quimet i Quimet. Këtu, ju do të gjeni një koleksion të mish, peshk, dhe djathrave të veshura në sauces ëmbël me fruta, arra dhe më shumë. Një familje të drejtuar të përbashkët, ky vend është i njohur për Bartender saj gjithëdijshëm i cili do të zgjedhë një pjatë këndshëm vetëm për ju, ndërsa ju vendosni pije. Rreshtim muret e këtë bar janë shishe të verërave dhe shpirtërore nga e gjithë bota, si dhe Zgjedhje birrë të pakrahasueshme me ndonjë bar turistike.

Si për të arritur atje: C / Poeta Cabanyes 25, pranë vijës Metro L3 (Paral-lel)

Cañete Bar

Një shije e tapas andaluziane

Kjo është një bar i madh me një atmosferë autentike andaluziane, të drejtë këtu në Barcelonë. Ofrimi muzikë flamenko së bashku me më shumë se 50 lloje të ndryshme të bare, ky bar ka të gjitha. E vendosur vetëm jashtë famshme Las Ramblas, menu përfshin shumë ushqim deti, si dhe përbërësit e freskët direkt nga Tregut Boqueria.

Si për të arritur atje: C / Unió 17, afër Metro L3 (Liceu)

Nëse ju jeni duke vizituar Barcelonën për një javë ose jeni duke kërkuar për të lëvizur këtu për një vit, ju thjesht nuk mund të humbasë duke u përpjekur disa nga tapas më të shijshme në kryeqytet katalanisht. Nëse jeni duke qëndruar në një nga shumë apartamente të Barcelonës pranë një nga baret e përmendura më lart, të jetë i sigurt për të ndaluar nga dhe të pyes për specialitet e tyre, si pothuajse çdo tapas zhvillohet në qytetin e ka një të tillë. ¡Buen provecho!

Check out video të këndshëm Aparment Barcelonës në tapas shijshme në kryeqytet katalanisht!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Places, Restorante dhe Ushqimit dhe tagged ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>