Merrni një pushim në Barcelonë këtë pranverë

Pranvera në Barcelonë

Barcelona është një vend fantastik për të vizituar në këtë kohë të vitit, dhe me moti i ngrohtë filluar të tregojë edhe një herë, pranverë të vitit 2012 është një sezon i madh për të vizituar kryeqytetin katalanas. Nga festat në festivale, ka shumë për të parë dhe të bëjë, dhe ju mund të gjeni të bëjë të madh në apartamente të Barcelonës përshtatshme të vendosura në afërsi të gjithë ndonjë gjë më të nxehta të qytetit, kështu që nuk ka asnjë arsye pse ju nuk duhet të marrë një udhëtim në një nga qytetet më të pabesueshme të Evropës! Lexo më në Barcelonë tonë turistike Udhëzues për të gjetur se pse ju duhet të vizitoni Barcelona këtë pranverë ...

La Diada de Sant Jordi

Dita e Shën Gjergjit, ose el Día de Sant Jordi, është Dita e shumë vetë Barcelonës e Shën Valentinit. Ndërsa disa nga banorët e festojnë më 14 shkurt th, festivali më i madh i dashurisë është mbajtur në pranverë çdo vit. Në prill 23 qyteti është i stolisur me flamurin e Barcelonës, libër stalla linjës Las Ramblas dhe ju mund të shihni valle tradicionale popullore, La Sardana, në city's Barrio Gótico.

Sant Jordi Barcelona Mbrojtës shenjt i Katalonjës, Saint George, dyshohet se vrau një dragua i cili është duke terrorizuar një qytet aty pranë dhe princeshë e saj, të gjatë, të gjatë, më parë. Kur ajo ra, një shkurre trëndafili sprouted nga gjaku i saj, kështu që Sant Jordi këputur dhe dorëzuar një trëndafil në princeshë shpëtuar. Nga kjo histori, rrjedh një traditë të veçantë ku njerëzit japin sweethearts e tyre një trëndafil. Por prisni, ka më shumë!

Në vitet 1920, shitësit Spanjisht vuri në dukje rëndësinë e 23 prill si ditën kur të dy William Shakespeare dhe Miguel de Cervantes vdiq, në vitin 1616. Ata pastaj filluan të nxitur shitjet e tyre nëpërmjet diada de Sant Jordi që bie në të njëjtën ditë, kështu që në kthehen për trëndafila e tyre, gratë prezantoi libra njerëzve që ata duan. Kjo traditë është tani një pjesë e madhe e festimeve Sant Jordi. Në vitin 1995, 23 prill u emërua në fakt Ditën Botërore të Librit.

Calçotadas

Calçots on the Barbeque Nga fund të dimrit dhe në pranverë, populli i Barcelonës gati barkun e tyre për një nga ushqimet më të shijshme katalanisht ende: calçots. Ngjashëm me një presh apo scallion, kjo perime është një pjatë popullore në të gjithë rajonin e Katalonisë, dhe ka shumë festivale festë të stilit, të quajtur calçotadas, të mbajtur të gjithë pranverë në festimin e këtyre mrekullon gastronomik.

Zbulua së pari në Valls, Tarragona (rreth një orë në jug të Barcelonës), i Calcot rritet nga janari deri në mars, duke e bërë pranverë koha e përkryer për të marrë pjesë në një calçotada. Tradicionalisht, perimet janë char-i pjekur në skarë në një barbeque masiv deri sa jashtë është e zezë dhe brenda është e butë. Pjesa e jashtme e errët është peeled pastaj jashtë, duke zbuluar qepë shijshme poshtë, e cila është zhytur në një salvitxada ose romesco salcë bërë me hudhër, speca, arra dhe vaj ulliri. Ajo është gllabëronin pastaj poshtë pothuajse të gjithë, si ngrënësit tip kokat e tyre prapa për të hequr dorë Calcot në, në mënyrë shpatë-gëlltitjes. Ju mund të gjeni calçots në shumë restorante në Barcelonë, shumica e të cilave do t'ju japë bib detyrueshme e lirë, pasi kjo është një vakt helaq!

Primavera Sound Festival 2012

A jeni një shitës droge muzikë? Gjithmonë në kërkim për muzikë të fundit dhe më të mëdha nga e gjithë? Nuk duken më tej se vet, Primavera Festivalin Sound Barcelonës. Këtë vit, festivali do të fillojë në maj 30-të dhe do të kandidojë për 5 ditë. Festivalistë mund të blini bileta të zgjasë gjatë gjithë kohëzgjatjes ose vetëm çdo ditë kalon, nëse ata preferojnë Primavera Sound 2012 Barcelona .

Festivali është i njohur për sjelljen e një grup eklektik të artistëve në skenë, duke u fokusuar në grupe të pavarura dhe të themeluara rishtazi ndërkombëtare. Zhanret e muzikës, megjithatë, janë parë të shkojnë nga alternativ, indie dhe popullore, për elektronike, pop, hip hop dhe jazz.

Me mbi 130 artistë kryer në vend të bukur me pamje nga deti, kjo është një festival në Barcelonë këtë pranverë që ju nuk dëshironi të humbasë!

Dita Montserrat Trip

Vetëm më pak se një orë në veri të Barcelonës, ju do të gjeni Montserrat: një qytet i bukur malor që është shtëpi për një nga manastiret më të rëndësishme në Spanjë. Gjatë vizitës në qytetin e bën për një ditë interesante jashtë dhe është veçanërisht e këndshme gjatë ditëve të ngrohta të pranverës. Nëse ju jeni një tifoz i ecje apo hiking, ka shumë shtigje të ndryshme të çojnë në pikat spektakolare favorshme në mal, ku ju mund të shihni pikëpamjet e mahnitshme të Barcelonës.

Montserrat Barcelona Kjo u tha, të pamët kryesor dhe tërheqje në mal është në të vërtetë Benedikti Abbey e Santa Maria de Montserrat. Ky manastir mbledh pelegrinë nga e gjithë bota dhe është tërheqje më i rëndësishëm fetar Katalonjës së. Kori i Montserrat Boys ', L'Escolania, është i njohur për të kryer çdo ditë rreth 1.00pm.

Për të marrë në Montserrat, ju lehtë mund të marrë tren nga Placa de Espanya në fund të malit. Pasi atje, ju ose mund të rrëmbej një teleferik ose tren teleferikut (zgjedhja juaj) deri në krye.

Nëse ju jeni piknik në Festivalin e Sound Primavera, kënaqin në disa calçots, apo hiking shtigje të Montserrat, ju jeni të sigurt që të ketë një kohë të madhe në këtë qytet magjik gjatë pranverës! Ka shumë arsye të tjera për të ardhur në kryeqytet katalanisht gjatë kësaj kohe me diell të vitit gjithashtu, në mënyrë të sigurt për të librit banesën tuaj në Barcelonë së shpejti, dhe fillojnë të përgatiten për një eksperiencë të paharrueshme në një nga destinacionet më popullore të Spanjës.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Places dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>