Semana Santa në Barcelonë - përkryer për pushime tuaj Pashkëve

Monas de Pascua - Pashkët në Barcelonë

Semana Santa, apo javë të shenjtë, është java e Pashkëve festohet në të gjithë botën. Megjithatë, shumë banorë të Barcelonës zgjedhin të kalojnë pushimet në fshatrat e afërta, qytetet bregdetare dhe shtëpitë e vendit, duke e lënë qytetin për udhëtarët dhe turistët për të eksploruar.

Me pranverë të ngrohtë ngadaltë motit në dhe më pak njerëz në rrugë, Semana Santa bën për javën e përkryer për ju për të shpëtuar në Barcelonë festën tuaj Pashkëve. Jo për të përmendur, ka shumë apartamente Barcelona që ju mund të telefononi në shtëpi për disa ditë ndërsa të zbuluar të gjitha të fun-mbushur festimet që Pashkët në Barcelonë ka për të ofruar.

Paradave Pashkëve & processions

Paso de la Borriquita - Barcelona at Easter Që Barcelona është një qytet kozmopolit i mbushur me njerëz nga e gjithë bota, paradat dhe processions ju do të gjeni gjatë Semana Santa nuk do të jetë aq i madh sa ato që ju mund të shihni në qytete të tjera, të tilla si Sevilje. Megjithatë, kjo nuk do të thotë Barcelona është pa traditat e saj të Pashkëve.

Parada e parë e festës së Pashkëve në Barcelonë për të filluar është i njohur si "El Paso de La Borriquita" dhe zhvillohet në Palm dielënCiutat Vella, që përkujton ardhjen e Jezusit në Jeruzalem mbi gomar. Gjatë gjithë kësaj parade, vizitorët do të jenë në gjendje për të gjetur stalla rreshtim rrugët shitur distinctively tradicionale fronds palme zbardhura si një procesion e gjithandej dhe pjesëmarrësve costumed kalon.

Pas kësaj feste të parë të gjallë, një javë e parada devocionale zhvillohet në tremujorin e gotik të Barcelonës, si dhe mbi famshme Las Ramblas.

 

Pashkëve Dhuratat

Easter Monas Barcelona Dhuratë dhënien nuk zakonisht shoqërojnë festën e Pashkëve në Barcelonë, me një përjashtim: Monas las. Fëmijët janë dhënë dhurata të ndryshme të vogla për të përkujtuar ringjalljen e Krishtit. Zakonisht, këto dhurata do të jetë në shifra të vogla çokollatë, të tilla si vezë, për të simbolizuar rilindjen dhe jetën e re e Jezusit.

Së bashku me këtë, ajo është tradicionale për godparents të japin godchildren tyre një Mona de Pascua. Fillimisht, Mona de Pascua është një tortë Pashkëve bërë nga një substancë marzipan dhe shërbeu me vezë. Sot, tortë ka shumë forma, disa të cilat përfshijnë çokollatë, dhe të gjitha të cilat janë të shijshme.

Trajton Pashkëve në Barcelonë

Mona Pascua FCB

Si një qytet kryesisht katolike, tradita e nuk ngrënia e mishit të premten e mirë është gjallë në mesin e qytetarëve të Barcelonës. Megjithatë, kjo ofron një mundësi e madhe për njerëzit që të kënaq në traditën e shijshme Pashkëve të peshkut për ditë. Për shembull, cod është gëzuar gjerësisht në të gjithë qytetin të Mirë të premten (si në shumë qytete të tjera).

Sidomos për festat e Pashkëve, buke dhe chocolaterias rreth punës së Barcelonës për të krijuar trajton më të pabesueshëm dhe të këndshëm, duke e bërë ata të cilët kanë hequr dorë nga ëmbëlsirat për dëshirën Kreshmës që Pashkët e hënë do të arrijë më të shpejtë. Disa prej këtyre traditave shijshëm Pashkëve përfshijnë Bunyols, Torrijas, Roscas de Pascua, Pestinos dhe siç u përmend më lart, Mona de Pascua.

Një Shijoni e Seviljes

Nazarenos Barcelona Easter Seviljes është i njohur për të pritur festimet më të mëdha të Pashkëve në Spanjë, me parada pompoz, desserts outrageously ëmbël, dhe më tradicionalisht, e Nazarenos. Por ju nuk keni për të shkuar gjatë gjithë rrugës për Andalucia të mostrës këto zakone, si shumica e tyre mund të gjenden (edhe pse në një shkallë më të vogël), këtu Barcelonë, too.

Edhe pse ata nuk janë një tipar të rregullt të Pashkëve kudo në qytet, penitents maskuar quajtur Nazaranos (bazuar në popullin e Nazaretit) mund të gjenden në festimet e rrethit L'Hospitalet de Llobregat të Barcelonës. Një pamje e bukur te shohim, Nazarenos sporti rrobat e tyre në formë distinctively dhe maska ​​gjatë parada dhe procesione. Kon që formon pjesën e lartë të kapelë sugjerohet të jetë simbolike e Nazarenos rritje deri në qiell, duke siguruar ata pendohet për mëkatet e tyre.

Nëse jeni të vijnë në Barcelonë gjatë Paso de la Borriquita Parade for Easter in Barcelona Javën e Pashkëve, ju me siguri nuk mund të humbas në parë këtë traditë mesjetare vijnë në jetë në ditën e moderne. Në mënyrë të ngjashme, paradat që ndodhin gjatë Semana Santa janë edhe me vlerë të shikuar, ndërsa një shije e Mona de Pascua dhe trajton të tjera Pashkëve të lidhura që ju mund të gjeni këtu janë vetëm shumë të refuzojë. Pra, kap disa fluturime, rezervoni banesën tuaj në Barcelonë dhe kokë e në kryeqytet katalanisht për një festë të paharrueshme Pashkëve.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Ngjarjet dhe tagged ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

2 Përgjigjet për Semana Santa në Barcelonë - përkryer për pushime tuaj Pashkëve

 1. Brad Paquin thotë:

  Familja ime dhe unë u planifikuar pushime tonë dhe janë konsideruar Barcelonën, megjithatë nuk duket të jetë një numër të fotografive në të cilat turistët janë krahasuar me terroristët me shenja duke u thënë atyre për të shkuar në shtëpi në vend që të shkatërrojnë lagjet dhe kulturën ... është edhe më e sigurt për të ardhur në barcelona ??

  • Stafi thotë:

   Hi Brad,

   Sigurisht është e sigurt për të ardhur në Barcelonë! Kryetari i Barcelonës ka shprehur fakt angazhimin e tij për turizmin e qëndrueshëm, me qëllim për të promovuar një ekuilibër mes banorëve të qytetit dhe vizitorët. Në fakt, sipas sondazhit të fundit të bërë nga Turisme de Barcelona, ​​shumica e banorëve të Barcelonës, 94.5%, besojnë se turizmi është e dobishme për qytetin.

   Ashtu si me të gjitha qytetet e mëdha evropiane, ka pakica të cilët mund të protestojnë në lidhje me aspekte të caktuara të turizmit, por kjo nuk do të thotë që ju nuk do të jetë i sigurt për të gëzojnë vizitën tuaj në këtë qytet të bukur. Me kaq shumë për të parë dhe të bëjë, madje edhe Barcelona përfundoi vitin 2011 me një numër rekord të turistëve!

   Nëse dëshironi të lexoni më shumë në lidhje me atë, të marrë një sy në këtë faqe interneti.

   Mirë se vini në Barcelona Ekipit

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>